menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Çocuklar İnternette Güvende mi?

İsa ALTUN
İsa ALTUN
22 Eylül 2018, Cumartesi
Günümüzde, çocukların ruhsal gelişiminde internetin olumsuz yönde ne derece etkin olduğunu anlatmaya gerek yok. Bu konuda sürekli bilimsel araştırmalar gerçekleştiriliyor.  Birçok ruh sağlığı uzmanının belirttiği gibi ‘ çocukları internet büyütüyor.’ Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğrenciler dersleri için tablet, Laptop ve masaüstü bilgisayarlar gibi teknolojik cihazları kullanmaya başlayacaklar. Dersleri bahane ederek saatlerce cihazlarla haşır neşir olan çocukları teknoloji bağımlılığından korumak nasıl mümkün olacaktır.
 
  Peki, ebeveynlerin bilişim medya okuryazarlığı hakkında yeterli derecede bilince sahipler midir? Bilhassa cihazlarda antivirüs’ün olması şarttır.
 
  Üzülerek belirtmek gerekirse, çocuklara yönelik internet üzerinden gelen istismarlarda artış gözlemleniyor. Ebeveynler, çocukların odasından internete bağlı cihazları kaldırmaları gerekiyor.
 
   Pedofillerden tutun da, sanal kumara, uyuşturucu madde bağımlılığından, porno yayınlara, şiddet unsuru görüntülerden, terör propagandası gerçekleştiren yasadışı oluşumlara kadar bir çok olumsuz unsur çocukları tehdit etmeye devam ediyor.
 
  İnternet ve sosyal medya hakkında bilgi sahibi olmuş, çocuğunun online ortamda ne yaptığını bilen, kontrol eden, gizlilik ve güvenlik ayarları hakkında yeterli donanma sahip olan ebeveynlerin çocuklarına sanal ortamda hiç kimse zarar vermez, veremez.
 
  Geçtiğimiz günlerde Kaspersky Lab’in düzenlediği araştırmaya göre; Türkiye’de ebeveynlerin %18’i, çocuklarının internet bağımlısı olmaya başladığını ve internette çok fazla vakit geçirdiğini (son 12 ay içinde) belirtti. Çocuklar, kullanışlı bilgilerin yanı sıra yetişkinlere yönelik içerikler, şiddet, uyuşturucu kullanımı, kendine zarar verme ve hatta intiharla ilgili siteler gibi istenmeyen şeyleri de kolayca bulabiliyor. İşte bu yüzden Kaspersky Lab ebeveynlere çocuklarının internetteki faaliyetlerine özel ilgi göstermelerini tavsiye ediyor.
 
  Türk ebeveynlerin %15’i çocuklarının zararlı yazılımlar veya virüslerle karşılaştığını, %12’si çocuklarının internette uygunsuz ya da yetişkinlere yönelik içerik gördüğünü ve %39’u ise çocuklarının internette görüp yaptıkları üzerinde hiçbir kontrol olmadığını dile getirdi.
 
  Buna rağmen çoğu anne baba, çocuklarının cihazlarını güvenli hale getirmeyi kolayca göz ardı ediyor. Türkiye’den ankete katılanların yalnızca %28’i ebeveyn kontrolü yazılımı kullanırken, %15’lik bir kesim ise çocuklarını internetteki tehditlere karşı korumak için hiçbir şey yapmıyor.
 
  Kaspersky Lab uzmanları, çocuklarınızı siber dünyada korumak için şunları tavsiye ediyor:
 
Ebeveynler, çocuklarının siber dünyayı keşfetmesine engel olamaz. Ancak, çocukların internetteki faaliyetleri söz konusu olduğunda onların istenmeyen kişilerden, uygunsuz veya zararlı içeriklerden ve zararlı yazılımlar ya da saldırılardan korunduğuna emin olmak büyük önem taşıyor.
 
   Ebeveyn kontrolü yazılımları, çocukları internetteki tehlikeli ve istenmeyen bilgilerden korumaya yarayan güçlü birer araç. Örneğin, Kaspersky Safe Kids ile çocuğunuzun yaşına uygun parametreleri kolayca belirleyebilir, cihazları ve internet kullanım sürelerini kontrol edebilir, uygulamaları kısıtlayabilir, uygunsuz içerikleri engelleyebilir, çocukların bağlantı kurduğu kişileri ve hatta konumunu izleyebilirsiniz.
 
  Çocuklarınızın internette istenmeyen faaliyetler yapmasını engellemenin en iyi yolu ise onlarla konuşmak, onlara doğrusunu öğretmek ve ilgi duydukları alanları, zevklerini ve isteklerini anlamaya çalışmaktır. Anne babalar çocuklarını olası tehlikeler ve riskler hakkında eğitmeli ve internette başlarına gelebilecek farklı durumlar için önemli bilgileri onlarla paylaşmalıdır.
 
Çocukların bilgisayar başında ve internette geçirdiği süre için sıkı kurallar belirlemek önemlidir. Anne babalar, bu kuralları belirlemeden önce çocuklarıyla açıkça konuşarak bu sınırların neden önemli olduğunu açıklamalıdır.
 
Ayrıca, çocukların internette neler yapıp, neler yapamayacağına dair açık kurallar koymak ve bunların nedenlerini açıklamak da gereklidir. Çocuklar büyüdükçe kurallar gözden geçirilmelidir.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır