menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

DÜNYA PARA BiRİMİ BİTCOİNMİ OLACAK?

İsa ALTUN
İsa ALTUN
30 Nisan 2017, Pazar

İnternet hayatımıza girdiği günden bu yana çok şeyi değiştirdi. Alışkanlıklarımız ve yaşam biçimimizi etkileyen bu değişim maddi ve manevi olarak da dönüşüm getirdi. Konuyla ilgili olarak Gazeteci Yazar Tufan Atasever Bitcoin hakkında bir yazı gönderdi bize. Paylaşmak istiyorum: ‘ Herşey 2007 tarihinde Amerika’da ortaya çıkan kriz ile başladı. Yaklaşık 1 yıllık zaman diliminde 13 tane Amerikan Bankası battı. Bunların arasında 158 yıllık Lehman Brothers bile vardı. Dünya çapında batan banka ve şirketler ayrı bir araştırma konusu.
Benim asıl dikkatimi çeken, tüm dünya bu krizi yaşarken Bitcoin denen yeni bir ödeme sisteminin tam bu zamanlarda ortaya çıkması. Yoksa mevcut dünya ekonomik düzenine bir başkaldırı mı?
Peki, nedir bu Bitcoin?
Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. 
İş’ in ilginç yanı Bitcoin’ in bugüne kadar izlediği değer artışıdır. 22 Mayıs 2010 tarihinde, Bitcoin kullanılarak yapılan, bilinen ilk alışverişlerden biri, bir tartışma platformu üzerinde yapıldı. Laszlo Hanyecz adlı kullanıcı, bir pizza karşılığında 10.000 Bitcoin ödedi. O zaman pizzanın yaklaşık değeri 25 $ idi. Nisan 2017 tarihi itibarı ile 1 Bitcoin’ in değeri yaklaşık 1,1230 $. Pizza’ yı satan yaşadı. Bu şu anlama geliyor, eğer bu pizzayı satan adam bu Bitcoin'i harcamadıysa cebinde tam 12.360.000 $ para var demektir.
İnsanın aklına şu soru geliyor, bu kadar değer artışı kazanan Bitcoin nasıl üretiliyor?
Bitcoin’i bu kadar önemli bir teknoloji ve büyük bir buluş yapan şeyin kilit noktalarından bir tanesi Proof-of-Work olarak bilinen konsepttir. Aslında Bitcoin çıkartmak, yani madencilik yaparak bir miktar Bitcoin elde etmek madenciliğin tek amacı da değildir. Bitcoin madencileri aynı zamanda Blockchain denen ve yine Bitcoin’i Bitcoin yapan özelliklerden birisi olan ve merkezi olmama özelliğine sahip (decentralized) hesap defterini de tutmaya yarar. Bitcoin madenciliğini özet olarak anlatmak gerekirse, bilgisayarınıza özelliği olan bir sayıyı aratıp buldurmanızdan ibaret ve bu sayıyı önemli yapan şey ise, bulunmasının oldukça zor olması ve bulmanın gittikçe zorlaşması. Zor bulunmasının ve zorlaşmasının sebebi ise şans eseri değil. Bunun sebebi Bitcoin protokolü tasarlanırken, Satoshi Nakamoto tarafından ayarlanmış bir güvenlik önlemi olması. Bu güvenlik önlemi, herkes kafasına göre “Bitcoin basma” işlemini gerçekleştiremesin ve/veya Blockchain’i manipüle edemesin diye var. Başka bir ifadeyle madencilik denilen şey, bilgisayarınıza oynattığınız bir şans oyunu ya da yukarıda yazıldığı gibi, rakamlardan oluşan bir saman yığınında, yine rakamlardan oluşan bir iğne aratmaktır. Burada her bir yaptığınız arama hamlesini de, işlemci gücünüzle doğru orantılıdır. Bu durumda da bu işe ne kadar çok işlemci gücü yatırırsanız, saman yığınında bir iğne bulma olasılığınız o kadar artacaktır.
Bu arada, söz konusu dijital saman yığınının devasa, iğnenin de küçücük olduğunu hayal etmeniz olayı kavramanıza yardımcı olacaktır. Ve “samanlığın bir köşesinden aramaya başlamak” ve buna benzer şekillerde optimizasyon yöntemleri kullanarak işleminizi kısaltmak/şansınızı artırmak mümkün değil. Bu biraz kötü bir örnek olacak ama iğnenin sürekli ve rastgele olarak yer değiştirdiğini düşünün.
Şu anki durumda (Bitcoin protokolünün günümüz için belirlediği zorluk ve ödül seviyesinde), bu iğneyi bulan (yani “çekilişi kazanan”) madenci 25 Bitcoin ödül kazanıyor. Bu rakam Bitcoin’in ilk zamanlarında 50 idi ve git gide azalacak. Sonuç olarak, madencilik zor ve çok miktarda işlemci gücü gerektiriyor, zorluğu giderek artıyor ve ödül miktarı da azalıyor.
Bunun dışında, kişisel olarak sizin herhangi bir mining cihazı alıp BTC madenciliği olayına girmeniz, %99 ihtimalle, finansal olarak zarara girmenizle sonuçlanacaktır. Fakat bu demek olmuyor ki tüm coin’ler için aynı şey geçerli. Madencilik için diğer coin’leri tercih edebilirsiniz.
Acaba Bitcoin Yeni Dünya Para Brimi olabilirmi?
Bu sorunun doğru cevabını verebilmek amacı ile kendimize şu soruları soralım.
Kullanıcı ve üye bakımından Facebook dünyanın en büyük Devletidir diye espri yapsak acaba sadece bir esprimi olur?
Düne kadar kaç kişi cep telefonundan sms yolluyordu, şu an kaç kişi watsapp yada bezeri uygulamamlar kullanıyor?
Acaba cebinde akıllı telefon taşıyan kaç kişi internet bankacılığından faydalanıyor?
Bu soruların cevabını hepimiz biliyoruz. Bende şimdi soruyorum;
ACABA BU GÜN DEĞERİ 1230 $ OLAN 1 BTC 1 YIL SONRA KAÇ DOLAR OLACAK?
ACABA YARINLARDA BITCOIN HEPİMİZİN BİLDİĞİ VE KULLANDIĞI BİR ÖDEME ARACI OLABİLİRMİ?.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır