menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Dijitalleşme verimliliği artırıyor

İsa ALTUN
İsa ALTUN
13 Aralık 2016, Salı
CSC’nin araştırmasına göre, üst düzey yöneticiler dijital dönüşüm ile başarı arasındaki bağlantının farkındalar. Araştırma, uygulama servisleri, bulut, işbirliği yazılımı ve mobilite gibi yeni nesil dijital teknolojilere yapılan yatırımların gelecek üç yıl içinde artacağına işaret ediyor.
 
Intelligence Unit (EIU) işbirliği ile gerçekleştirdiği Dijital Liderler Araştırması’na göre, dijital teknolojilerden kapsamlı bir şekilde yararlanan büyük ölçekli global şirketler, bu teknolojileri tam olarak kullanmayan şirketlere kıyasla, performans, verimlilik ve uyum anlamında daha büyük avantajlar elde ediyorlar.
 
Dijital teknolojiler ile başarı arasındaki bağlantıyı inceleyen araştırma, kurumlardaki karar alıcıların BT’nin stratejik faydaları ve operasyonel değerine ilişkin görüşlerine, mevcut BT yatırımlarına ve kurumların gelecek üç yıl içinde dijital teknolojiyi ne şekilde hayata geçireceklerine odaklanıyor. Araştırmaya global kurumlardan CEO, kıdemli BT yöneticisi ve diğer C seviyelerinden 500’ü aşkın yönetici katıldı.
Katılımcıların yüzde 8’i, kurumları majör işlevlerin tamamında dijitalleştiği için, “dijital lider” olarak tanımlandı. Dijital liderler belirgin avantajlardan yararlanıyorlar: Kurumlarının stratejik hedeflere ulaşmasında BT’yi vazgeçilmez olarak değerlendiriyorlar, küresel olarak diğer kurumlardan daha entegreler, bilginin fonksiyonlar ve bölgeler arasında paylaşımında daha efektifler. Bunlara ek olarak:
 
·         Dijital liderlerin yüzde 37’si, son mali yıldaki finansal performanslarının rakiplerinden çok daha yüksek olduğunu belirtiyor. Diğer şirketlerde bu oran yüzde 11 seviyesinde.
 
·         Dijital liderler, genel (public) bulut, işbirliği yazılımı ve bulut tabanlı uygulama servisleri gibi başlıklarda yatırımların önceliklendirilmesinde diğer şirketlerin önündeler.
 
·         Dijital liderlerin yüzde 63’ü, önümüzdeki üç yıl içinde toplam BT harcamalarının belirgin biçimde artacağını ifade ederken, bu oran diğer şirketlerde yüzde 52 seviyesinde bulunuyor.
 
·         Dijital liderlerin yüzde 44’ü BT stratejisinin temel belirleyicisinin CEO olduğunu belirtiyor.
 
Dijital Liderler Araştırması’nın, geçtiğimiz yılın sonunda gerçekleştirdikleri Dijital Ajanda Araştırması’nın sonuçlarını pekiştirdiğine dikkat çeken CSC Türkiye Genel Müdürü Alev Alp Esen, “İş dünyasının dijitalleşmenin gücüne inandığını bir kez daha gördük. Yöneticiler, rekabet üzerindeki etkisini günden güne daha çok hissettirmeye başlayan dijitalleşmenin getirdiği fırsatları en iyi şekilde nasıl değerlendirebilecekleri konusunda dijital liderlerden ilham alabilirler” dedi.
 
Birçok şirket dijital adaptasyonda gecikiyor
 
BT yatırımları gelecek üç yıl içinde artacak olsa da, CSC’nin araştırması, şirketlerin çoğunluğunun yeni dijital teknolojilerin avantajlarından tümü ile yararlanamadıklarını gösteriyor. Araştırmaya katılanlara göre, dijital liderler BT’nin kuruma katkısına daha yüksek değer biçerken, birçok şirket için BT operasyonel olarak faydalı olsa da strateji üzerinde kritik bir öneme sahip değil.
 
·         Dijital liderlerin yüzde 51’i, diğer yöneticilerin ise yüzde 27’si, kurumlarının stratejik hedeflerine ulaşmada BT’yi vazgeçilmez bir partner olarak görüyor.
 
·         Katılımcıların yüzde 54’ü verimliliği artırmak için dijitalleştiklerini belirtirken, yüzde 35’lik bir kesim ana hedeflerinin maliyetleri düşürmek olduğunu ifade ediyor.    
 
·         Dijital liderlerin kurumlarında merkezi BT fonksiyonu toplam BT bütçesinin yüzde 85’ini kontrol ederken, tüm yöneticiler genelinde bu oran yüzde 63’e geriliyor.
 
·         Yüzde 25’lik bir kesim dijital teknolojiyi tamamen dijitalleşmiş şirketlerin seviyesine ulaşmanın bir yolu olarak görürken, yüzde 10 için teknoloji rakipleri geride bırakma anlamına geliyor.
 
·         Katılımcıların üçte birinden fazlası, yakın gelecekte siber güvenlik araçlarını kullanmayı planlarken, siber açıklara bağlı risklere karşın siber güvenlik harcamalarının geride kaldığı görülüyor.
 
Bölgesel trendler
Kuzey Amerika’daki şirketlerden katılımcılar, diğer bölgelerdeki benzer şirketlere kıyasla BT stratejilerinden daha sık yararlandıklarını ve stratejik hedeflere ulaşmada BT’nin daha faydalı ya da kritik olduğuna inandıklarını belirtiyorlar. EMEA bölgesi şirketleri, dijital yatırımların verimliliği artırma ve maliyetleri düşürme yolunda önemli bir etken olduğu görüşünde birleşiyorlar. Avustralya, Çin, Hindistan ve Singapurlu katılımcılar mobil teknolojilerin büyümede rol oynadığını belirtiyorlar.
 
·         Bankacılık ve para piyasaları şirketleri, dijital teknolojilerin adaptasyonunda agresif bir tutum sergiliyorlar.  
 
·         Sağlık hizmeti sunan organizasyonlardan katılımcılar, farklılaştırıcı bir etken olmaktan çıkıp bir gereksinim halini alan dijitalleşmeye odaklandıklarını belirtiyorlar.
 
·         Sigorta sektöründeki yöneticiler, şirketlerinin diğer şirketlere oranla gelecek yıllar içinde daha dijital olmasını bekliyorlar.
 
      
CSC hakkında:
CSC (NYSE: CSC) müşterilerine dijital dönüşüm yolculuklarında önderlik etmektedir. Şirket sahip olduğu derin endüstri deneyimi, küresel ölçeği, teknoloji bağımsızlığı ve yaygın iş ortağı topluluğundan güç alarak, yeni nesil inovatif teknoloji hizmetleri ve çözümleri sunmaktadır. CSC, dünyanın dört bir yanında önde gelen ticari ve kamu kurum ve kuruluşlarına hizmet vermektedir. Bir Fortune 500 şirketi olan CSC, aynı zamanda ABD’nin en iyi kurumsal yurttaşlar listesinde yer almaktadır.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır