menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Gençlik ve FoMO!

İsa ALTUN
İsa ALTUN
11 Şubat 2020, Salı

Psikoloji literatu¨ru¨nde FoMO (Fear of Missing Out) ‘sosyal medyadaki gelis¸meleri kac¸ırma korkusu’ diye adlandırılıyor. Uzmanlara göre, şimdiki gençlerin yüzde 40’ı FoMO!

 

Uzman Psikolog M. Bayram Ayaz, İdeal Akademi Yayınları’ndan çıkan Sanal Bagˆımlılık isimli kitabında, daha çok Z kuşağını etkileyen rahatsızlık hakkında şu bilgileri veriyor:

 

HERKESİN YAPTIGˆINDAN SU¨REKLİ HABERDAR OLMA

“Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte son zamanlarda psikolojik bir hastalık olarak tanımlanan herkesin yaptıgˆından su¨rekli haberdar olma duygusu, depresyona yol ac¸ıyor. “Acaba s¸u an bas¸kaları benim yaptıgˆımdan daha iyi bir s¸eyler mi yapıyor, onların ne yaptıgˆını kac¸ırıyor muyum?” duygusu zayıf kis¸iliklerde kaygı, yetersizlik hissi, zihinsel yorgunluk, zaman kaybı, gerc¸ek sosyal ilis¸kilerde bozulma ve ilerleyen su¨rec¸lerde depresyona yol ac¸abiliyor. U¨ye oldugˆu sosyal agˆda birs¸eyleri kac¸ırdıgˆını du¨s¸u¨nerek su¨rekli sosyal medyayı kullanma ihtiyacı hissediyor. Yapılan c¸alıs¸malara go¨re sosyal medya kullanıcısı genc¸ yetis¸kinlerde FoMO go¨ru¨lme sıklıgˆı yüzde 40’ın üstünde.

 

FOMO, oluşumunda en büyük etken kişinin gelişmeleri kaçıracağı korkusudur. Ancak sosyal ağlarda arkadaş sayıları ve onların yaptığı eylemler dikkate alındığında gelişmelerin her birisine uyabilmek, kişi için imkânsızdır. Buna rağmen kişi sıkıntı duyar. Sürekli sosyal ağlarını kontrol eder. Hatta bu yüzden zaman kaybı yaşar, işleri aksayabilir, dersleri aksayabilir ya da uykusuz kalabilir. Araç kullanırken bile kontrol etmeye devam eder. Katılamadığı veya çağırılmadığı etkinliklerden dolayı olumsuz duygular hisseder, dışlanmışlık yaşar. Sıkıntılıdır.

 

 

DEPRESYONA YAKALANMA ORANLARI

Fomofobik kaygılarla hayatlarını zehir edenler, yaygın ruhsal sorunlara da yol ac¸maktadır. Teknolojik cihaz kullanma saatlerine go¨re depresyona yakalanma oranları s¸o¨yledir:

 

6 saatten fazla kullananların yüzde 83’u¨,

4-6 saat kullananların yüzde 50’si,

2-4 saat kullananların yüzde 21’i,

1-2 saat kullananlarda yüzde 14’u¨ depresif bir yas¸am su¨rdu¨rmektedir.

 

CİHAZLAR SADECE KULLANIM SU¨RESİNCE MUTLULUK SAGˆLAR

Depresyonun s¸iddeti de kullanımın artmasıyla birlikte artmaktadır. Bunun sebebi teknolojik cihazlarla gec¸irilen uzun zamanın getirdigˆi sosyal izolasyon olabilir. Teknolojik cihazlar kullanım su¨resince mutluluk sagˆlar. Fakat bu cihazların insanlarla etkiles¸ime benzer yanları yoktur. Sadece birer makinedir, duygusal ve zihinsel o¨zgu¨nlu¨klere sahip degˆillerdir. Bir insan vasıtasıyla yu¨klenen verilerle c¸alıs¸ırlar.

 

Oysa insan insanla iletis¸im kurdugˆunda, sakinles¸ebilir, dinlenir ve nes¸esi yerine gelir. Bu ihtiyac¸lar hic¸bir s¸ekilde cihazlarla elde edilemez. Paylas¸ılan ic¸eriklerin keyif verici yanı olabilir ancak insanla kurulan iletis¸im gibi kalıcı etkiler sagˆlamazlar. As¸ırı su¨re cihaz kullanım bagˆımlılar, insanla iletis¸imle elde edilen duygulardan yoksun kalırlar ve farkında olmadan depresif bir hayat su¨rmektedirler.”

 

Fomo takıntısından kurtulmak için yaşadığınız anın tadını çıkarın, iyi zaman geçirirken, telefonla fotoğraf çekmeyin veya konumunuzu, kimlerle birlikte olduğunuzu paylaşmayın. Planlar yapın ve onlara uymaya çalışın. Mutlaka hobi edinin, böylece kendinizi daha fazla geliştirirsiniz. Egzersiz yapın. Özellikle yürüyüş hem kendinizle baş başa kalmanızı hem de çevrenizi daha iyi fark etmenizi sağlayacaktır. Kitap okuyun. İnternet paketinizi azaltın.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır