menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Bitkiselde Fitomer Farkı

İsa ALTUN
İsa ALTUN
19 Ekim 2018, Cuma
Sağlıklı yaşam bilincini geliştirmeyi amaçlayan Bezmialem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, bu amaçtan yola çıkarak kalite standardına uygun bitkisel ürün alanında markalaşma kararı aldı ve 6 bitkisel ürünü “Fitomer” markasıyla satışa sundu.
 
Türkiye’nin ilk Fitoterapi Merkezine ev sahipliği yapan Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nin Fitoterapi alanındaki çalışmaları hız kazandı. Hastalıkların tedavisinde bitkilerin kullanılması ve etkilerinin araştırılmasını sağlayan merkezde üretilen ürünler Fitomer markasıyla satışa sunuldu.
 
Bezmialem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Kartal, Fitomer markası altında çörekotu yağı, tatlı badem yağı, susam yağı, kabak çekirdeği yağı, sarı kantoron yağı ve zeytinyağlı kudret narı olmak üzere 6 çeşit ürünün yer aldığını söyledi ve şunları ekledi: “Günümüzde doğal bitkisel yağlar yaşamın birçok alanında pratik çözümler sunduğu için yaşamımıza girmiş durumdadır. Doğal Bitkisel yağları kullanırken; tağşiş yapılmamış ve doğru ürünü doğru miktarlarda kullanmak gerekir. İçerik bakımından en üst kalitede, ve doğru üretim teknikleri ile kalite standardtlarına uygun olarak üretilmektedir.”
 
Markalaşmanın özünde “Sahte” ürünlerle mücadele anlayışı var Bitkisel ürünlerin insanlar arasındaki kullanımı giderek artıyor. Gelişmiş ülkelerde modern tedaviyi tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılan bitkisel ürünler, ekonomik olarak zayıf ülkelerde halkın çoğunluğu tarafından temel tedavi yöntemi olarak da kullanılıyor. Bitkilerle tedavinin bu denli önemsendiği günümüzde, sahte ürün konusu da bir tehdit unsuru olarak karşımıza çıkıyor. 
Sahtecilik ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulunan Bezmialem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Kartal, “Bitkisel ürünlerin insanlar arasındaki kullanımı giderek artıyor. Gelişmiş ülkelerde tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılan bitkisel ürünler, ekonomik olarak zayıf ülkelerde halkın çoğunluğu tarafından temel tedavi yöntemi olarak da kullanılıyor. Bitkilerle tedavinin bu denli önemsendiği günümüzde, sahte ve tağşişli ürün konusu da bir tehdit unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Bazı ürünler kalitesiz ve etkisiz biçimde tasarlanıp üretilmişlerdir.
 
Piyasada etkili dozları içermeyen veya kalitesiz etken madde taşıyan işe yaramayacak şekilde birçok ürün yer almaktadır. Bunların etiketleri ve reklamları da halkı yanıltmaktadır.
 
İlaç kalitesinde üretilen Fitomer ürünleri, her aşamada, uzmanlar tarafından ayrıntılı şekilde analiz ediliyor, standartlara uygunluğu ve kalitesi bilimsel olarak kanıtlandıktan sonra satışa sunuluyor” dedi.
 
Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nin temelleri, Sultan 2.Mahmud’un eşi Bezmiâlem Valide Sultan tarafından 1845 yılında atılmıştır. Döneminin en modern, donanımlı, batıyla eş düzeyde sağlık ve eğitim hizmeti sunan kurumu olma özelliğine sahiptir.
 
Kurulduğu günden bu yana sağlık alanındaki hizmetini kesintisiz şekilde sürdüren Bezmiâlem, 2010 yılında üniversiteye dönüşerek bilgi birikimini akademik çalışma alanına taşımıştır.
 
T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren kurumun kurucu vakıfları Bezm-i Âlem Valide Sultan Vakfı, Abdülhamit Sani Vakfı ve Silahtar Abdullah Ağa vakıflarıdır.
 
Alanlarında uzmanlaşmış 544 akademisyenle hizmet veren Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi; Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Sağlık Bilimleri Fakülteleri ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu bölümlerinde öğrencilerine eğitim veriyor. Hastalıkların tedavisinde bitkilerin kullanılması ve etkilerinin araştırılmasını sağlayan ürkiye’nin ilk Fitoterapi Merkezi’ne ev sahipliği yapan kurumda, ayrıca öğrencilerinin gerçek hastalarla karşılaşma öncesinde her türlü senaryoya göre hazırlanan mankenler üzerinde çalışabilmelerini sağlayan Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı OSCE Salonları ve Beceri Laboratuvarı yer alıyor. Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nin, başta ABD’nin sağlık alanında önde gelen üniversitelerinden Johns Hopkins olmak üzere dünyanın sağlık alanında en saygın kuruluşlarının yer aldığı toplamda 35 ülkeden 70 üniversite ile iş birliği bulunmaktadır. URAP (University Ranking by Academic Performance)’a göre; Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, 2018-19 genel puan sıralamasında 13’üncü sırada yer alırken, Tıp fakültesi olan üniversiteler arasında 7’nci, tüm vakıf üniversiteleri arasında ise 4’üncü sırada yer almaktadır.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır