menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Eroinden Daha Ölümcül

İsa ALTUN
İsa ALTUN
05 Kasım 2017, Pazar

 Tüm dünyada uyuşturucu kullanımına bağlı ölümler ciddi bir sorun. Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi uygunsuz kullanımı durumunda eroinden daha ölümcül bir opioid olan fentanil maddesinin yaygınlaşması ile ilgili uyarıda bulundu.

Fentanil, daha çok genel anestezide analjezik destek olarak veya şiddetli ağrı yaşayan kanser hatalarında ağrı kesici olarak kullanılan bir ilaç. Ancak fentanil aynı eroin gibi opioid reseptörlerini etkiliyor ve uygunsuz kullanımı sonucunda bağımlılık gelişebiliyor. Sokaklarda fentanil tedavi dışı kullanımı kullanımı ve buna bağlı ölümler artıyor.

Örneğin ABD'de Ohio kentinde aşırı doz kullanıma bağlı ölümlerin %90'ı fentanil'e bağlı bulunmuş. Eroin kullanımına bağlı ölümler, sadece %6 olarak saptanmış. Bu bulgu durumun ciddiyetini gösteriyor.

Fentanil, morfinden 50-100 kat daha güçlü etkiye sahip. Bu haliyle eroinden daha tehlikeli olarak görülüyor.

Sokakta eroin yerine fentanil verilen veya eroinle fentanili karıştıran kişi sayısı giderek artıyor. Eroin aşırı dozunda hayat kurtaran naloksan isimli ilaç bile fentanil entoksikasyonunda yetersiz kalabiliyor.

Fentanil, ülkemizde sokakta henüz çok sık kullanılan bir madde değil. Ancak sağlık personeli arasında kullanımına sık rastlıyoruz. Bildiğimiz ve tedavisiyle uğraştığımız bir madde. ABD'de gözlenen bu sorunun ülkemize de yansıması olabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle gerekli önlemleri almalıyız."

                  Verilerinizi kaybetmeyin

  Veriler, kurumlar için en değerli varlıklardan biri. İş süreçlerinin sürekliliği için verilerin korunması hayati önem taşıyor. Sunucuları çalışmaz hâle getiren elektrik problemleri, yangın, sel, yüksek ısı gibi felaketlerde verilerin kaybedilmesi ciddi sorunlar doğuruyor. Felaket yönetimi sayesinde kurumlar, kişisel hata ve doğal afetlerden kaynaklanan durumlarda verilerini koruyabiliyor. Böylece iş süreçleri bir saniye bile aksamıyor. Aynı zamanda şirketler, ciddi maliyet kayıplarından korunarak zarar etmekten kurtuluyor.

 

IT hizmet firması Pukta, felaket yönetimi çözümü ile iş sürekliliğini sağlayacak şekilde kurumların sunucu sistemlerinin replikasyonunu kendi bulut sistemi üzerinde gerçek zamanlı olarak saklıyor. Kısıtlı bütçe ile hareket etmek üzere de sistem yedeklerini Pukta Bulut üzerine taşıyor. Pukta, şirketler için çalıştırdığı felaket sistemlerini hemen devreye alıyor. Bu sayede kurumların BT sistemleri bir saniye bile durmadan çalışmaya devam ederken, tek bir byte veri bile kaybolmuyor. Belirli periyotlarda sanki bir felaket varmışçasına kontrol işlemlerini gerçekleştiren Pukta, müşterilerinin tercihlerine göre kendi yönetiminde olan sunucularının felaket replikasyonlarını güvenli bir şekilde sağlamayı sürdürüyor.

 

Pukta’nın bulut sistemleri, Tier-3 veri merkezi üzerinde çalışıyor ve şirketlerin “disaster” planlarına uygun olarak yapılandırılıyor. Pukta, yaygın olarak hizmet veren bulut sağlayıcılardan farklı olarak yardım masası uzmanları ile şirket çalışanlarının felaket sistemlerine bağlantı sağlamaları konusunda 7/24 çözümler sunarak, bulut ve felaket yönetimi çözümlerini yardım masasının gücü ile destekliyor.

Yerinde destek hizmeti, sistem yönetimi, marka bağımsız yazılım ve donanım çözümleri de sunan Pukta, müşteri odaklı hizmet anlayışıyla KOBİ’lerin ve büyük ölçekli firmaların hayatlarını kolaylaştırıyor. Microsoft’un SPLA, SAM, Direkt CSP yetkinliğine aynı anda sahip tek iş ortağı olan Pukta, kusursuz hizmet anlayışıyla çalışmalarını sürdürüyor.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır