menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Bağımlılık yaşam boyudur

İsa ALTUN
İsa ALTUN
21 Nisan 2016, Perşembe
Okuyucumuz bağımlılık tedavisi gören ve yeni bir hayat kurmak isteyen evladı için nasıl bir yol izlemesi gerektiğini soruyor. Bu soru ile son dönemde sıkça karşılaşıyorum. Bir kere en başından şunu belirtmekte fayda görüyorum. Evladınızın üzerinden bir rant devşiren torbacılardan uzak durmak adına gerekirse çevrenizi mutlaka değiştirin.

Kirli para için gözünü karartmış insanlar çocuğunuzu yakın takibe alacaklardır. Ailenin bağımlıya karşı adil ve disiplinli, sevecen ve şefkatli yaklaşması gerekiyor. Bağımlının kendini ifade etmesine olanak verilmeli, aile içinde tutarlı ve istikrarlı kararlar alınmalıdır. Bağımlı için ‘nasıl olsa tedavi oldu, bir daha maddeye başlamaz’ yanılgısına düşmeden, hobiler edinmesini sağlamak gereklidir.

Madde bağımlılığı şeker hastalığına benzer. Şeker rahatsızlığında da kişi eğer şeker kullanmaz ve diyetine dikkat ederse, problem yaşamaz ve hastalık onun için bir sorun değildir. Ancak ne zaman şeker yer ise hastalık canlanır ve o kişi için ciddi bir sorun yaşanmaya başlar. Maddeden de uzak kalındığı vakit sorun yoktur.


Takibi elden bırakmayın


Evladınızı bu dönemde takip etmenizi öneriyorum. Çocuğunuza bu dönemde sakın cep telefonu vermeyiniz. Torbacıların onunla irtibatını kesmek adına fazla harçlık vermeden, kontrolü de bırakmayınız. Bağımlı birey kullandığı maddelerden dolayı hal ve hareketleri size çocukça gelebilir.

 
Bağımlıların tedaviden sonra sosyal hayata katılmalarında aile, öğretmen, arkadaş, komşu, hatta işveren konumunda olan kişilerin tutum ve tavırları hayati önem taşıyor. Bağımlı yakınlarının, bağımlılıklar ve tedavi süreci hakkında bilgi sahibi olmalarını öneren uzmanlar; bu dönemi atlatmaya çalışan kişilere samimiyetle ve sabırla yaklaşılması, hayatın normal akışında yer almaları için onlara fırsatlar sunulması gerektiğini belirtiyor.

Aile ve çevrenin bağımlılara karşı samimi ve sabırlı olması şart!

Bağımlılık tedavisi sonrasında bireylerin toplumsal hayata katılmaya çalıştığı dönem, desteğe en çok ihtiyaç duydukları evredir. Uzmanlar, bağımlıların tedavi sonrasında desteklenmemeleri halinde kişinin tekrar maddeye yönelmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekiyor. Tedavi sonrası evrede aile, öğretmen, arkadaş ve hatta işveren pozisyonundaki kişilere önemli görevler düştüğünü belirten uzmanlar; bağımlı yakınlarının, bağımlılıklar ve tedavi süreci hakkında bilgi sahibi olmalarını öneriyor.

Toplumla bütünleşmesi gerekir

Bu dönemi atlatmaya çalışan kişilere, samimiyetle ve sabırla yaklaşılması, hayatın normal akışında yer alabilmeleri için onlara fırsatlar sunulması gerektiğini belirtiyor. Tedavinin uzman hekimlerin yanı sıra aile, arkadaşlar ve çevrenin de desteği ile yürütülmesi gereken bir ekip işi olduğunu vurgulayan Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Rabia Bilici, tedavinin etkili olması için kişinin hayatından o maddeyi çıkarmasının yanı sıra, aynı zamanda yeniden hayatını yapılandırması ve toplumla bütünleşmesi gerektiğini belirterek, “Bu noktada aileye, öğretmenlere, arkadaşlara ve çevreye büyük sorumluluklar düşüyor. Tedavi ekip işidir. Psikiyatr, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, hemşire  ve aile birlikte çalışmalıdır. Madde kullanan çocuklar, düşük benlik algısı nedeniyle kendilerini sorunlu hissederler, problemin kendilerinde olduğunu zannederler. Ebeveynlerde  çocuğu madde kullanmaya iten sorun hakkında farkındalık oluşturmak gerekiyor. Tedavi süreci, bağımlılığın etkileri, bağımlının psikolojisi ve yaşadıkları hakkında ebeveynler bilgi sahibi olarak tedaviye destek vermeliler. Tedavi sonrasında destek olunmaması halinde bağımlıların tekrar maddeye yönelmelerinin kaçınılmaz olduğunu unutmamalıyız.”


Sosyal hayata katılımda okulun da önemli bir yeri bulunuyor. Sınıf ortamı ve öğretmenin tutumu çocuğun iyileşme sürecinde en büyük destekçilerden biri. Bu sebeple çocuğu hiçbir koşulda etiketlemeden, okul idaresi ve rehberlik servisiyle eşgüdüm içinde çalışılması gerektiğini belirten Bilici, çocuğa kucak açmanın ve onun hayatını kolaylaştırmanın yanında, uygun aktiviteler, sorumluluklar vererek zamanını aktif ve verimli kullanmasını sağlamak gerektiğini söylüyor. 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır