menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Çocuklarda Zekayı Geliştiren 12 Oyun

İsa ALTUN
İsa ALTUN
23 Mayıs 2018, Çarşamba
Oyun zekayı geliştirir mi? Oyun; çocuğa öğretemeyeceğimiz konuları, kendi deneyimleriyle öğrenmesi için en uygun araçtır. Çocuk oyun esnasında duygu ve düşüncelerini açar. Deneme yanılma yolu ile problemlere çözüm getirme ve belirli riskleri göze alma deneyimi kazanır. Öyle oyunlar var ki çocuklarda zekayı geliştirir.
 
Tüm Üstün Zekalılar Derneği TÜZDER Başkanı Tunahan Coşkun, zekayı geliştiren 12 oyun hakkında şu bilgileri verdi:
 
1. ZETKA VE ATTENTION BLOCKS
 
Uzaysal algı, motor ve el becerileri, el-go¨z koordinasyonu gelis¸tiren ahs¸ap parc¸alar ile c¸ocukların hayallerini ins¸a edebilecekleri, mimari ve mu¨hendisligˆe ilgiyi artıracak bir ins¸a oyunudur. C¸ocuklar bu oyunda o¨nce geometrinin ve mimarinin temeli olan dengeyi o¨gˆrenirler. O¨zgu¨n c¸alıs¸malar ile hayal du¨nyalarını ortaya c¸ıkarabilecekleri bir yapıya sahiptir. Ustalık becerilerini ve u¨retken du¨s¸u¨nmeyi bir arada kullanarak kendi hayal du¨nyalarında var olan figu¨rlerin ins¸asında etkin rol oynar. Odaklanma becerilerini artırarak uyum problemlerini as¸malarına yardımcı olur.
 
2. DİK-GO
 
Dikkat-konsantrasyon, hafıza (bellek) gu¨c¸lendirme, problem c¸o¨zme alanlarını gelis¸tirir. I·s¸itsel dikkat su¨resini kısaltması ic¸in verilen genel ku¨ltu¨r kartlarıyla da oyuncunun gu¨ncel bilgilerini yenilemesini sagˆlar. Oyunculara u¨zerine sayı yazılı farklı iki renkte kartlar verilir, kartlardan yes¸il olanda yazılı sayılar grup u¨yeleri tarafından so¨ylenip sırasıyla ezberlenir. Ezberdeki sayılar so¨ylen- dikc¸e sıra digˆer oyuncuya gec¸er ancak bu arada c¸ıkan sarı sayı kartları oyuncunun dikkatini dagˆıtarak bas¸ka bir yo¨ne aktarması ic¸indir. Buna denk geldigˆinde bakalım hafızası kaldıgˆı anki kadar gu¨c¸lu¨ olacak mıdır?
 
3. OTHELLO
 
Strateji gelis¸tirme, mantık yu¨ru¨tme ve problem c¸o¨zme becerisine yo¨nelik bir oyundur. Oyunda amac¸ kendi tas¸larını kullanarak yatay, dikey veya c¸apraz olarak bes¸ tas¸ı ardı ardına sıralayabilmektir. Dikkat! Oyun alanı hareketli ve hamlelerde bekledigˆinizden daha c¸ok ihtimalle kars¸ılas¸abilirsiniz.
 
4. ZET TOWER
 
Uzamsal du¨s¸u¨nme, konsantrasyon ve mantık yu¨ru¨tme alanlarını gelis¸tirmeye yo¨neliktir. Her biri ayrı renk ve s¸ekilde olan ahs¸ap parc¸alar, bir bay ve bir bayan olmak u¨zere 2 mu¨hendisten olus¸an oyunda, c¸ocukların s¸ekil kavrama ve uzaysal algı gibi becerileri o¨lc¸u¨lmektedir. Oyunun amacı go¨rev kitapc¸ıgˆında go¨sterilen s¸ekilde binaları ins¸a etmektir ama binaları ins¸a ederken dikkat edilmesi gereken kuralları unutmamak gerekir.
 
5. S¸EKLİNİ BUL
 
Dikkat-konsantrasyon, hafıza (bellek) gu¨c¸lendirme, problem c¸o¨zme alanlarını gelis¸tirmeye yo¨nelik oyunda bu¨yu¨k hayvan figu¨ru¨ kartları ve bo¨lu¨nmu¨s¸ hayvan figu¨ru¨ kartları vardır. Kutudan c¸ıkan bu¨yu¨k hayvan figu¨rlu¨ kartlardan her oyuncuya verilir, digˆer kartlar ortaya kapalı s¸ekilde dizilir. Oyuncular sıra ile kapalı olan kartları ac¸ar, o¨nu¨nde yer alan bu¨yu¨k hayvan figu¨rlu¨ kartları tamamlamaya c¸alıs¸ır. Oyun su¨resince en c¸ok kartı tamamlayan oyunun galibi olur.
 
6. BAY BAK
 
Çocuklarda ve yetişkinlerde dikkat ve konsantrasyon becerilerini geliştiren harika bir grup oyunu olan bay bak ile farklı düzeylerde kartlarda sizlere sorulan sorunların yanıtlarını en hızlı bulan oyuncu kartı alır. Dikkat ve odaklanma, bağlantısal düşünme, parça bütün ilişkisi, görsel ve uzamsal algı ve sosyal-duygusal gelişim alanlarında fayda sağlayan oyun, aile içinde de güzel vakit geçirmenizi sağlıyor.
 
7. STOL
 
Stol oyununun başında, oyun alanı üzerindeki bütün numaralar taşlarla saklanmıştır. Torbadan bir rakam kartı çekilir ve çekilen rakam oyun alanındaki 81 taştan bir tanesi kaldırılarak bulunmaya çalışılır. En çok taşı bulan oyuncu oyunu kazanır.
 
Stol’u sadece bir şans veya hafıza oyunu olarak düşünürseniz yanılırsınız. Çünkü Stol’daki rakamlar rastgele yerleştirilmemiştir; aksine dokuz bölmelik kareler aslında birer sudoku bulmacasıdır. Eğer sudoku becerilerinize güveniyor ve tek başınıza bulmaca çözmekten sıkıldıysanız, Stol tam size göre. Eşleştirme hafıza gibi alanları geliştiren Stol oyunu grup etkileşiminde de önemli faydalar sağlayacaktır.
 
8. RENKLİ BARDAKLAR
 
Üç yaşından itibaren herkesin oynayabileceği renkli bardaklar oyunu sıralı düşünme, dikkat-konsantrasyon, ince motor becerileri, sosyal-duygusal gelişim ve hızlı düşünme gibi gelişim alanlarını destekleyen çocuklar için eğlenceli bir zeka oyunudur. Kartların doğru algılanması ve bardakların onlara uygun dizilimi için dikkat önemlidir. Bütün bunları yaparken hızlı olmanız ise sizi rakiplerinizden öne geçirecektir.
 
9. S¸AKULİ
 
Mantık yu¨ru¨tme, problem c¸o¨zme, sıradıs¸ı du¨s¸u¨nme becerilerinin gelis¸imine yardımcı olur. Oyunda amac¸ go¨rev kitabında verilen her go¨revde istenilen dokuz farklı s¸ekli oyun platformundaki dokuz bo¨lmeye verilen ipuc¸ları ile yerles¸imini sagˆlamaktır. I·lk go¨revlerde go¨r ve yerles¸tir, go¨rdu¨gˆu¨nu¨ kopya etme becerisi istenirken ilerleyen go¨revlerde mantıksal c¸ıkarım, eleme, es¸les¸tirme, tu¨mevarım yo¨ntemleri ile go¨revleri tamamlamaktır.
 
10. 9/24
 
Oyun kartı açıldıktan sonra iki oyuncu da aynı anda parmaklarını kullanarak platformdaki renkli kareleri sağa sola, aşağı yukarı kaydırarak karttaki deseni platformun ortasında hızlı bir şekilde oluşturmaya çalışırlar. Karttaki deseni ilk tamamlayan oyuncu düzeneğin kapağını kapatarak yaptığı desenin doğruluğunu ispatlar ve oyunu kazanır.  Görsel algı, dikkat, problem çözme, bağlantısal düşünme ve  sıralı düşünme becerilerini geliştiren oyun bireysel oynanacağı gibi rakip ile de oynanabilir.
 
11. KARE TANGRAM
 
Bir c¸ok ilginc¸ geometrik s¸eklin olus¸turulabilecegˆi yap-boz tarzı oynanan bir oyuncaktır. Dikkat eksikligˆini gidermede c¸ok faydalar sagˆlar. Egˆlenceli ve o¨gˆretici bir zeka oyunudur. Bu oyun; el go¨z koordinasyonu ve psiko-motor gelis¸imine, c¸ocukların kendi tasarımlarını yapmaya bas¸lamalarıyla da tasarım yo¨nlerinin gelis¸imine yardımcı olur.
 
12. QUADEFY
 
Strateji gelis¸tirme, mantık yu¨ru¨tme, problem c¸o¨zme alanlarını ge- lis¸tirmektedir. Oyun, oyuncunun rakibin tas¸larını yerles¸tirmesine engel olarak kendi tas¸larını yerles¸tirmesiyle oynanır.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır