menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

BAĞIMLILIKTA ÇİP TEDAVİSİ

İsa ALTUN
İsa ALTUN
03 Eylül 2018, Pazartesi
Okuyucumuz bağımlılıkta ‘çip tedavisi’ hakkında duyumlar almış. 
 
Bilgi edinmek istiyor. Bağımlılık tekrar eden bir rahatsızlıktır. Diğer kronik hastalıklarda olduğu gibi bağımlılıkta da tamamen iyileşme yani hastalığın hiç olmamış gibi ortadan kalkması mümkün değildir. İyileşme yerine düzelme ya da değişim demek daha doğru olacaktır. Buradaki değişimden kastedilen kişinin kullanımını durdurmasının yanı sıra kullandığı maddeye karşı duyduğu isteği kontrol altına alabilmesi, düzenli bir hayata devam edebilmesi, yaşadığı olumsuz olaylarla alkol ya da madde olmadan baş edebilmesi, stresle baş etme gücünün ve olumsuz duyguları kontrol etme becerisinin gelişmiş olması olarak tanımlanabilir.
 
Kişinin tedavisinde kullanıma sebep olabilecek faktörlerin saptanması ve bu ihtiyaçların alkol ve madde olmadan karşılanabilecek düzeye gelmiş olması hedeflenmektedir. Ancak tedavide bu noktalar eksik bırakıldığında ve kişinin tekrar kullanım olması durumunda hastalığın alevlenmesi ve kısa süre içerisinde sorunlu kullanım haline dönmesi beklenen bir durumdur.
 
İyileşme kişiden kişiye bir takım farklılıklar gösterse de genellikle her dönemin kendine ait belli özellikleri vardır.
 
Yoksunluk Dönemi (0-1 ay): Alkol ya da maddeyi bırakan bağımlı kişi için en zor dönem ilk dönemlerdir. Bu dönem kişinin yoksunluk diye tanımladığımız fiziksel ve ruhsal sıkıntılarının olduğu bir dönemdir. Kişi bu dönemde olumlu ve olumsuz ani duygusal iniş çıkışlar yaşayabilir.
 
Coşku dönemi (1-3 ay): İlk ayın sonlarına doğru, yoksunluk bulgularının kalkması ve alkol ya da madde kullanma isteğinin azalmasıyla kişi iyileştiğini, bağımlılık sorununun tamamen ortadan kalktığını düşünür. Bu dönemde hayatında birçok şey değişmiştir. Düzenli bir işi, düzenli bir hayatı, sürekliliği olan ilişkileri kişiye çok iyi gelmektedir. Sıkılma dönemi (3-6 ay): 3 ayın sonlarına doğru kişide sıkılma, yorgunluk, halsizlik, depresyon gözlenebilir. Kişi var olan değişim coşkusunu kaybedebilir. Düzenli hayat kişiyi sıkmış, eskiye özlem başlamış olabilir. Bu sebeple özellikle bu dönemde kişinin yaşadığı zorluğu anlamak ve destek olmak önemlidir.
 
Yeni hayat dönemi (6 ay ve sonrası): İlk 6 ay duygusal iniş çıkışların olması daha sık gözlense de 6 aydan sonrası yeni bir yaşam tarzı oluşturma, yeni arkadaşlar edinme, yeni keyif arayışlarının olması açısından görece daha rahat geçmektedir. NPAMATEM olarak kliniğinde hastaların tedavisinde kullanılan birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlar: Bireysel Psikoterapi. Bağımlılıkla ilgili Grup Terapileri. Etkileşim Grup Terapileri. İlaç Tedavisi. Nöromodülasyon yöntemler (Derin Beyin Uyarım (Deep TMS) tedavisi. Aile eğitimleri Günümüzde kronik bir hastalık olarak kabul edilen alkol ve madde bağımlılığında deri altına yerleştirilen implant (çip) etkili oluyor. Tedavinin amacı, hastanın yaşam boyu maddeden ya da alkolden uzak ve temiz kalması.
 
Bir bağımlı tedaviye alındığında, ilk bir haftası arındırma tedavisi olarak belirleniyor. Yani maddeyi vücuttan uzaklaştırırken, yoksunluk belirtilerini en aza indirgeyip, hastanın çok fazla sıkıntı çekmeden, vücudunun maddeden arınması daha sonra da ek bir başka psikiyatrik hastalığı varsa, onun tedavisi sağlanıyor.
 
Bir sonraki adımda da; biyolojik olarak reseptörlerde etkili olan maddenin yerine maddeden kişiyi uzak tutabilecek, isteği ve aşermeyi azaltabilecek ilaçların kullanım aşamasına geçiliyor.
 
Şimdiye kadar ilaçlar; hep tablet, draje, kapsül formunda yani günlük tek doz, ağızdan alım biçiminde kullanılmaktaydı. Fakat yapılan çalışmalar şunu gösteriyor ki; kronik hastalıklarda olduğu gibi özellikle bağımlılık hastalarında, tedavi ve ilaç uyumları son derece düşük. Bu nedenden dolayı da bütün hastalıklar için uzun etkili ilaçlar geliştirilmeye başlandı.
 
Bu ilaçlardan bir tanesi de; deri altına yerleştirilen, daha çok hastalarımız tarafından “çip” olarak bilinen, yavaş salınımlı ve yaklaşık 2 ay etkili olduğu bilinen uygulamadır.
 
Çipli tedavi, her hastaya uygulanmamaktadır.
 
Tedavi motivasyonu olan, hastane ekibiyle takiplerini birlikte götürebilecekleri hastalarda uygulanmaktadır. Özellikle eroin ve alkol bağımlılığı olan hastalarda uygulanmaktadır. 
 
Şimdiye kadar yapılan uygulamalardan çok iyi sonuçlar alındı. Hastanın duruma göre, 2-2,5 ayda bir implantının değişimi gerekmektedir. Implant uygulamasının bir hastada, en az bir yıl boyunca devam etmesini öngörüyoruz.
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır