menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Film izlemeye çalışırken paranızdan olmayın!

İsa ALTUN
İsa ALTUN
29 Mart 2018, Perşembe
Dünyada tüm dikkatler WannaCry siber saldırısına odaklanmışken, Türkiye aynı dönemde, sadece Türk mobil bankacılık müşterilerini hedef alan ve halen devam eden bir saldırıyla karşı karşıya. Şu an 16 Türk bankasının müşterileri hedefte.
 
Zararlı yazılım, Türkiye’de film izlemek için gerekli olduğunu belirtilen sahte Flash Player uygulamaları ile bulaşıyor. ESET Güvenlik Araştırmacısı Lukas Stefanko’ya göre ‘saldırı büyüyebilir’. Çünkü zararlı yazılımın kaynak kodları Rus yeraltı forumlarında ücretsiz olarak dağıtılıyor. 
 
Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, WannaCry saldırısıyla neredeyse eşzamanlı olarak gelişen ama ağırlıklı olarak Türkiye’yi hedef alan Bankbot saldırısına dikkat çekiyor. Bankbot truva atı, oturum açma bilgilerini alabilmek için Türk mobil bankacılık müşterilerine odaklanıyor. Sahte Flash Player uygulaması yükletiyor Bankbot, telefon üzerinden film izlemek isteyenleri, gerekli olduğunu belirterek sahte bir Flash Player uygulamasına yönlendiriyor. Uygulamayı indirince de truva atı bulaşıyor. Zararlı yazılım, bulaştığı cihazdaki yasal bankacılık uygulamalarını tespit ediyor ve sahte bir form hazırlayarak kullanıcının bilgilerini bu forma girmesini sağlıyor. 
 
Böylece de mobil bankacılık müşterilerinin oturum açma bilgilerine ulaşıyor. Son belirlemelere göre Bankbot, Türkiye’deki toplam 16 bankanın mobil bankacılık uygulamalarını taklit etmiş görünüyor. Halka açık kod kullanıyor Bankbot Truva atı, halka açık bir kodu temel alıyor. Sözkonusu kod Rusya’daki yeraltı internet forumlarında ücretsiz paylaşılıyor. ESET Güvenlik Araştırmacısı Lukas Stefanko’ya göre esas tehlike burada yatıyor. Stefanko, kodun ücretsiz dağıtılması nedeniyle önümüzdeki dönemde daha fazla bankacılık truva atı görebileceğimizi ve saldırı alanının genişleyebileceğine dikkat çekiyor. 
 
Doğrudan Türk kullanıcılar hedef Lukas Stefanko, tespitlerine göre bugüne kadar 11 farklı sunucu kullanılarak, ağırlıklı olarak Türkiye’den olmak üzere en azından 640 kullanıcının etkilendiğini tespit edebildiklerini bildirdi. Saldırganların sunucuları ise Dubai’de görünüyor. Önceden korunmak gerekir ESET Güvenlik Araştırmacısı Lukas Stefanko, Flash Player uygulamalarına dikkat edilmesini ve karşınıza çıkan her yerden indirilmemesi konusunda uyarıda bulunuyor. Stefanko, “Saldırıya uğradığını düşünenler sahte Flash Player uygulamasını telefonlarının ayarlar kısmından kaldırmaya çalışmalı. Ancak truva atının doğası gereği bu, bazen mümkün olmayabilir. O nedenle önceden korunmak çok önemli. Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı cep telefonlarında da mutlaka güncel ve proaktif bir mobil güvenlik uygulaması kullanılmalı” diye konuştu. Bircom ‘Dijital dünyada iletişim’ Toplantısı Bircom, Le Méridien Istanbul Hotel Etiler’de düzenlediği İş Ortakları Buluşması’nda Türkiye’nin dört bir yanından gelen 100’den fazla iş ortağını ağırladı.
 
“Dijitalleşen Dünyada İletişim” başlığıyla gerçekleştirilen etkinlikte Bircom bünyesinde yaşanan elişmeler aktarılarak, yeni ürünler ve distribütörlüğü üstlenilen markalar hakkında ayrıntılı bilgi verildi. Öte yandan etkinlik kapsamında düzenlenen panellerde teknoloji ve telekomünikasyon alanındaki en son yenilikler incelendi. Bircom CEO’su Burçin Bircanoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen açılış oturumunda Microsoft Türkiye Office Pazarlama Grup Müdürü Çiğdem Kayalı, Migros İletişim ve Bilgi Güvenliği Müdürü Lütfü Karagöz ve Genesys Türkiye Ülke Müdürü Murat Tipi dijitalleşme konusundaki deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Konuşmacılar, dijitalleşen dünyada kurumların ihtiyaçları ve benimsenmesi gereken bakış açıları üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdiler. İş Ortakları Buluşması’nda Bircom’un yeni B2B platformu olan Kazananbayi.com’un lansmanı da yapıldı. 
 
Bircom Ürün ve Pazarlama Direktörü Can İlkhan tarafından yapılan sunumda platformun özellikleri ve Bircom iş ortaklarına yönelik faydaları açıklandı. Sunum sırasında salondaki katılımcılara, platforma girişte kullanabilecekleri geçici şifreleri SMS ile ulaştırıldı. Etkinliğin sonunda platforma giriş yapan ilk üç kullanıcısürpriz hediyelerin sahibi oldu. Etkinliğin “Dijitalleşen Dünyada E-Ticaret” başlıklı panelinde Sahibinden. com Pazarlama Müdürü Ongun Özdemir, e-ticaret firmalarının gereksinimleri ve iletişim teknolojileri alanındaki yeni trendleri inceleyen bir sunum yaptı. 
 
“Dijitalleşen Dünyada Akıllı Ev ve IoT Teknolojileri” başlığını taşıyan ve moderatörlüğünü Bircom’un Ürün Yöneticisi Burak N. Oranlı’nın üstlendiği panelde Türkiye’de ve dünyada akıllı ev trendleri, inşaat sektörünün dijital geleceği gibi konular konuşuldu. Panelde konuşmacı olarak Arnido Akıllı Ev Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ali Gürer, Zipato Türkiye Genel Müdürü Celal Eşli, Viko Akıllı Ev ve Bina Otomasyon Sistemleri Ürün Yöneticisi Ferhat Gülener ve Core Akıllı Ev Sistemleri Yönetici Ortağı Mehmet Öztemel yer aldı. Bircom İş Ortakları Buluşması’nda lansmanı gerçekleştirilen Kazananbayi. com, Bircom’un iş ortaklarına yönelik sayısız avantajı beraberinde getirmesiyle dikkat çekiyor. Bircom’un tüm ürün gruplarını kapsayan Kazananbayi.com, özel kampanyalardan stok yönetimine, kargo takibinden ödeme işlemlerine kadar her türlü sürecin tek bir noktadan ve online ortamda kolaylıkla yürütülmesini mümkün kılıyor. 
 
Haziran ayı itibariyle kullanılmaya başlanacak olan Kazananbayi.com hakkındaki tüm gelişmeler Bircom iş ortaklarıyla paylaşılmaya devam edecek. Bircom İş Ortakları Buluşması’nın en renkli bölümlerinden biri ise geçtiğimiz yılın en başarılı iş ortaklarının ödüllendirildiği tören oldu. Etkinlikte Bircom’un bünyesinde yer alan ve distribütörlüğünü yürüttüğü Sennheiser, Yealink, 2N İnterkom, Xpeech ve AudioCodes markalarının başarılarına göre kazandıkları ödüller alkışlar eşliğinde takdim edildi.
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır