menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Fidyeciler internette cirit atıyor

İsa ALTUN
İsa ALTUN
18 Haziran 2016, Cumartesi
Kötü amaçlı yazılımlarla mücadelesini sürdüren Comodo, fidye yazılımların yarattığı tehlikeler konusundaki uyarılarını sürdürüyor. Comodo’ya göre bu yazılımlardan korunmak ve kurtulmak mümkün. Bunun için her şeyden önce Comodo gibi güvenilir yazılımlar kullanmak şart.

 

Kötü amaçlı diğer yazılımlar gibi fidye yazılımları da bir sisteme veya bir ağa kimseye fark ettirmeden bulaşabiliyor. Çünkü çalışmaya başladıktan sonra sistemin tüm işleyişini etkileyip kısıtlıyor. Fidye yazılımları, şifrelenen ve şifrelerinin çözülmesi gereken dosyalara rahatça bulaşıyor. Sonrasında ise dosyaların şifreleri çözülemiyor ve sistemin genel işleyişi bir noktaya kadar yavaşlıyor. Bu süreçten kurtulmak için de fidye ödemek zorunda kalınabiliyor.

Fidye yazılımların hükümetlerin başına ne kadar büyük işler açtığını görmek için yaşanan son örneklere bakmak yeterli. Amerika Los Angeles’teki Hollywood Presbyterian Medical Center’ı hedef alan bir fidye yazılımı, yetkililerin 17.000 dolar fidye ödemesiyle sonuçlandı. Kentucky’deki Herderson Methodist Hastanesi ise Locky fidye yazılımının ağlarına bulaşmasından sonra durumu iç kriz olarak değerlendirdi.

 

Fidye yazılımların yarattığı sıkıntılar o kadar büyük ki sonunda Amerikalı siyasetçi Michael C.Burges, fidye yazılımı suçlularının idam edilmesini istedi. Fidye yazılımı saldırıları arttıkça bu tür önerilerin de gündeme gelmesi kaçınılmaz olacak. İnternet güvenliğinin hayati bir konu olduğuna inanan Comodo yönetimi de Burges’in önerisini önemsiyor ancak “Fidye yazılımlı suçlularını değil de, fidye yazılımlarını idam etmek için ne gerekiyorsa yapalım” diyor. Comodo temel internet güvenliği için yapılabilecekleri şöyle sıralıyor:

 

Verileri ve önemli dosyaları sıkça, düzenli olarak yedekleyin.

Yedekleme cihazlarının sisteme/ ağa bağlı bırakılmadığına emin olun.

Kötü amaçlı yazılımlara karşı Comodo gibi güvenilir yazılımlar kullanın.

Virüse/ kötü amaçlı yazılımlara karşı yazılımlarınızı düzenli olarak güncelleyin.

Windows güncellemelerinizin otomatik olarak indirilip yüklendiğine emin olun.

Fidye yazılımlarının sabit disk verilerine erişmesinin önlenmesi açısındanotomatik tehdit önleme teknolojisine başvurun.

Tüm OS yamaları ve güncellemelerinin uygun ve hızlı bir şekilde uygulandığına emin olun.

Hemen, tüm tarayıcıların en son sürümlerine güncelleştirildiğine emin olun.

İnternet sitelerinin yedeklerini güvenli ve tercihen alan dışındaki yerlerde tutun.

İnternet sitelerini uygun şekilde izleyerek yetkilendirilmemiş değişikliklere dikkat edin.

Uygun uç nokta güvenlik önlemlerinin alındığına emin olun.

Sunucuda çalışan 3. taraf yazılımlarının düzenli olarak incelenip değerlendirildiğine emin olun.

 

 

En yüksek güvenli uluslar arası alışveriş sistemi

Amerikadaniste.com’un “Benim İçin Al” hizmeti, uluslararası online ödeme sistemlerine gerek duymadan, güvenli bir online alışveriş deneyimi sunuyor. Yurtiçinde Amerikadaniste.com’a ödeme yapılarak, alışverişi konusunda uzman bir kadronun tamamlaması sağlanıyor. Siparişi doğrudan Amerikadaniste.com verdiği için tüm sipariş detayları müşteriye iletilebiliyor ve tam destek veriliyor. Tüm finansal süreç ülke içerisinde gerçekleştiği için müşteriler en yüksek güvenlikle online alışverişin keyfini çıkartıyor.
Türkiye’de on binlerce kişinin Amerika’daki posta adresi olan Amerikadaniste.com, “Benim İçin Al” uygulaması ile müşterilerine kesintisiz ve güvenli uluslararası online alışveriş imkanı sunuyor.

 

İnternet kullanıcıları arasında sürekli var olan güvenli online ödeme ihtiyacını yıllardır karşılayan “Benim İçin Al” hizmeti ile müşteriler hiçbir sorun yaşamadan en güvenli şekilde alışveriş yapmaya devam edecekler.

 

Amerikadaniste.com’un “Benim İçin Al” hizmeti, Türk bankalarının kredi kartlarını kabul etmeyen sitelerden alışveriş yapmak veya herhangi bir nedenle ödemesi tamamlanamayan siparişleri tamamlamak için kullanıma sunuldu. Amerikadaniste.com’un konusunda uzman çalışanları tarafından satın alınan ürünler, müşterinin hiçbir güvenlik sorunu yaşamamasını ve kredi kartı bilgilerini yabancı banka ve şirketler ile paylaşmak zorunda kalmamasını sağlıyor.

Müşteri ücreti doğrudan Amerikadaniste.com’a ödüyor ve tüm finansal süreç Türkiye sınırları içerisinde kalıyor. Bu şekilde, ürünün satın alınma süreci de Amerikadaniste.com uzmanları tarafından yapıldığından, sipariş ile ilgili her türlü detay konusunda müşteriye 360 derece destek verilebiliyor. “Benim İçin Al” hizmeti, Türkiye’de geçerli olmayan online ödeme sistemlerinin daha da güvenli bir alternatifi olarak kullanılabiliyor.

 

Yurtiçi veya yurtdışındaki tüm Amerikadaniste.com müşterileri tarafından kullanılan “Benim İçin Al” hizmeti, “Buy For Me” adı ile yabancı kullanıcılara da sunuluyor. Yerli veya yabancı müşteriler tarafından tercih edilen ödeme yöntemi kendi ülkelerinde veya online alışverişi gerçekleştirdikleri ülkede geçersiz olduğunda, “Benim İçin Al” hizmeti uluslararası bir arabulucu gibi çalışıyor.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır