menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

GÜVENLİK TEKNOLOJİLERİ YAYGINLAŞIYOR

İsa ALTUN
İsa ALTUN
01 Eylül 2018, Cumartesi
Güvenlik her alanda hayatın vaz geçilmez unsuru.
 
Bilişim güvenliği de her geçen gün önemini hissettiriyor. Gerek bireysel, gerekse kurumsal güvenlik teknolojilerindeki gelişmeler büyük aşama kaydetti.Yeni nesil teknolojiler bireysel kullanım alışkanlıklarını değiştirirken, kurumsal dünyada da güvenlik süreçlerinde beklentileri yeniden şekillendiriyor. Peki, Türkiye’de şirketler en çok hangi güvenlik teknolojilerini kullanmayı tercih ediyor? İnsanın teknolojiyle etkileşiminin artması, iş dünyasında da güvenlik süreçlerinin yeniden tasarlanmasına yol açıyor.
 
Yeni nesil güvenlik ve konfor ihtiyaçları karşısında uçtan uca entegre ve yüksek performanslı güvenlik çözümlerine ihtiyaç duyan şirketler, pek çok popüler teknoloji trendlerini benimsemeye hazır görünüyor.
 
Elektronik güvenlik entegratörü Sensormatic tarafından yapılan araştırmada,şirketlerin en çok tercih ettiği güvenlik teknolojileri belirlendi. En çok tercih edilen ürünler arasında video izleme çözümleri %42 ile ilk sırada geliyor.
 
Görüntüleme sistemlerini sadece kayıt amaçlı değil, anlık analizler gerçekleştirmek için kullanma hızla yaygınlaşıyor.Bu sayede algılanan görüntüye anlam katarak, olaylara en
hızlı şekilde yanıt vermek mümkün oluyor. Görüntüleri sürekli işleyip “öğrenen” yapay zeka, böylelikle her seferinde daha iyi, daha doğru ve daha etkin kararlar alabiliyor.Sensörler ve kameralar tarafından algılanan veri, yüksek performanslı sistemler üzerinde kullanılabilir bilgiye dönüştürülüyor. Örneğin, havalimanı koridorunda bir çanta bulunduğunda, o çantanın kim tarafından, ne zaman bırakıldığını, çanta sahibinin daha sonra hangi alanlarda dolaştığını tespit etmek saniyeler sürüyor. Bu kişinin tesisi terk edip etmediği de birkaç dakika içinde analiz edilebiliyor.
 
İş dünyası biyometrik güvenliğe ısınıyorİstatistiklere göre şirketlerin en çok satın aldığı güvenlik teknolojilerinde ikinci sırayı %21 ile geçiş kontrol çözümleri tutuyor. Biyometrik teknolojilerin yaygınlaşması, hem maliyet hem teknoloji açısından artık daha erişilebilir olmaları, biyometrik çözümlerin geçiş kontrol sistemlerindetercih edilmesini sağlıyor.
 
Cep telefonlarına kadar giren iris tanıma teknolojisi ile taklit edilemeyen güvenlik sağlanabiliyor.
 
Mobil Geçiş gibi yenilikçi geçiş kontrolteknolojileri, akıllı telefonlara yüklenen uygulamalar üzerinden bu cihazların birer ev anahtarı, otopark giriş kartı ya da ofis kimliğigibi kullanımına olanak tanıyor.Yangın algılama çözümleri ise olmazsa olmazıUzaktan Yangın Algılama Hizmetleri gibi ileri düzey güvenlik önlemleriyle güçlendirilen yangın algılama çözümleri de en popüler güvenlik teknolojileri arasında yer alıyor.Uzaktan yangın algılama teknolojisi, sistemin doğru ayarları yapılmış ve çalışır durumda olduğunu sürekli olarak izliyor.Böylelikle yangın sistemlerinin kritik anlarda sorunsuz çalışması sağlanıyor. Özel yazılımlar aracılığıyla diğer bina yönetim sistemlerine entegre edilebilen yangın algılama çözümü, arızaları meydana gelmeden
önce algılayarak erken müdahaleye zaman tanıyor.
 
Yeni nesil yangın algılama teknolojileri sayesinde güvenli bir ağ bağlantısı kullanarak yangın algılama sistemini uzaktan yapılandırmak ve izlemek, detektörlerin kirlilik düzeyine ait ölçümleri görmek, servis ihtiyacı bulunan ekipmanları aynı ekran üzerinden tespit etmek kolaylaşıyor.Gelişen teknolojiyle beraber yangın algılama görevini yüksek çözünürlüklü kameralarla desteklemek de mümkün.Bu kameralar özellikle depo, hangar gibi geniş alanlarda daha ilk alev ya da duman belirtisinde algılama yapıp can kayıplarının önüne geçebiliyor.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır