menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Bağımlıya Profesyonel Destek

İsa ALTUN
İsa ALTUN
11 Ağustos 2018, Cumartesi
Bağımlı yakınlarının en çok yakındığı konuların başında ‘tedavi ve rehabilitasyon desteği’ konusu geliyor. 
 
Aileler e bu konuda Yeşilay’ın YEDAM danışma hattını tavsiye ediyorum. Çevrenizde bağımlı olduğundan şüphelendiğiniz kişiler varsa, 444 79 75 YEDAM Danışma Hattı'nı arayarak neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. YEDAM; İstanbul'da Cerrahpaşa, Üsküdar, Başakşehir ve Unkapanı'nda, Antalya, Şanlıurfa'da Eyyübiye'de ve Düzce Merkez'de hizmet vermektedir. Yedam’a ulaşan bağımlı hikâyeleri de var. Tedavi olan ve iyileşen örnekler çok.  Bu yüzden yazılarımızda sıkça Yedam’a başvurmalarını öneriyoruz. 58 yaşındaki Mehmet, gençlik dönemlerinden beri alkol kullanıyordu. Ailesi alkol kullanmasını problem etmese, aslında hayatında onun için büyük bir sorun yoktu. Mehmet'in, yoğun alkol kullanımı sebebiyle işinden ayrılmak zorunda kaldığı veya işten çıkarıldığı dönemler oluyordu. Bir süre sonra yeni işler bulabildiği için, bu durumun iş hayatını olumsuz etkilediğini düşünmüyordu. Aslında yüksekokul mezunu olan Mehmet; mesleğini yapmak istemediği için, alkol kullanımı sebebiyle kısa dönemli ve geçici işlerde çalışmak zorunda kalmasını dert etmiyordu.
 
İnançlıydı ve ramazan aylarında içmiyordu. Hemen hemen her gün alkol alsa bile, bir ramazan ayı boyu içmemeyi başarabildiği için bağımlı olduğunu düşünmüyordu. Mehmet, bağımlılık düzeyindeki alkol kullanımını problem olarak görmüyordu ve alkolü BIRAKMAK İSTEMİYORDU!
 
Uzun yıllar sorunun üstesinden kendileri gelmeye çalışan Mehmet'in ailesi YEDAM'a başvurup, tedavi olmak istemeyen yakınları adına yardım aramaya karar vermişti. Aile, değişim için ilk adımı kendileri atmıştı. 4 ay boyunca düzenli olarak görüşmelere gelen Mehmet'in eşi ve 3 çocuğu, son görüşmelerine Mehmet ile gelmişti. Bu 4 ay içerisinde, ailesinin davranışlarındaki değişimin nedenini merak eden Mehmet; ailesinin nereden ve kimlerden yardım aldığını bir de kendi görmek istemişti.
 
İlk geldiğinde tedavi olmayı gerektiren bir durumunun olmadığını ve hastaneye yatmak istemediğini belirten Mehmet, tedaviye başlamak zorunda olmadan, sadece danışmanlık almak için de YEDAM'a gelebileceğini öğrenince, "en azından zorla beni tedavi etmeye çalışmayacaklar" diye düşünerek bu fırsatı değerlendirdi.
 
Mehmet; sonraki süreçte bağımlılıkla ilgili ve yatarak ve ayaktan tedavi olma hakkında sorularını danışmaya başladı. İlerleyen zamanda Mehmet, tedaviye başlamasa bile, ailesi görüşmelere gitmeye devam ediyordu. Bir yandan da, soruları oldukça telefonla ulaşıp bilgi alıyordu.
 
Bir gün, ailesinin haberi olmadan kendisi için tedaviye başlamak üzere randevu aldı. Artık bu durumu değiştirmek istediğini belirtiyordu. Bu süreçte, tedaviyle ilgili sorularının yanıtlanması ve ailesinin pes etmeden görüşmelere devam etmesi, kendisini de motive etmişti ve alkol kullanımıyla ilgili problemi olduğu kabul etmeye başlamıştı. YEDAM'da tedavi sürecine başlayan danışan halen tedavisine devam ediyor. KAYNAK: ( YEDAM, Psikolog Zülâl )
 
Kimlere Hizmet Verilir?
 
16 yaş ve üzerindeki kişilere. Alkol ve madde bağımlılığı konusunda destek almak ya da tedavi olmak isteyenlere. Kişiyi tedaviye yönlendirmek için gerekli yöntemleri öğrenmek isteyenlere hizmet verilir.
 
YEDAM'da sunulan tüm hizmetler tamamen gizlilik ilkesi esas alınarak yürütülür. YEDAM'da sunulan tüm hizmetler ücretsizdir. YEDAM hizmetlerini ayaktan sürdürmektedir. Yataklı programımız yoktur. Randevu sistemi ile çalışıyor.
 
Psikolojik Destek
 
Merkeze geldiğinizde sizleri Klinik Psikologlar karşılayacaktır. Alkol ve madde konusunda danışmak istediğiniz konularda size yardım ederek; istekle başa çıkma, riskli durumlarla baş etme yöntemlerini sizlerle paylaşacaklardır. Aynı zamanda ruhsal problemlerin (depresyon, kaygı, öfke kontrol) çözümü konusunda uzmanlarımız sizlere destek olmaya hazırdır.
 
Sosyal Destek
 
Değişim demek yeni alışkanlıklar, yeni bir çevre, yeni bir hayat demektir. Bu konuda Sosyal Hizmet Uzmanlarımız desteğe ihtiyaç duyulan konularda (sağlık güvencesi, eğitim, iş, hobi edinme) yaşamın düzenlenmesine yardımcı olurlar. 
 
Aileye Destek
 
Bilindiği üzere; bağımlılık bir aile hastalığıdır. Bu nedenle tedavinin başarılı olabilmesi için ailelerin de destek almaları gerekmektedir. Kişiyi tedaviye motive etme yöntemleri, Alkol ve madde kullanan kişilere nasıl yaklaşılması gerektiği,  Israr durumlarıyla başa çıkma yöntemleri,
 
Acil durumlarda yapılması gerekenler 
 
 Uzmanlar bilgilendirme yapmaktadırlar. Ayrıca, aile kendi ruhsal sorunlarıyla ilgili uzmanlara danışabilir, bu konuda da destek alabilmektedirler. YEDAM hizmetlerini ayaktan sürdürmektedir. Yataklı programı yoktur. Randevu sistemi ile çalışıyor.
 
Grup Terapileri
 
Yaşanan sorunlar başkalarıyla etkileşime girdiğimizde belirginleşir, fark edilir hale gelir. Bağımlılık probleminden kaynaklı bazı problemleri, grup ile süren bir terapi ortamı içerisinde çözümlemek en kolayıdır. Bu sebeple grup terapileri; kişinin zenginleşmesini, farklı bakış açılarına sahip olmasını, alternatif çözümler ile tanışmasını, diğerinin gözünden kendini tanıyıp ve görmesini sağlar. Birebir terapiden çok daha fazla etkileşimin olduğu grup terapileri içerisinde kişi paylaşımlarla katılım sağlayabileceği gibi sadece dinleyici olarak da gruplardan fayda sağlayabilir.
 
Grup terapisi; bir grup lideri ve bir yardımcının liderliğinde bir araya gelerek benzer sorunu paylaşan kişiler (temalı gruplar) veya farklı sorunları sebebiyle bir araya gelen kişiler için uygulanan (yaşantı grupları-karma gruplar) bir çeşit terapi yöntemidir.
 
YEDAM'ın Ailelere Yönelik Hizmetleri
 
Eğer alkol veya madde kullanan birey tedavi olmak istemiyorsa aile üyeleri ile de bireysel görüşmeler gerçekleştirilmektedir. Bağımlı birey gelmiyorsa, siz gelebilirsiniz. Bağımlılık sadece bireyi etkileyen bir süreç değil, aileyi de etkileyen bir süreçtir. Ailenin tedavideki rolü önemlidir. Ailenin bireye olan yaklaşımı çok önemlidir.
Ailenin yaklaşımındaki iyileşme, bireyin iyileşmesine katkı sağlar.
 
Aile Görüşmeleri ve Aile Ruhsal Destek
 
Bilindiği üzere; bağımlılık bir aile hastalığıdır. Bu nedenle tedavinin başarılı olabilmesi
için ailelerin de destek almaları gerekmektedir.  Kişiyi tedaviye motive etme yöntemleri, Alkol ve madde kullanan kişilere nasıl yaklaşılması gerektiği, Israr durumlarıyla başa çıkma yöntemleri,
 
Acil durumlarda yapılması gerekenler 
 
Hakkında uzmanlar bilgilendirme yapmaktadırlar. Ayrıca, aile kendi ruhsal
sorunlarıyla ilgili uzmanlara danışabilir, bu konuda da destek alabilmektedirler.
 
Aile Grup Terapileri
 
YEDAM'da psikoterapi görüşmelerine gelen/gelmeyen kişilerin ailelerinin bir araya
toplandığı, bilgilendirme ve paylaşıma dayalı tedaviyi destekleyici görüşmelerdir.
 
Psikoeğitim Seminerleri
 
Yedam'da ailelere yönelik sigara, kumar ve internet bağımlılığı seminerleri
düzenlenmektedir.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır