menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
23 Kasım 2018, Cuma
Geçen hafta sonu cuma, cumartesi ve pazar günleri Bursa, Çanakkale ve Ankara’ya yapılan tarih ve kültür gezisine katılma imkanım oldu.
 
Talas Belediyemizin Bursa ve Çanakkale ziyaretleri çerçevesinde düzenlediği dönüşte Ankara’ya da uğranılan geziye Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşlarına bağlı 40 kadar sivil toplum kuruluşundan birer temsilci katıldılar.
 
Talas Belediye başkanımız Dr. Mustafa PALANCIOĞLU’nun bizzat yolcu ettiği ziyaret ekibinin rehberliğini tarihçi Ahmet Emin KİLCİ yaptı. 15 Kasım Perşembe günü saat 19.00 sularında Talas Belediyesi önünden hareket eden ekibin ilk durağı sabah namazı vakti Padişahlar şehri, Osmanlı’nın ilk başkentlerinden Bursa oldu.
 
16 Kasım günü sabah namazı vaktinde Bursa’ya ulaşan ekip sabah namazını Ulu Camide cemaatle birlikte eda etti. Huşu içine kılınan namazın ardından Bursa rehberimiz Mahmut Hoca güzel sunumu ile Bursa Ulu Caminin yapılış hikayesi hakkında detaylı bilgiler verdi. Osmanlının güçlü hükümdarlarından Yıldırım Beyazıt Hanın yaptırdığı tarihi Ulu Camii hâlâ dimdik ayakta ve her gün binlerce Müslümana namazda ev sahipliği yapıyor.
 
Sabah kahvaltısını Uludağ yolunda yer alan ve tarihi yüzyıllar öncesine dayanan İNKAYA ÇINARI’nın gölgesinde yapan gezi ekibi, kahvaltıyı müteakip Bursa’nın manevi mimarlarından EMİR SULTAN’ın türbesini ve camisini, peşinden Osmanlı Devletinin ikinci kurucusu sayılan Çelebi Mehmet’in türbesi (Yeşil Türbe) ve camisini ziyaret ederek bu tarihi mekanlar hakkında geniş bilgiler aldı. Öğle yemeğini müteakip Bursa ziyaretini tamamlayan gezi ekibi Çanakkale’ye doğru yola çıktı. 4 saatten fazla süren yolculuğun ardından Çanakkale’ye ulaşan ekibin buradaki ilk durağı Çanakkale Valiliği idi. Geçen yıllarda Kayseri Kocasinan Kaymakamı olan şu an Çanakkale vali yardımcılığı görevini yürüten kıymetli bürokrat Mustafa MASATLI Bey, gezi ekibini valilik girişinde karşılayarak toplantı salonuna davet etti, ekibimize bir müddet hasbihal edip çay ikramında bulunup hediyeler verdi.
 
Çanakkale valiliğini ziyaretten sonra yenilen akşam yemeğini müteakip gezi ekibi rehber Ahmet Emin KİLCİ nezaretinde Çanakkale savaşlarında şehit düşenlerin meftun bulunduğu şehitlikte gece yürüyüşü yaparak o yılları yeniden yaşamaya çalıştı, tespit edilen yeni şehit mezarları ziyaret edilerek Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.
 
Gece saat 23.00 sularında gece ziyaretini tamamlayan ekip Gelibolu Yarım adasındaki ALÇITEPE Köyündeki pansiyonlarda dinlenmeye çekildiler. Sabah kahvaltısını köyde yapmanın ardından Eceabatta ekibimize katılan rehber Esra Hanım’ın anlatım ve tanıtımıyla gün boyu savaşların cereyan ettiği bölgeleri ve şehitlikleri gezen ekibimiz şehitliklerde Kuran-ı Kerim okuyup dualar ettiler. Akşama kadar ZIĞINDERE ŞEHİTLİĞİ haricinde tüm savaş bölgelerini ve şehitlik bölgelerini gezen ekibimiz 17 Kasım Cumartesi akşamı Çanakkale şehitlik ziyaretini tamamlamış oldu.
 
Alçıtepe Köyünde yenen akşam yemeği ve kılınan yatsı namazından sonra son arabalı vapur olan saat 22.00 vapuruyla Eceabattan Çanakkale’ye geçen ekibimiz saat 23.00 sularında Kayseri’ye dönmek için yola çıktı.
 
Uzun bir yolculuğun ardından Sivrihisar’da ki BAŞKENT MOLA tesislerinde sabah namazını eda edip kahvaltı yapan ekip 2 saatlik bir yolculuğun ardından Ankara’ya ulaştı. Ankara’da ki ilk ziyaret yeri Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki MİLLET CAMİİ oldu. Şaheser bir yapı olan burada huşu içinde namaz kılan ekibimiz ziyaret esnasında bol bol fotoğraf çektirdi. Daha sonra Ankara’nın tarihi mirası HACI BAYRAM CAMİİ’ne geçerek namaz kıldılar, Hacı Bayram bölgesini gezdiler, Hacı Bayram-ı Velinin türbesini ziyaret ederek dua ettiler.
 
HACI BAYRAM CAMİİ ve külliyesini ziyaretin ardından Kayseri’ye dönmek için yola çıkan gezi ekibi Kırşehir’deki Şoförler Cemiyeti tesislerinde ikramlarını aldılar, çaylarını içtiler, tüm katılımcıların dahil olduğu gazi hakkında değerlendirme toplantısı yaptılar. Ziyaret anısına rehber Ahmet KİLCİ’ye Gönüllü Kuruluşlar adına Ahmet TAŞ ve yöneticiler tarafından çam sakızı hediye takdiminde bulundular. Devamında yola çıkarak 18 Kasım saat 18.00 sularında Talas Belediyesine ulaşarak geziyi tamamlamış oldular.
 
Tarihe bir yolculuk olup Bursa şehrini, Çanakkale şehitliklerini ve savaş bölgesini yaşayarak anlama ve anmaya vesile olan Ankara’daki ziyaretlerle de tarihe bir yolculuk olan, tüm katılımcıların memnuniyetine sebep olan gezi ve ziyaret programı için başta Talas Belediye başkanı Dr. Mustafa PALANCIOĞLU’nun şahsında Talas Belediyemize, özverili, gayretli ve samimi rehberliği ile Çanakkale savaşını yaşama ve anlamaya vesile olan rehberimiz Ahmet Nedim KİLCİ hocaya, Bursa rehberimiz Mahmut Hocaya, Çanakkale rehberimiz Esra Hanıma, uyumlu bir arkadaşlık örneği gösteren Gönüllü Kültür Kuruluşları temsilcilerine, arabamızın kaptanlarına ve bizimle geziye iştirak eden belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar var olsunlar, Allah işlerini rast getirsin.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır