menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı

İsa ALTUN
İsa ALTUN
25 Şubat 2018, Pazar

Geçtiğimiz hafta Eyyübiye Belediyesi tarafından düzenlenen ‘1. Bölgesel Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı’nda konuşmacı olarak davetliydim. Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, çağımızın illeti olan bağımlılık konusunda kamuoyunda farkındalık ve bilinç kazandırmak için ekibiyle birlikte son derece anlamlı bir organizasyona imza attı. Bağımlı yakınlarından, akademisyenlere kadar her kesimden davetli vardı. Herkes çözüm konusunda bir şeyler anlattı. Eyyübiye ilçesinde vatandaşlarla bağımlılıkla mücadele konusunda istişare ettiğimde bana halkın itirafı şu yöndeydi: Ekinci göreve geldiği ilk günden bu yana sosyal belediyecilik alanında( Kültür evleri, spor tesisleri, kütüphaneler ve kültürel ve sportif faaliyetlerle özellikle gençlere yönelik anlamlı projelerle gündeme geliyor. Gençleri bu tür aktivitelerle meşgul ederek, maddeye yönelimlerini engelliyor.’

 Çalıştayda konuşan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci,” Madde bağımlılığıyla mücadele için farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.” Sözleriyle toplumda bu kanayan yarayı işaret etti. Çalıştaya; Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ufuk Akıl, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Kırıkçı, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, Ak Parti Eyyübiye İlçe Başkanı İsmail Demirbaş, İl-İlçe  Yönetim  Kurulu Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri ile  çok sayıda mağdur aile ve katılımcılara sunumlar yapacak olan alanında uzman doktorlar, sosyal medya fenomenleri ve aktivistler katıldı. Vatan uğruna hayatına kaybeden şehitler için saygı duruşu ve istiklal marşıyla başlayan programda ilk olarak katılımcılara madde bağımlılığının pençesine düşmüş olan gençlerin kurtarılmak için sesini duyurmaya çalıştığı video ile Eyyübiye Belediyesinin gençliğe yaptığı yatırımları konu alan video izletildi. Daha sonra çalıştayda söz alan Ak Parti Eyyübiye İlçe Başkanı İsmail Demirbaş, Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Kırıkçı ile Şanlıurfa Vali Vekili Ufuk Akıl çalıştaydan ve gençliğe yaptığı hizmetlerden dolayı Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’ye teşekkür ettiler. Çalıştayda söz alan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci ise katılımcılara madde bağımlılığıyla mücadele konusunda belediye olarak yaptıkları çalışmaları anlattı.
Madde bağımlılığıyla mücadele konusunda ortak bir dil kullanılması gerektiğini belirten Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci konuşmasında şunları söyledi;“Eyyübiye İlçesi 375 bin nüfuslu bir ilçe. Şanlıurfa’nın en büyük ilçesi, Suriyelilerle beraber 525 bin nüfus var. Toplamda 36 mahallemiz var. Bunlardan biri sadece planlı mahalle, diğerleri getto tarzı bir yapılaşmanın olduğu bir yer. Haliyle kırsaldan ve taşra ilçelerin de ilk durağı. Ekonomik anlamda en uygun yer orası. Tabi o çarpık kentleşme ve fiziki yapılar ister istemez o insan ruhu üzerinde de olumsuz etkilerde bulunuyor. Ekranlar aracılığıyla gençlerimiz o güzel yerleri görürken, sokağa çıktıkları zaman sosyal yaşam alanları konusunda kısıtları varsa bu onları isyana teşvik ediyor. Ve haliyle suiistimal edilecek konular ortaya çıkıyor. Bu ülkenin birliğine karşı olanlar da bu tarz konuları işleyerek geçmişle bağımızı koparmak, gençlerimizi bizden alma konusunda çeşitli yollara başvuruyor, bunlardan birisi de tabi ki madde bağımlılığı. İlk günden itibaren bu konuda farkındalık oluşturmaya çalıştık. Sayıları söyleniyor, tabi mutlaka gerçeklik payı vardır. Ama önemli olan artık bu konuyla mücadele etmek zorundayız. Geç kalmışız, bundan sonra hiç olmazsa geç kalmayalım. Herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor, ama burada da ortak bir dil kullanılması lazım. Önceliklerin belirlenmesi lazım. Kurumlara göre önceliğin değişmemesi lazım. Eğer bu bir yaraysa, buna bizim ciddi bir şekilde eğilmemiz gerekiyor.”
Konuşmaların ardından çalıştayda Uzman Doktor Muhsin Koray Kılıç, bağımlılığın kavramı, Prof. Dr. Kültekin Ögel, bağımlılıkta tedavinin temel ilkeleri, Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, bağımlılıkta yaygınlık araştırmaları ve önleme çalışmaları, Uzman Psikolog Melike Şimşek bağımlılık ve aile, Uzman Dr. Ferhat Sarı ise AMATEM faaliyetleri hakkında sunumlarda bulundu. Çalıştayda Narkotik Polisi olarak işin polisiye yönünü anlatmaya gayret ettim. Bilindiği üzere Emniyet Genel Müdürlüğü uhdesinde bulunan Narkotik şubeleri uyuşturucu madde ele geçirmede dünyanın en başarılı Polisidir. Bunu Birleşmiş Milletler raporlarında da görüyoruz. Sadece geçtiğimiz Ocak ayında ülke genelinde 17 bin sanığı ele geçirmiş, uyuşturucu ticaretine bulaşan sanıkları adalete teslim eden Polisimiz gece gündüz demeden suçluların üzerine gitmektedir. Gece gündüz demeden canla başla görev yapan Polislerimizi de kutlamak istiyorum. Bağımlılıkla mücadele sadece devlete bırakılamayacak kadar ciddi bir alandır. Başta medya, Belediyeler, aileler ve eğitim kurumlarına da sorumluluklar düşüyor. Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü bağımlılıkla mücadelede sadece operasyonel anlamda değil, eğitim, bilinç kazandırma ve farkındalık sağlayarak da vatandaşları aydınlatıyor. Başta Toplum Destekli Polis Şubesi olmak üzere ev ev gezerek, el ilanı afiş ve broşürlerle halkı bilinçlendiriyor ve halkla ilişkilerde son derece sağlıklı projelerle başarılı sonuçlar alınıyor. Nitekim hem talep azaltma ve arzı engellemede büyük yol kat edilmiş durumda. Bu vesileyle başta İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu olmak üzere tüm ekibine başarılar diliyorum.

 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır