menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Batarya kâbus olmasın

İsa ALTUN
İsa ALTUN
05 Ekim 2017, Perşembe
Günlük yaşantının vazgeçilmez bir parçası haline gelen akıllı telefonlar, fırsat bulunan her an kullanıldığından batarya ömürleri bekleneni veremiyor. Kullanıcıların en çok yakındığı sorunlardan olan kısa pil ömrünü, birbirinden önemli 4 ipucunu uygulayarak iki katına çıkarmak ise mümkün.
 
Hayatların tam ortasına yerleşen teknolojiyle birlikte akıllı telefonların kuşatması altında kalındığı bir gerçek. Habere erişme gereksiniminden iletişim kurmaya, eğlenme ihtiyacından başkalarının hayatına göz atmaya kadar yaşamın içinde olan birçok nokta akıllı telefonlar aracılığıyla karşılanıyor. Ancak hal böyle olunca batarya ömürleri kısalıyor ve telefon pillerini şarj edebilecek güç kaynakları aramak çoğu zaman can sıkıcı olabiliyor. İşte böyle anlarda batarya ömrünü iki katına çıkarıp, yarı yolda kalmamak isteyenlere incehesap.com'un Kurucu Ortağı Nurettin Erzen, birbirinden değerli dört ipucu sunuyor.
 
Aşırı ısınmayı önleyin
 
“Telefon bataryaları ısıya karşı duyarlı olduğundan, bataryanın aşırı ısınması hem ömrünü kısaltıyor hem de telefonun yavaşlamasına neden oluyor. Şarj esnasında telefonunuzun güneşle direkt temas etmemesine ve bu işlem sırasında kılıf kullanmamaya özen gösterin.”
 
Uyurken şarj etmeyin
 
“Bataryanız tamamen doluyken telefonunuzu şarjdan çıkarın. Çıkarmadığınız durumda ise elektrik akımından dolayı gerilim arttığından bataryanın ömrü olumsuz olarak etkileniyor. Bu durum özellikle geceleri telefonu şarja takarak uyunan zaman gerçekleştiğinden, yatmadan önce şarj işlemini tamamlamaya dikkat edin.”
 
Bataryanızı sık sık şarj edin
 
“Telefonunuzu herhangi bir amaç için kullanırken şarj edebilmenizde bir sakınca yok. Tek seferde telefonunuzun bataryasını tamamen doldurmaktansa, kısa aralıklarla da olsa güç kaynağına bağlayarak şarj kontrolünü elinize alabilirsiniz.”
 
Yüzde 100 doluluk gerekli değil
 
“Telefonunuzun şarjının yüzde 100 dolu olması bilinenin aksine iyi bir durum değildir. Batarya tamamen dolu olduğunda çok uzun bir kullanım ömrü sunmayacağından, doluluk oranının yüzde 100 değil de yüzde 85-90 civarında kalması çok daha yararlı olarak batarya ömrünü uzatacaktır.”
 
“Bitcoin’de tutarsızlıklar var”
 
  Kolejli İş Adamları Derneği (KİD), her ay geleneksel olarak gerçekleştirdikleri İstanbul buluşmasında Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar’ı ağırladı. Kolejli İş Adamları Derneği, SwissOtel The Boshphorus'ta düzenlediği ve iş dünyasını bir araya getirdiği organizasyonunda Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar'ı ve Doğu Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aka'yı ağırladı. KİD İstanbul Komite Başkanı Barış Öney’in açılış konuşması ile başlayan organizasyon, KİD Yönetim Kurulu Başkanı M. Hakan Çınar’ın sunumu ile devam etti. Çınar, konuşmasında Kolejli İş Adamları Derneği’nin faaliyet alanlarına ve kuruluş amaçlarına değinirken Türkiye ekonomisine kattıkları faydadan da bahsetti.
 
  Ankara Esenboğa Havaalanı’nın uluslararası uçuşları hakkında bulundukları girişimlerden sonuç alamadıkları vurgulayan Çınar, “ Bu konudaki çalışmalarımız tüm hızı ile devam edecek. Ankara’nın Global iş dünyasını yakından ilgilendiren konumunun böyle bir olanağının olmaması ön görülebilir değil. Bu konuyu en yakın zamanda sonuçlandırmayı planlıyoruz” dedi. KİD Başkanı M. Hakan Çınar konuşmasının ardından sözü Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar’a bıraktı. Gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulunan Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, Bitcoin ile alakalı da görüşlerini paylaştı.
 
“Paranın kontrolü elinizde olmalı”
 
Şeffaf ve güvenilir bir yapı ile ancak sistemin yerine oturabileceğine vurgu yapan Aclan Acar “Bugünkü bakış açım tutarlı bir yapı olmayacağı yönünde. Para; tedavül ve birikim aracı. Yatırım yaptığınız aracın kontrolü sizde olmalı. Şu an baktığımda Bitcoin fiyatları neden düşüyor, yükseliyor bilemiyoruz. Bu da bilinmezliğe olan bir yatırımmış gibi görünüyor. Bu durumları bütüne yansıttığımızda Bitcoin geleceği net görebildiğimi bir şey değil. Asgari alt yapı kurulabilir ve şeffaf güvenilir bir yapı mekanizması işlerse; ancak gelişebilir. Bu durum için de düzenli istikrar şart” açıklamasında bulundu.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır