menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Cep telefonları mikrop yuvası

Prof. Dr. Elçin Balcı
Prof. Dr. Elçin Balcı
17 Temmuz 2021, Cumartesi

Covid-19 pandemisinde daha belirgin şekilde artan digital aletlerin kullanımı (cep telefonları, akıllı telefonlar, tabletler, e-book cihazları vb) beraberinde kullanıcıların farketmediği sinsi bir tehlikeyi de getiriyor: Digital mikrobiyal kontaminasyon (bulaş). Bu tıbbi bir terim değil. Bilgisayar ortamındaki teknik bir terim de değil. En basit haliyle bildiğimiz mikropları, bakterileri, virüsleri, mantarları temas yüzeylerinden bulaştırmayı kastediyoruz. Sokaktaki insanlara “Kağıt ve madeni paralar kirli midir? Mikrop yayar mı?” diye sorsak sanırım yüzde yüz oranında alacağımız yanıt “Evet kirlidir” olacaktır. Peki ya cep telefonları? Düşündünüz mü hiç?

Sabah saat alarmı olarak başlayan cep telefonları ile arkadaşlığımız gün boyu konuşma, mesajlaşma, dosya alışverişi, fotoğraf çekme, banka işleri gibi uzaktan erişimle gerçekleştirebildiğimiz pek çok işlem için devam etmekte ve günün sonunda yatağımızın başucunda yerlerini almaktadırlar. Biz uyurken odamızda bulundurulan bu tür elektronik ve radyasyon yayan aletlerin açık durumda bırakılmasının sağlık üzerine etkileri başka bir köşe konusu olsun. Bugün neredeyse bir tam günlük macera içinde sürekli elimizde, cebimizde, masamızda, soframızda bize eşlik eden bu cihazların mikroplar açısından yaratacağı sağlık sorunlarına dikkat çekelim.

Kendi kullanım tecrübelerinizi hatırlayarak bir düşünmenizi istiyorum.. Telefonlar artık elimizden hiç düşmüyor. Çoğumuz için neredeyse bağımlılık noktasında hayatımıza girmiş durumda. Çocuk, yaşlı her yaştan insanın elinde oyuncak gibi. Tuvalete bile onunla giriyoruz. Yemek öncesinde elimizi yıkarken gösterdiğimiz hassasiyeti elimizde taşıdığımız telefonları için gösteriyor muyuz? Veya tuvaletten çıkarken el temizliği bizim için vazgeçilmez iken aynı ortamda basit önlemlerle (çok kere şahit olduğum peçete üzerine koymak gibi) koruduğumuzu düşündüğümüz telefonları dezenfekte ediyor muyuz? Covid bulaşımında en çok vurguladığımız “el hijyeni” için söylenen uyarıların elimizde taşıdığımız bu cihazlar için de yapılması gerekmez mi?

Toplumsal bulaş yapan enfeksiyon etkeni olan mikropların ve vücut floramızı oluşturan bakterilerin çoğu sağlığımız için ilk anda çok tehlikeli görünmeyebilir. Ancak farklı ve tedavisi zor, dirençli mikropları ve mantarları barındıran özel ortamlarda (örneğin sağlık kurumları, hastaneler, yoğun bakımlar, servislerde hasta odaları, ameliyathaneler, çocuk bakım odaları, doğumhaneler vb) bulaşan mikropların sadece eline bulaştığı kişi için değil, hastadan hastaya taşıyıcı rol oynadığı için de yaratacağı tehlike büyük olacaktır. Bu gibi öngörülerle dünyanın pek çok yerinde sağlık kurumlarında konuyla ilgili bilimsel araştırmalar yapılmaktadır. Bu aletler tabiri caiz ise “Truva atı”na benzetilmekte ve Covid pandemisinde bile ciddi bir bulaş kaynağı olarak gösterilmektedir. Çalışmalarda soruna çözüm önerileri hep benzerdir: Sağlık personeli, hastalar ve hasta yakınlarının cep telefonu ve benzer cihazları kullanımı özel şartlarla sağlanmalıdır. Sık sık cihaz ve koruyucu kılıfları temizlenmeli, gerekirse dezenfekte edilmeli, kontamine olma ihtimali olan alanlarda bırakılmamalıdır.

Teknolojik açıdan bu cihazların direk temizlenmesinin zorluğu nedeniyle, koruyucu kılıf ve ekranlarının mikrop tutmayan, bakteri biriktirmeyen ve kolayca temizlenebilen bir yapıda olması için de bilimsel çalışmalar vardır. Temizlik için seçilecek yöntemlerin kolay uygulanabilen, etkili, antimikrobiyal, ucuz, çevre dostu olmasına gayret edilmektedir. Böylece özellikle sağlık personelinin cep telefonu kullandığı alanlarda yapacakları temizlik ile ciddi enfeksiyonların önlenebileceği düşünülmektedir.

Var olan çalışmalarla en çok tespit edilen bakteriler ve mantarlar el-ağız-gözlere bulaşabilir. Yine bu mikroplar temasla kişiden kişiye iletilebilir. Sonuçta da cilt ve ağız burun yaralarına, göz enfeksiyonlarına, tedavisi zor olan ve sonucu ölüm olabilen “Nazokomiyal (hastane kaynaklı) enfeksiyonlar”a yol açabilirler.

Tehlikenin büyüklüğünü farkederek pandemi ile mücadelemizin de henüz bitmediği bu günlerde Covid bulaşı yapabilecek kirli cep telefonlarına temaslarımızı azaltmalı, kullanılan bu cihazları ve aparatlarını sık sık temizlemeli hatta dezenfekte etmeliyiz.

Çocuklarımızın eline cep telefonlarını ve tabletleri kirli şekilde vermemeli, kullanım sonrasında hem cihazları hem de çocuklarımızın ellerini iyice temizlemeliyiz. Yemek yedirirken çocukların elinde cep telefonu olmasına izin vermemeliyiz. Cep telefonuna temas eden kirli ellerin ağız-yüz-göz-burun-kulaklara temas etmelerini engellemeliyiz.

Hastanelerde özellikli alanlarda cep telefonu kullanımını mümkün olduğunca azaltmalı, kullanacağımız ortamlarda da temizlik ve hijyen şartlarının sağlandığından emin olmalıyız.

Sağlığımızı korumak için ellerimizin temizliği ne kadar önemli ise ellerimizin temas ettiği cep telefonlarımızın da temizliği aynı şekilde önemlidir. Unutmayalım ki; cep telefonları temizlenmezse mikrop yuvası ve enfeksiyon bulaştırıcısı haline gelmektedir.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır