menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Çocuğu olgunlaştıran sorumluluk duygusudur

İsa ALTUN
İsa ALTUN
09 Ekim 2017, Pazartesi
İstediğimiz gibi bir çocuk yetiştirmenin söylediklerimizden çok, kurduğumuz ilişki biçimine bağlı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Acar Baltaş, “Kimse kimseye yaşamayı öğretemez. Çocuğunuza hayatı hazır bir reçete olarak sunamazsınız. Çocuğunuzun hayat yolunu çizemezsiniz, ona ancak kendi yolunu çizebileceği bir harita verebilirsiniz” dedi. “Çocuklara hayatı öğretmek, onlara doğruları söylemek ve anlatmakla olmaz” diyen Prof. Dr. Acar Baltaş, “‘Neden?’, ‘Nasıl?’, “Bana... Anlatsana”, diye başlayacağınız cümleler çocuğunuzun doğruları kendi bulmasına imkân verecektir. Çocuğunuzun “dünyada en iyi olmak” gibi belirsiz bir hedef için mücadele edeceğine, “dünya için en iyi olmasını” sağlayın. “Dünya için en iyisi olmak demek”, yaşadığımız dünyaya karşı sorumluluk hissetmek demektir. Bu anlayışa sahip olanlar, dünyayı dedelerinden ve babalarından ödünç aldıklarının, çocuklarına ve torunlarına bu emaneti devretmeleri gerektiğinin bilincindedirler” şeklinde konuştu.
 
Çocuklar sorumluluk almalı
 
Ailelerin çocukları için birinci önceliğinin, onların sorumluluk düzeyini geliştirme ve olgunlaştırmalarını sağlamak olduğunu ifade eden Baltaş, “Çocuğunuzu olgunlaştıracak olan, sorumluluk almasıdır. Bunun için de hata yapmasını göze almak ve bunu kabullenmek gerekir. Çocuğunuzun, davranışlarının sonuçlarıyla yüzleşmesine imkân verin. Ancak bu konuda yaşadığı zorluklarda onun yanında olun. Potansiyel, baskı altında ortaya çıkar. Konfor alanından başarı çıkmaz” dedi
 
Başarısızlık hayatın en doğal parçası
 
Çocukları zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak adına bilinçli olunmasının önemine değinen, aşırı korumacı davranmanın da olumsuz sonuçlara neden olacağını da sözlerine ekleyen Baltaş, “Özgüven, ‘Başkaları beni nasıl görüyor?’ sorusunun cevabını verir. Başarıya bağlıdır ve dış değerlendirmeye açıktır. Başkaları tarafından yapılan değerlendirme sonucunda belirlenir. Toplumun kabul ettiği başarı ölçütleri ise, para kazanmak, mevki sahibi olmak ve tanınan bir insan olmaktır. Bir de buna güzel veya yakışıklı olmayı eklemek gerekir. Fakat bunun fazla önemi yoktur, çünkü ‘başarı’ algısı, dış görünüşten bağımsız olarak erkekleri ‘yakışıklı’, kadınları da “güzel” yapar. Ancak herkesin bildiği bir gerçek vardır ki, başarısızlık hayatın en doğal parçasıdır. Her insan, her çocuk, her takım, her ülke başarısız olur” diye konuştu.
 
Çocuğunuzun güçlü yönlerine odaklanın
 
Çocuklarda özsaygının da özgüven kadar önemli olduğuna dikkat çeken Baltaş, “Bunun için de çocuğunuzun güçlü yönlerine odaklanın. Onun her konuda mükemmel olmasını beklemeyin. Zayıf taraflarının ancak önlerindeki büyük engeli aşacak kadar güçlendirilmesi yeter. Çocuğunuzun doğru yaptıklarını yakalayın ve o konularda ona olumlu geri bildirim verin. Her yaptığını övmeyin. Küçüklükten başlayarak oynadığı her oyunu o kazanmasın. Başarısızlığın doğal olduğunu öğrenmenin ilk adımı budur. Mümkün olduğu kadar az müdahale edin” dedi.
 
Çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gereken noktalar:
 
- Bir gün içinde çocuğunuzu eleştirdiğiniz ve ona müdahale ettiğiniz durumları sayın. On müdahalenizin en az sekizinin gereksiz olduğunu göreceksiniz.
 
- Çocuğunuzun, davranışlarının sonuçlarıyla yüzleşmesine imkân verin. Ancak bu konuda yaşadığı zorluklarda onun yanında olun. Potansiyel, baskı altında ortaya çıkar. Konfor alanından başarı çıkmaz.
 
- Çocuğunuzun doğru yaptıklarını yakalayın ve o konularda ona olumlu geri bildirim verin. Her yaptığını övmeyin.
 
Küçüklükten başlayarak oynadığı her oyunu o kazanmasın.
 
Başarısızlığın doğal olduğunu öğrenmenin ilk adımı budur.
 
- İnsanlara iyilik yapmak, kendisinden daha az şanslı olanlara karşı kendini borçlu hissetmek empati ve şefkat duygusu geliştirir. Hafta sonları ‘Bu hafta kime iyilik yaptın/yardım ettin?’ sohbeti yapın.
 
- 13 yaşından itibaren mutlaka yazın bir buçuk - iki ay çalışmalı. İnsan ilişkilerinde sınırın nereden geçtiğini görmek için, para kazanmak için değil. Sorumluluk alsınlar, zor hayat yaşayan insanlara yakın olsunlar. Çocuklar ailelerin refahlarına ortak, hayatlarına değil. Problem burada.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016-2019
    Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
    Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

    Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

    Künye

    Yazarlarımız

    İletişim

    Adres

    Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

    Telefon

    +0.352 222 51 13 - 14

    Email

    kayserianadoluhaber@msn.com
    Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır