menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Bağımlıyı Tanıma Rehberi

İsa ALTUN
İsa ALTUN
16 Kasım 2018, Cuma
Madde bağımlılığı bir aile hastalığıdır.
 
Önlemek tedavi etmekten daha etkilidir. Her şeyden önce aile ortamında yaşanan sevgi ve saygı bağımlılıkla mücadelede en önemli kalkandır. Şu bir gerçektir ki, ebeveynlerin birçoğu madde bağımlılığı hakkında yeterli bilgiye sahip değil.
 
Madde kullanan ergeni tanımak için bazı davranışlarına bakmak yeterlidir.
 
Ergenlerde bağımlılık en çok özenti, merak, arkadaş ve genetik faktörler nedeniyle ortaya çıkıyor.
 
Arkadaş baskısı da önemli etkendir.
 
Bir arkadaş ortamında yapılan ısrara çoğunlukla dayanılamamaktadır.
 
Arkadaş grubunun dışında kalmak, onlardan farklı olmak korkusu yaşanmaktadır.
 
Bir de buna merak eklenirse kullanım kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle gencin kendi hakkını koruması, “hayır” diyebilmesi çok önemlidir.
 
Sorunlarını çözmek için başka yol kalmadığına inandıkları anda kullanım sıklaşır. Bir başka deyişle sorunlarıyla baş edememek de önemli bir etkendir.
 
Bu nedenle gençlere sorunlar ile başa çıkma yöntemlerinin öğretilmesi önem kazanmaktadır. Bir sorun karşısında nasıl davranmaları gerektiğinin öğretilmesi ve bugüne kadar kullandıkları yanlış davranış biçimlerinin düzeltilmesi gerekir.
 
Bu maddeleri kullanmak gencin kendini kanıtlamasının bir yolu olarak algılanmalıdır. Farklı ve değişik gözükmek, bir tür beğeni toplamak amaçlanmaktadır.
 
Maddenin bulunabilirliği bir başka etkendir. Uyuşturucu maddenin kolayca elde edilebilir olması, onun kullanılma oranını arttıracaktır.
 
Uyuşturucu madde kullanan kişilerin farkına varmak kolay değildir. Uzun yıllar kimse tarafından fark edilmeden yaşayan uyuşturucu bağımlıları vardır.
 
Uyuşturucu madde kullandıklarından kuşkulanılan kişilerde gözlenen davranışlar doğru yorumlanmalıdır.
 
Gözlenen değişikliklerin başka nedenlerden kaynaklanıp, kaynaklanmadığı araştırılmalıdır. Unutmamalıdır ki ergenlik dönemi de bazı çalkantıların yaşandığı bir dönemdir.
 
Bu dönemde yaşanan sorunlar yanlış yorumlanabilir.
 
Kullanmadığı halde, sadece bazı belirtiler benziyor diye çocuğunuzu suçlamanız ilişkinizdeki kopuklukları daha da derinleştirebilir. Yargılamak ya da kişiyi etiketlemek tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Amacın kişiyi yakalamak değil, ona yardımcı olmak olduğu unutulmamalıdır.
 
Uyuşturucu madde kullanan gençte gözlenen ilk değişiklik çevrelerinde yaptıkları değişikliktir, Yeni arkadaşlar edinirler. Eski arkadaşlıkları biter. Kişi iki nedenle çevresini değiştirmek zorundadır. Birincisi, yeni arkadaş çevresinde daha rahat madde bulabilecektir. İkincisi, bulabildiği maddeyi bu çevre içinde rahat kullanabilecektir. Genelde okul içinde bu tür maddeleri kullandığı düşünülen kişiler ile arkadaşlık etmeye başlamıştır.
 
Kullandığı maddenin etkisine bağlı olarak ruhsal değişimler gösterir. Kimi zaman gergin, sakin, kimi zaman öfkeli, saldırgan davranışlar gözlenebilir. Madde etkisi bitince davranışları farklılık gösterir. Daha önce okul başarısı iyi olan öğrencinin giderek okul başarısı düşmeye başlar. Okul başarısı düşmesine rağmen, bu başarısızlık onun için ciddi bir sorun olarak algılanmamaktadır.
 
Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, bu başarısızlığın altında yatabilecek diğer etkenlerin araştırılmasının gerekliliğidir. Aile içi sorunlar, ruhsal rahatsızlıklar, toplumsal sorunlar, olumsuz yaşam olayları da bu başarısızlıkta etken olabilir. Bu etkenlerden iyi ayırt edilmelidir.
 
Okula devam azalır. Okul devamsızlığından ailenin haberi yoktur.
 
Genelde arkadaşları ile birlikte okul dışında zaman geçirmeye başlamıştır.
 
Evde bulunduğu zamanlarda odasında tek başına kalmayı tercih edebilir. Odasından dışarı çıkmamaya özen gösterir.
 
Aile ilişkilerini azaltmaya ve evde az bulunmaya çalışır, Çünkü içinde bulunduğu durumun anlaşılmasını istemez.
 
Her zamankinden daha fazla para harcamaya başlar. Kullandığı maddenin dozunu artırdıkça, gereksinim duyduğu paranın miktarı da artar.
 
Evden para çalmaya başlayabilir. Son dönemde hırsızlık ya da gasp olayları yaşanır.
 
Kendine olan öz bakımı azalmıştır.
 
Üstüne başına, giyeceğine para harcamaz. Çünkü para, kullandığı madde için gereklidir. Çevresi ve arkadaşları eski önemini yitirmiştir. Yaşamında değer verdiği tek şey maddedir.
 
Sınıf içinde dalgınlık, dikkat eksikliği göze çarpar. Derse yoğunlaştırılmış olamaz. Hafif uykulu bir hali vardır. Bu durumdan genelde rahatsızlık duymaz.
 
Belirgin bir halsizlik, yorgunluk gözlenebilir. Zayıflamaya başlar.
 
Üzerinde kötü bir koku oluşur. Solgun, bitkin bir hali vardır. Kısa süre sonra okulu terk edebilir. Genel bir isteksizlik olabilir.
 
Bedensel olarak dikkat edildiğinde ise gözlerde kanlanma saptanabilir.
 
Daralmış ya da büyümüş göz bebekleri dikkat çeker. Konuşmasında güçlük fark edilebilir. Peltek ya da mırıltılı bir biçimde konuşmaktadır.
 
Ağızda kuruluk saptanabilir.
 
Aşırı terleme, bulantı, kusma, yürümede güçlük ortaya çıkar.
 
Uyku bozukluğundan söz edilebilir.
 
Eroin ve benzeri maddeler almadığı zaman şiddetli uykusuzluk ortaya çıkar. Diğer bazı maddeler ile sürekli uyuma isteği belirgindir. Beslenme alışkanlığı da bozulur. Bu nedenle kilo kaybeder. Madde yoksunluğunda eklemlerde ağrılar kramplar, esneme, kaşıntı, tüylerin ürpermesi gözlenir. Bu amaçla ağrı kesici ilaçların kullanımı artmıştır.
 
Vücudunda yara izleri, ciltte renk  değişildiği, iltihaplı yara ya da enjektör izleri bulunabilir. Bir sağlık kuruluşunda gerekli tahliller yapılabilir.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır