menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Gizlilik araçları kolaylaştı

İsa ALTUN
İsa ALTUN
30 Mart 2018, Cuma

Facebook Gizlilik Direktörü ve Başkan Yardımcısı Erin Egan ve Baş Danışman Vekili ve Başkan Yardımcısı Ashlie Beringer yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: ‘Geçtiğimiz hafta, politikalarımızın uygulanmasını sağlamak ve insanların Facebook’un nasıl çalıştığını ve verileri üzerinde ne gibi seçenekleri olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için çok daha fazla çalışmamız gerektiğini gösterdi. Gizlilik ayarlarını ve diğer önemli araçları bulmanın çok zor olduğunu ve insanları bilgi sahibi yapmak için daha fazlasını yapmamız gerektiğini net bir biçimde anladık. Bu yüzden Mark’ın geçen hafta yaptığı ve platformun kötüye kullanımı ile ilgili önlemler almak, politikalarımızı güçlendirmek ve insanların uygulamaların verilerini kullanmasını geri almayı kolaylaştırmak konularına odaklanan duyuruya ek olarak önümüzdeki haftalarda, insanların gizlilikleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlamak için ek adımlar atıyoruz. Bu güncellemelerin çoğu zaten yapım aşamasındaydı, ancak geçtiğimiz birkaç günde yaşanan olaylar bunların öneminin altını bir kez daha çizdi.’

 

Veri ayarlarınızın ve araçların daha kolay bulunabilir hale getirilmesi

 

Daha kolay bulunabilir ve kullanılabilir kontroller. Mobil cihazlardaki ayarlar menümüzü, aradığınız şeyi daha kolay bulmanızı sağlayacak şekilde baştan sona yeniden tasarladık. 20 farklı ekrana yayılmış ayarlar yerine artık bunların hepsi tek bir yerden erişilebilir hale geldi. Buna ek olarak, hangi bilgilerin uygulamalarla paylaşılıp paylaşılamayacağının net olarak anlaşılabilmesi için, güncel olmayan ayarları da temizledik.

 

Yeni Gizlilik Kısayolları menüsü. Ayarlar menümüzü basitleştirmenin yanında insanlar bize gizlilik, güvenlik ve reklamlarla ilgili bilgilerin çok daha kolay bulunabilir olmasını gerektiğini söylediler. Gizlilik Kısayolları, kontrollerin nasıl çalıştığını daha açık şekilde anlatan ve sadece birkaç dokunuşla verilerinizi kontrol edebileceğiniz yeni bir menü. Artık bu deneyim daha görsel, net ve kolay bulunabilir hale geldi. Bu menüden:

o  Hesabınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz: Hesabınıza iki faktörlü doğrulama gibi daha fazla koruma katmanı ekleyebilirsiniz. Eğer bu özelliği etkin hale getirirseniz ve biri tanımadığınız bir cihazdan hesabınıza erişmeye çalışırsa, sizden bu kişinin siz olduğunu teyit etmeniz istenir.

o   Kişisel bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz: Ne paylaştığınıza bakabilir ve isterseniz silebilirsiniz.  Buna paylaştığınız ya da ifade bıraktığınız içerikler, gönderdiğiniz arkadaşlık istekleri ve Facebook’ta yaptığınız aramalar da dâhildir.

o  Paylaşımlarınızı ve kişisel bilgilerinizi kimlerin gördüğünü yönetebilirsiniz: Facebook’ta paylaştıklarınızın sahibi sizsiniz ve paylaşımlarınızı ya da kişisel bilgilerinizi kimlerin gördüğü gibi konuları kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Facebook verilerinizi bulmak, indirmek ve silmek için araçlar. Hangi verileri topladığımızı ve kullandığımızı açıkladığımız politikalara sahip olmamız iyi bir şey, ancak insanların kendi bilgilerini görüp yönetebiliyor olmaları çok daha faydalı. Bazı insanlar geçmişte paylaştıkları şeyleri silmek isterken, bazıları da sadece Facebook’un elindeki bilgileri merak ediyorlar. Bu yüzden insanların gönderileri, tepkileri, yorumları ve aradıkları şeyler gibi tüm bilgilerine güvenle ulaşarak onları yönetebilecekleri Bilgilerinize Erişin aracını kullanıma sunuyoruz. Artık bunu kullanarak Facebook’ta olmasını istemediğiniz her şeyi zaman tünelinizden ya da profilinizden silebilirsiniz.

Bunlara ek olarak Facebook’la paylaştığınız verileri indirmenizi de kolaylaştırıyoruz – sonuçta onlar, sizin verileriniz. Güvenli bir kopya indirebilir, ve hatta o kopyayı başka bir servise taşıyabilirsiniz. Buna yüklediğiniz fotoğraflarınız, hesabınıza eklediğiniz kişiler, zaman tünelinizdeki gönderiler ve daha fazlası dâhildir.

Önümüzdeki yol

Verilerinizi nasıl topladığımızı ve kullandığımızı size detaylı ama kolay anlaşılır bir dille anlatmak da bizim sorumluluğumuz. Önümüzdeki haftalarda Facebook’un hizmet koşullarında yapacağımız ve insanlara olan bağlılığımızı içeren güncellemeler sunacağız. Aynı zamanda veri politikalarımızı da güncelleyerek hangi verileri topladığımızı ve onları nasıl kullandığımızı daha açık ve anlaşılır şekilde anlatacağız. Bu güncellemeler şeffaflık için olacak – verileri toplamak, kullanmak ya da paylaşmak adına yeni haklar kazanmak için değil.

Bu araçlar ve güncellemeler üzerinde regülatörlerle, yasa koyucularla ve gizlilik uzmanlarıyla çalıştık. Önümüzdeki haftalarda, Mark’ın geçtiğimiz hafta paylaştığı önlemlerle ilgili güncellemeler de dâhil olmak üzere paylaşacak çok daha fazla şeyimiz olacak.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır