menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Dijitalde Güvenlik Tedbirleri

İsa ALTUN
İsa ALTUN
26 Eylül 2019, Perşembe
Herşeyin dijitalleştiği dünyada, güvenlik unsuru herşeyden önce geliyor. Fotoğraflardan tutun da, telefon rehberine, mesajlardan, banka uygulamalarına, ajandaya, klasörleden, özel olan tüm unsurlara dek en kıymetli şeylerin saklandığı mobil cihazlarda maddi ve manevi kayıplar yaşamamak için bazı tedbirleri almak gerekiyor.
 
 Gün içinde oyalanmak için telefonunuzda oynadığınız oyunların ya da kendinizi çok iyi hissettiğiniz bir anda hemen elinizin gittiği ‘selfie’ programının, bir casus olabileceği hiç aklınıza gelir mi? Bugüne kadar gelmediyse de bundan sonra mobil güvenliğiniz için daha dikkatli olmak zorunda olduğunuzu biliyorsunuz. Innovera, mobil dünyada güven içinde yaşayabilmeniz için 10 maddelik öneriler dizisi açıkladı.
 
Fidye ödememek için bilinçlenmek şart
 
Mobil cihazların günlük yaşamın ve giderek çalışma hayatının merkezi haline geldiği günümüzde, hemen her konuda hayatımızı kolaylaştıran mobil uygulamaların bir siber tehdit unsuru haline dönüşmemesi için çok dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü bazı mobil uygulamalar bilgisayarınızı ya da cep telefonunuzu ele geçirmekle kalmıyor, verilerinizi güvenli şekilde geri alabilmeniz için sizden fidye de isteyebiliyor!
 
Kötücül yazılımlara dikkat
 
Bu tarz kötü amaçlı yazılımların, cep telefonlarında bankacılık ve benzeri kişisel veri içeren birçok uygulamayla aynı ortamda olduğu düşünülecek olursa, ne kadar büyük bir tehdit yaratabilecekleri daha iyi anlaşılır. Fidye bankacılığının en yeni aşaması olan ve adına ‘Bankacılık truva atları’ da denen kötü amaçlı yazılım bankacılığı, mobil cihaz kullanıcılarının banka kimlik bilgilerini ve kredi kartı bilgilerini çalmaya odaklanır. 
 
Yedekleme mutlaka yapılmalı
 
 
 
Bilgilerinizi kaybettiğinizde onları tekrar meydana getirmek; zaman, para ve ya kişisel emeğe mal
olabilir. Şayet bu bilgiler bazı deneylerin sonucu ise onları tekrar meydana getirmek mümkün olmayabilir. Bilgilerinizi kaybetmemek için bazı adımlar atmalısınız. Yedekleme bilgi yatırımımızı korumanın bir yoludur. Bilgilerimizin çeşitli kopyalarına sahip olursak, herhangi bir kopyanın bozulması bizim için problem teşkil etmez.
 
 
 
Erişim izinlerini kaldırın
 
Innovera Danışmanlık Servisleri İş Geliştirme Direktörü Burak Tahmaz, cep telefonlarına indirilen uygulamalarda ilk tehlikenin okunmadan verilen onaylar ve veri paylaşımıyla başladığını belirtiyor. Tahmaz, “Daha uygulamayı yüklerken sizden bazı yetkiler alır. Bu izinler sizin cep telefonunuza, siz o uygulamayı kullanmasanız bile sizin verilerinizin dışarıya akmasını ve verilerinizin üçüncü bir kuruluşla paylaşımına olanak sağlar. Biz kendi elimizle verilerimizi ve bilgilerimizi paylaşıyoruz. Yapmanız gereken uygulama ayarlarından erişim izinlerini kaldırmak ve harcayacağınız 1 dakika ile güvenliğinizi sağlamak.”
 
Ücretsiz WiFi hatları büyük tehlike
 
Burak Tahmaz, ücretsiz WiFİ ağlarıyla ilgili olarak da “O hatlarda, o ağda sizin haricinizde kimlerin olduğunu, hangi şartlarla orada olduğunu, hangi faaliyetler için orada olduğunu bilemiyorsunuz. Sizden özel doğrulama verisi almayan herhangi bir ağdan faydalanmamanız gerekiyor” uyarısında bulundu.
 
 
 
Mobil güvenlik reçeteniz
 
Innovera, mobil cihaz kullanıcılarının alması gereken güvenlik tedbirlerini 10 maddede özetledi: Uygulama indirirken dikkatli ve seçici olun. Her uygulama indirdiğinizde izin penceresini dikkatlice okuyun. Telefonunuzu şifreyle koruyun. Bankacılık uygulamalarını link kullanarak indirmeyin. Erişim izinlerini kaldırın. Halka açık WiFi hatlarına girmeyin. Başkalarının hesaplarınıza erişmesini engellemek için ekstra güvenlik kalkanı kullanın. Hassas bilgileri telefonunuzda saklamamaya çalışın. İhtiyaç olmadığı durumlarda Bluetooth'u kapatın. Cep telefonunuzu satarken ya da tamire gönderirken sim kart bilgilerinizi silin.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır