menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

E Devletten Hat Kontrolü Yapınız

İsa ALTUN
İsa ALTUN
17 Temmuz 2019, Çarşamba
Ankara, Adana, Antalya, Hatay, Karabük, Denizli, İstanbul ve Kırklareli'nde ele geçirilen suç örgütü üyeleri, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından takibe alınmıştı. Ankara Emniyet Müdürlüğünce, GSM firmalarından birinin şifresini kanunsuz yollarla ele geçirip, abonelere ait kişisel bilgileri kullanarak dolandırıcılık yapan suç örgütünü ele geçirmişti. Ekipler, üyelerin GSM abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaştıktan sonra T.C. kimlik numarası, nüfus cüzdanı fotokopisi, adres, anne kızlık soyadı, anne-baba isimleri, doğum yeri ve tarihi gibi bilgilere de ulaşarak sahte kimlik hazırladıklarını tespit etmişti.
 
 
 
Bunun üzerine, hazırladıkları sahte kimlikler üzerine izinsiz GSM hattı çıkartan ve başka kişiler adına banka hesabı açarak, yasa dışı kazandığı paraların izini bu şekilde silmeye çalışan 16 kişi ekipler tarafından adliyeye sevk edilmiş ve yapılan incelemeler sonucunda 50 milyon kişiye ait olan kayıtların üçüncü parti kurum ve kişilere para karşılığında satıldığı bilgisi ortaya çıkmıştı. Mahkeme, 16 kişiden 7'sini tutuklarken 9'unu da adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.
 
 
 
NELER YAPILABİLİR
 
 
 
 Peki, bu gelişmelerden sonra ne yapılabilir? Çete mensubu bir şahıs bilginiz dışında işlemler yapması elbette basit değildir ama kesinlikle ‘yapılamaz’ manasına gelmez. Mesela çalıştığınız banka ya da GSM operatörü sizi tanımak için kimlik bilgilerinizle mümkün olabiliyor. O halde birileri sizin adınıza resmi işlemler gerçekleştirebilir. Sizin kullandığınız telefon hattının ayrıntılı faturasına ulaşabilir. Alacağı krediye sizin haberiniz olmadan sizi kefil gösterebilir, adınıza bankadan kredi çekebilir, sizin adınıza telefon hattı alabilir, ikametgah adresinizi öğrenebilir, interaktif bankacılık işlemlerinde sizin yerinize işle gerçekleştirebilir.
 
 
 
BANKA HESAPLARINIZ TEHLİKEDE OLABİLİR
 
 
 
 Hemen çalıştığınız bankalarla iletişime geçip, bilginiz dışında herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını müşteri hizmetlerinden ya da bankadan öğrenmelisiniz.  Kimlik bilgileriniz ile sizin isminize telefon hattı alınıp alınmadığını, su, elektrik, doğalgaz aboneliği yapılıp yapılmadığını e devlet sistemine girerek öğrenebilirsiniz. Islak imzanız ve kimlik fotokopiniz olmadan bankalar vadesiz hesap açılması, kredi kartı işlemi yapılmaz ama geçmişte gerçekleşen bazı operasyonlarda bazı banka çalışanlarının bu belgeler olmadan da işlem yapması imkansız ve zor değil. Bütün bunlarda başka sizin doğum tarihiniz, doğum yerinizi bilen suç çetesi mensubu şifrenizi bulmaya çalışabilir.
 
 
 
‘KİMLİK VERİLERİNİZ ÇALINMIŞ MI’  TÜRÜNDEN WEB SİTELERİNE İTİBAR ETMEYİNİZ
 
 
 
İnternet ortamında ya da sosyal medyada sahte linklerle ve içinde virüs barındıran sahte web siteleriyle ‘ GSM operatörü mağduru olup olmadığınızı teyit etmek için oluşturulan internet sitelerine sakın giriş yapıp bilgilerinizi vermeyiniz. Bu linkleri tıklama anında kimlik avı tuzağına düşmeyiniz.  Sızan kimlikler nedeniyle, yaklaşık 50 milyon yurttaş tehlikedeyken, bir de bu sitelerden sorgulama yapmak tehlikeyi farklı bir boyuta taşıyabilir. Sorgulanan kimlik numarasıyla birlikte, kullanılan bilgisayarda kayıtlı banka ve sosyal medya hesapları şifreleri tehlikeye düşüyor. Çalınan kimlikler nedeniyle, yaklaşık 50 milyon yurttaş tehlikedeyken, bir de bu sitelerden sorgulama yapmak tehlikeyi farklı bir boyuta taşıyabilir. Sorgulanan kimlik numarasıyla birlikte, kullanılan bilgisayarda kayıtlı banka ve sosyal medya hesapları şifrelerini kaptırmamak için bu sitelere yaklaşmamak gerekiyor.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır