menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Denize düşen yılana sarılır

İsa ALTUN
İsa ALTUN
14 Nisan 2016, Perşembe
Türkiye Bağımlı Aileleri Dayanışma grubu, her ayın son günü seslerini kamuoyuna duyurma adına sahadaki eksiklikleri belirtme adına, basın bildirisi sunuyorlar.

Bültende kamu yararı içeren bilgileri de paylaşmak adına duyurmakta fayda görüyorum. İşte o açıklama: ‘ Dernekler kanununa tabi olarak isteyen herkesin hiçbir yetkinliği olmasına bakılmaksızın Madde Bağımlılığıyla Mücadele Derneği kurabildiği bir durumla karşı karşıyayız. İnsan sağlığıyla bu kadar bağlantılı ve oldukça hassas yaklaşılması gereken böylesine ciddi ve her türlü istismara açık olan bir alanda var olan bu tablo asla kabul edilebilecek bir durum değildir.

Madde Bağımlılığı tedavisinin bütün süreçlerinde konuyla ilgili formasyon eğitimi olmayanların bir bağımlıya ne kadar ciddi zararlar verebileceği gerçekliği yok sayılarak bu alanın böylesine boş bırakılması anlaşılabilir bir durum değildir. Tamamıyla uzmanlık ve yeterlilik kriterlerinin aranması gereken bu alandaki bütün dernek faaliyetlerinin Sağlık Bakanlığı denetimine ve mevzuatına dahil edilmesi mutlak gerekliliktir. Madde Bağımlılığı ömür boyu süren bir hastalıktır tanımlaması bütün dünyada kabul gördüğüne göre, Madde Bağımlılığıyla Mücadele Derneklerinin de bir sağlık birimi statüsüne kavuşturulması kaçınılmaz bir zorunluluktur.

Madde Bağımlılığıyla Mücadele Derneklerinde mutlaka ya personel olarak ya da yönetim kurulu üyeleri olarak Psikiyatrist, Psikolog, Sosyal Hizmet Uzmanı ve Ex-user bulundurma zorunluluğu olmalı ve Rehabilitasyon Merkezi tanımlamasıyla bir sağlık ünitesi ruhsatlandırmasına kavuşturulmalıdır. Bağımlılık tedavisinin Sosyal Fonlardan karşılanması ya da SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ve GSS (Genel Sağlık Sigortası) kapsamına alınması, sahada faaliyet yürüten derneklerin bağımlı ve yakınlarıyla direkt maddi alışverişini ortadan kaldırır ve sadece faaliyetlerine yoğunlaşmalarına olanak sağlar. Bu amaçla yapılacak düzenlemeler sayesinde daha sağlıklı ve denetlenebilir, istismar kanalları minimuma çekilmiş daha etik bir hizmet kalitesine ulaşmanın önü açılmış olur.

Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezlerinin bütün ülke geneline kazandırılabilmesi için Valiliklerin, Kaymakamlıkların, Belediyelerin, sosyal sorumluluk projeleri için bütçe ayıran Ticari İşletmelerin ve sahada faaliyet yürüten Madde Bağımlılığıyla Mücadele Derneklerinin işbirliği kanallarını geliştirmeleri gerekir. Böyle işbirliklerini zora sokan mevzuat düzenlemelerinin iyileştirilmesi aynı zamanda kamu ve sivil işbirliğiyle ihtiyaçların daha kısa sürede karşılanabilmesine olanak sağlayacaktır.

Toplumsal anlamda sosyal maliyeti günden güne ağırlaşan bu sorun karşısında kamu ve sivil organizasyonların işbirliği içerisinde taşın altına el koyma sorumluluğunu üstlenmekten kaçınması, gerekli mevzuat düzenlemeleri ve iyileştirmelerin yapılmaması, madde bağımlılığı tedavisinin kamu tarafından üstlenilmemesi ve ülke geneline yaygınlaştırılmış Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri ihtiyacının karşılanmaması ileriki süreçlerde hiç birimizin altından kalkamayacağı, toplum olarak daha ağır bedeller ödeyeceğimiz sonuçlara sebep olacaktır.

Biz Madde Bağımlısı Yakınlarının mutlak surette İl Uyuşturucuyla Mücadele Kurulu toplantılarına dahil edilmesi gerekir. Böyle bir işbirliği mevcut uygulamaların, mevzuat ve düzenlemelerin olumlu ya da olumsuz bütün sonuçları hakkında sorunun gerçek muhatabı olan taraftan en sağlıklı bilginin alınmasına olanak sağlayacaktır. Bizlerin dahil edilmediği platformlarda alınacak kararlar ve düzenlemeler ne kadar iyi niyetle ve samimi çabayla yapılmış olursa olsun illaki eksik ve istismarlara sebep olan açık tarafları kaçınılmaz şekilde olur. Bunların yaşanmaması, istismarların ve yanlış uygulamaların gözden kaçmasını engelleyecek en sağlıklı yöntemin, sorunun bütün muhataplarının bir araya gelmesine olanak sağlayacak düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesiyle mümkün olabileceğini düşünmekteyiz.

-Madde Bağımlılığıyla Mücadele Derneklerinin, sağlık birimi ünitesi standardına uygun kurumlara dönüşmesi için yasal düzenlemeler yapılmalıdır.
-Madde Bağımlılığıyla Mücadele Dernekleri, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki uzman ekiplerce denetlenmelidir.
-Kamu ve sivil organizasyonların destekleriyle mevcut Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezlerinin olması gereken standartlara kavuşturulması sağlanmalıdır. 
-Bağımlılık tedavisi Sosyal Fonlardan karşılanmalı ya da SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ve GSS (Genel Sağlık Sigortası) kapsamına alınmalıdır.
-Her ilde mevcut Devlet ve Üniversite Hastaneleri bünyesinde ya da denetiminde Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri ve Sosyal Entegrasyon Üniteleri açılmalıdır.
-Bu merkezlerde görevlendirilecek personelin mutlaka Bağımlılık Tedavisi Formasyon Eğitimine tabi tutulması gereklidir.
-Sahada faaliyet yürüten STK lar ve Ex-user lar (İyileşmekte Olan Eski Bağımlı Danışmanlar) mutlak surette tedavi sürecine dahil edilmelidir.
-Aileleri kapsamayan tedavi, eksik bir tedavidir.
-Kalkınma Ajansları üzerinden dağıtılan kaynaklar denetlenmeli ve sorunun gerçekliğine uygun projelere kullandırılmalıdır.'

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır