menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Dijital Konfor

İsa ALTUN
İsa ALTUN
20 Ağustos 2020, Perşembe
Türkiye’de Y kuşağındakilerin %46’sı, siber suçlara maruz kalmayacak kadar sıradan olduğunu düşünüyor.
 
Y kuşağındakiler evlerindeki “dijital konfor alanları” için çevrim içi güvenliği en önemli etkenlerden biri olarak göstermesine rağmen Kaspersky’nin yaptığı yeni araştırmaya göre bunların %46’sı siber suçluların ilgisini çekmeyecek kadar sıkıcı olduğunu düşünüyor.
 
Kaspersky’nin Hiç Olmadığı Kadar Bağlı: Dijital Konfor Alanlarımızı Nasıl Kuruyoruz? başlıklı yeni raporu teknolojinin hayatımızdaki rolünü kabullenmek için alışkanlıklarımızı nasıl değiştirdiğimizi gözler önüne seriyor. Y kuşağındakiler çevrim içi güvenliğe önem veriyor gibi görünse de bu konuda yaptıkları başka bir durumu gösteriyor.
 
Y kuşağındakilerin çoğu siber suçluların hedefi olmayacak kadar sıkıcı olduklarını düşünürken, Türkiye’de bu grupta olanların %36’sı dijital güvenliklerini artırmak için daha fazlasını yapmaları gerektiğini söylüyor. Ancak bu, yapılacaklar listesinin en son sırasında yer alıyor.
 
“Yeni normal” ile insanların evden çalışmak zorunda kalmasıyla birlikte Y kuşağı için evler birer teknoloji merkezi haline geliyor. Bu gruptaki insanları yılın ilk dönemine göre internette günde yaklaşık 2 saat (1,8) daha fazla vakit geçiriyor. Bir gün içinde internette geçirilen ortalama süre ise 7,1 saate ulaşmış durumda. Türkiye’deki Y kuşağı kullanıcıların %61’i, internette daha fazla zaman geçirmeleri sayesinde dijital güvenlik konusunda bilinçlendiklerini belirtiyor. Y kuşağı zamanının büyük bir kısmını sosyal medyada geçirse de %42’lik bir kesim evden çevrim içi arkadaş bulma servislerinin dijital güvenliği tehdit ettiğini düşünüyor.
 
Türkiye’deki Y kuşağı kullanıcıların %55’i güvenlik endişelerini gidermek için cihazlarında yalnızca Apple Store ve Google Play gibi resmi platformlardan indirdikleri güvenilir uygulamaları kullanıyor. %56’sı ise kendilerini korumak için her cihazda düzenli virüs taraması yapıyor. Öte yandan, Türkiye’deki Y kuşağı kullanıcılarının %18’i geçmişte komşularının Wi-Fi ağını habersiz kullandığını belirtiyor.
 
“2020 dijital ev kavramı için belirleyici bir yıl oldu. Dünyanın her yerinde evlerine hapsolan insanlar teknolojiye çok daha fazla bel bağlar hale geldi. Bu nedenle, bu yılın dijital hayatımızdaki davranışlarımıza ve duygularımıza ne kadar etki ettiğini bulmak için bir araştırma yaptık. Dijital konfor alanlarımızın neler olduğunu ve bunların bizim için ne anlama geldiğini anlamaya çalıştık. Gelecek yıllarda toplumun teknolojiyi nasıl kullanacağını belirleyecek olan Y kuşağının dijital güvenliğe daha fazla odaklanması şaşırtıcı değil. Özellikle de ev ve iş arasındaki sınır giderek ortadan kalkarken bu çok normal. Kendimizi dijital tehditlerden kolayca koruyabiliriz. Böylece kendi dijital konfor alanlarımızın güvenliğini nasıl en iyi hale getireceğimizi anlayabiliriz.” - Andrew Winton, Kaspersky Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı.
 
“Y kuşağının dijital dünyanın yerlisi olduğu söylenir. Bu durum, bu grubun kendi dijital konfor alanını bulmasını gerektiren zorluklara yol açabiliyor. Bu gruptaki çoğu insanın ev arkadaşlarıyla yaşamak zorunda kalması kendilerini dijital dünyada güvensiz hissetmesine yol açıyor. Ayrıca ev ve işi taşıma eğilimi de bu hissi daha da kötüleştiriyor. Böyle bir durumda, ev arkadaşlarının bu konuları açıkça konuşarak güvenlik yazılımı maliyetini bölüşmeleri, ortak cihazlar için kesin kurallar belirlemeleri ve birbirlerini daha iyi tanımaları çok önemli.” - Dr. Berta Aznar Martínez, Psikolog- Ramon Llull Üniversitesi, Barselona.
 
Kaspersky, Y kuşağı kullanıcılara internetteki kişisel bilgilerini ve cihazlarını korumaları için şunları öneriyor:
 
Web sitelerinin gerçek olup olmadığına dikkat edin. Yasal olduğuna emin olmadığınız ve ‘https’ ile başlamayan web sitelerini ziyaret etmeyin. Size şüpheli gelen sitelerin kullanıcı yorumlarına bakın.
Çevrim içi hesaplarınızın bir listesini tutun. Böylece hangi hizmetlerin ve web sitelerinin kişisel bilgilerinizi sakladığını daha iyi anlayabilirsiniz.
Akıllı telefonunuzun ayarlarından, bilinmeyen kaynaklardan program yüklenmesini engelleyin ve yalnızca resmi uygulama mağazalarındaki uygulamaları kurun.
Sosyal medya profillerinizi daha gizli hale getirmek için gereken ayarları yapmanıza yardımcı olan “Privacy Checker” (Gizlilik Kontrolü) aracını kullanın. Böylece üçüncü tarafların kişisel bilgilerinizi bulmasını zorlaştırabilirsiniz.
Evde risk altındaki tüm cihazlara gerçek zamanlı uyarı gönderebilen ve Wi-Fi ağına izinsiz girenleri anında tespit eden ağ izleme özelliğine sahip Security Cloud çözümünü kullanın.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır