menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Güvenlik Konusunda Şampiyon

İsa ALTUN
İsa ALTUN
24 Aralık 2018, Pazartesi
Teknoloji pazar analisti Canalys’in ‘EMEA için 2018 Liderlik Matrisi’nde ‘Şampiyon’ (Champion) statüsüne ulaştı. ESET, bu statüye ilk defa layık görülüyor.  Dünyanın önde gelen ABD merkezli teknoloji pazar analiz kuruluşlarından Canalys, Liderlik Matrisi'ni yılda iki kez duyuruyor. Liderlik Matrisi, Canalys'in özgün ‘üretici kıyaslaması’ aracından elde edilen iş ortağı geri bildirimleri, yatırımlar, strateji iyileştirmeleri ve yürütmelerine bağlı olarak her satıcının kanaldaki ivmesini Canalys analistlerinin bağımsız değerlendirmesiyle birleştiriyor. ESET, şampiyon (Champion) olarak Canalys Üretici Kıyaslaması'nda en yüksek puanları aldı. İş yapma kolaylığını artırmak için kanal süreçlerindeki devamlı iyileştirmeler, programlara yapılan yatırımlar ve ortaklar aracılığıyla cironun sürekli artması gibi konular puanlamada etkili oldu. Şampiyonlar ayrıca kanal modellerine gelecekte sürdürülebilir yatırımlar yaptıklarını da göstermeli. ESET, bu yıl çalışmada yer alan 12 şampiyon arasındaki dört güvenlik üreticisinden biri pozisyonunda. ESET’in aldığı sonuç, bilişim güvenliğinin iş ortakları için yarattığı fırsatı da vurguluyor. Şampiyonluğu değerlendiren ESET Türkiye Dağıtıcı Kanalı ve Saha Grup Müdürü Hakan Ünlü, “İş ortaklarımızla işbirliğine değer veriyoruz. Bu ödül, onların da bizimle çalışmaktan memnun olduğunu teyit ediyor. Üst düzey ürünlerimiz ve sağladığımız iş yapma kolaylığı ile hem global düzeyde hem de Türkiye’de iş ortakları ve bayilerimizin büyümesine destek vermekten mutluyuz” açıklamasını yaptı. Canalys Baş Analisti Alastair Edwards ise ”ESET, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) ortakları tarafından kanala olan bağlılığı ve sağladığı destekten ötürü ödüllendirildi. Canalys Liderlik Matrisi'nde prestijli 'şampiyon' statüsüne ulaşmak, ortaklarının ESET ile çalışmaktan hoşlandığını yansıtıyor” şeklinde konuştu.
 
Pil optimizasyon aracı kılığındaki zararlı, PayPal hesaplarından para çalıyor
 
 
İlk olarak Kasım 2018'de ESET tarafından tespit edilen kötü amaçlı yazılım, bankacılık truva atı yeteneklerini, Android erişilebilirlik hizmetlerinin kötüye kullanımı ile birleştiriyor. Ve bu haliyle de resmi PayPal uygulaması kullanıcılarını hedef alıyor.
PayPal artık Türkiye’de hizmet vermese de PayPal’ın global yaygınlığı nedeniyle konu, tüm küresel internet kullanıcılarını ilgilendiriyor. Çünkü zararlı yazılım, kendini bir pil optimizasyon aracı (Optimization Android) olarak gizliyor ve Google Play harici uygulama mağazaları tarafından dağıtılıyor.
Nasıl çalışıyor?
Kurbanların PayPal hesaplarından para çalma işlemi, kötü amaçlı ‘erişilebilirlik‘ hizmetinin etkinleştirilmesini gerektiriyor. Bu istek kullanıcıya zararsız gibi görünen “istatistikleri etkinleştir” talebiyle geliyor. Resmi PayPal uygulaması hedeflenen cihazda yüklenmişse, kötü amaçlı yazılım kullanıcıya bu uygulamayı başlatmasını isteyen bir bildirim gönderiyor. Kullanıcı bir kez PayPal uygulamasını açarak giriş yaptığında, zararlı erişilebilirlik servisi devreye giriyor ve kullanıcının gerçekleştirdiği tıklamaları taklit ederek saldırganın PayPal adresine para gönderiyor.
1000 Euro transfer etmeye çalıştı
ESET Güvenlik Araştırmacısı Lukas Stefanko’nun gerçekleştirdiği analiz sırasında uygulama 1000 Euro transfer etmeye çalıştı. Bununla birlikte, kullanılan para birimi kullanıcının konumuna da bağlıdır. Lukas Stefanko’nun tespitlerine göre tüm süreç yaklaşık 5 saniye sürüyor ve durumdan şüphelenmeyen bir kullanıcı için bu süre zarfında müdahale edebilmenin bir yolu yok. Çünkü kötü amaçlı yazılımın işleyişi, aslında PayPal giriş bilgilerini çalmaya dayanmıyor. Bunun yerine kullanıcıların resmi PayPal uygulamasına giriş yapmasını bekliyor ve aynı zamanda PayPal'ın iki faktörlü kimlik doğrulamasını (2FA) da atlatıyor. 2FA etkinleştirilmiş kullanıcılar, normalde giriş sırasında ekstra bir doğrulama aşamasını daha geçerlerken, bu truva atı saldırısında 2FA kullanmayan kullanıcılar kadar korunmasız duruma geliyorlar.
Saldırı birden fazla kez gerçekleşebilir
Saldırganlar, yalnızca kullanıcının PayPal bakiyesi yetersiz ve hesaba bağlı bir ödeme kartı olmadığı durumlarda başarısız oluyor. Kötü amaçlı erişilebilirlik hizmeti, PayPal uygulaması her başlatıldığında etkinleştiriliyor. Yani saldırı birden çok kez gerçekleşebiliyor.
PayPal konuyla ilgili bilgilendirildi
ESET, bu truva atı tarafından kötü amaçla kullanılan tekniği ve saldırganın çalıntı parayı aktarmak için kullandığı PayPal hesabını PayPal'a bildirdi. Ayrıca ESET ürünleri bu tehditleri “Android/Spy.Banker.AJZ“ ve “Android/Spy.Banker.AKB“ olarak algılıyor ve engelliyor.
Truva atı başka işler de yapıyor
ESET tarafından “Android/Spy.Banker.AJZ“ adıyla etiketlenen bu yetenekli truva atı,
Google Play, WhatsApp, Skype, Viber ve Gmail gibi meşru sayfaların üzerini kaplayan ekranlar oluşturabiliyor ve kimlik avı amacıyla kredi kartı bilgilerini talep edebiliyor. “Android/Spy.Banker.AJZ“ ayrıca şunları da yapabiliyor:
• SMS mesajlarını kesmek, göndermek, silmek ve varsayılan SMS uygulamasını değiştirmek (iki aşamalı kimlik doğrulamayı devre dışı bırakmak için).
• Kişi listesini takip etmek.
• Arama yapmak ve iletmek. 
• Yüklenen uygulamaların listesini edinmek. 
• Uygulamayı yüklemek, yüklenen uygulamayı çalıştırmak.
Nasıl güvende kalınır?
PayPal'i hedefleyen truva atını yüklediyseniz, banka hesabınızı şüpheli işlemler için kontrol etmenizi ve internet bankacılığı şifrenizi/PIN kodunuzu ve Gmail şifrenizi değiştirmeyi düşünmenizi öneririz. Yetkisiz PayPal işlemleri olması durumunda, herhangi bir sorunu PayPal Çözüm Merkezine iletebilirsiniz.
Bu truva atı tarafından görüntülenen kilit kaplama ekranları nedeniyle kullanılamaz duruma gelen cihazlar için Android'in Güvenli Modu'nu kullanmalarını ve Settings > (General) > Application manager/Apps bölümünden "Optimization Android" adlı uygulamayı silmelerini öneriyoruz.
 
ESET Araştırmacısı Lukas Stefanko, gelecekte Android üzerindeki kötü amaçlı yazılımlardan korunmanız için şu önerilerde bulundu: 
• Uygulamaları indirirken resmi Google Play mağazasına sadık kalın.
• Google Play'den uygulama indirmeden önce indirme sayısını, uygulama derecelendirmelerini ve incelemelerin içeriğini kontrol ettiğinizden emin olun.
• Yüklediğiniz uygulamalara hangi izinleri verdiğinize dikkat edin.
• Güvenilir bir mobil güvenlik çözümü kullanın. ESET kullanıcıları bu tehdite karşı korunuyor. 
• Android cihazınızı güncel tutun.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır