menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Bağımlılık ve Narkotik Polisi

İsa ALTUN
İsa ALTUN
04 Aralık 2017, Pazartesi
Okuyucumuz, uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadelede ‘Polisiye tedbirlerde ve Operasyonel faaliyetlerin etkisini ’ soruyor. Madde bağımlılığı sadece devlete bırakılamayacak kadar ciddi boyutları olan toplumsal bir sorundur.
 
Kuşkusuz madde bağımlılığı ile mücadele, sadece Polisiye tedbirlerle arz ve talebi azaltmak mümkün değildir. Tüm kesimlere iş düşmektedir. Elbette Emniyet Genel Müdürlüğü, düzenlediği operasyonlarla suç ve suç unsurlarının üzerine gitmektedir. Birleşmiş Milletler raporlarına göre bu konuda en çok operasyon düzenleyen, madde ele geçiren, ele geçirdiği suçlular bakımından da dünyanın en başarılı Polisi Türk Polisidir. Gerek operasyonlarla, gerekse önleyici ve bilinçlendirme çalışmalarıyla Emniyet Genel Müdürlüğü bu konuda topyekün bir seferberlik içindedir. Zaten, ülkemiz bu konuda birçok ülkeyle uluslar arası sözleşme ve işbirliği protokolü düzenlemiş ve bu konuda ne denli kararlı olduğunun altı çizilmiştir.
 
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Kız Erenköy Anadolu Lisesinde ‘Bir Kereden Çok Şey Olur’ isimli seminerimizde öğrenciler ve ebeveynlerle birlikte ‘ Bağımlılık’ konusunu işledik. Öğrencilerin bizden bir isteği oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın Basın Sözcüsü İbrahim Kalın ile tanışmak,kitaplarını imzalatmak  ve okulda davet etmek istediklerini belirttiler. Biz de elçiye zeval olmaz misali seslerine ses olmak istedik.  Yeşilay’ın Kültür, Toplum ve Aile Vakfıyla birlikte düzenlediği 4. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi tamamlandı. Açılını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı, 15 ülkeden alanında uzman 35 konuşmacının katıldığı kongreyi toplam 2050 katılımcı takip etti. İki gün süren kongre boyunca uzmanlar ve katılımcılar mobil telefon bağımlılığı, online oyun bağımlılığı, halk sağlığı ve bağımlılık, çocuklarda online oyun bağımlılığı, internet ve sosyal medya bağımlılığı ile siber zorbalık konularını tartıştılar. Kongrenin kapanışında değerlendirmede bulunan Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Dinç, “Etkinliğimiz boyunca öğrendiğimiz en önemli şeylerden bir tanesi Türkiye’de teknoloji bağımlılığı ile ilgili farkındalığın gelişmiş olmasıdır. Görüyoruz ki; teknoloji bağımlılığı diye bir şey var ve bu insanların hayatını olumsuz etkiliyor, daraltıyor ve zorlaştırıyor” dedi. Kongrede ayrıca teknoloji bağımlılığı ile ilgili 3 meselenin de ortaya çıktığını söyleyen Mehmet Dinç, “Bunlardan bir tanesi tarama çalışmaları konusundaki eksiğimizin olduğu. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz, ancak daha hızlı, kapsamlı ve daha yoğun yapmamız gerekiyor. Ülkemizde teknoloji bağımlılığı ile ilgili çok sayıda tez, makale olmasına karşın, tarama konusunda zayıf durumdayız. Özellikle bu konuda araştırma yapmak isteyen arkadaşlarımız, buna yoğunlaşabilirler” dedi.
 
Uygulama konusunda da bazı sıkıntı ve problemlerin olduğuna dikkat çeken Mehmet Dinç, “İkinci meselemiz uygulama ile ilgili. Teknoloji bağımlılığı oldukça yaygınlaşmış durumda. Gençlerde ve çocuklarda da görülüyor. Anne babalar mağdur. Uygulama önerilerini ve örnekleri ciddi bir şekilde ortaya koyup bunların içerisinden işimize yarayanları değerlendirerek, bilimsel projeler hazırlamalıyız” dedi. Üçüncü meselenin farklı bir bakış açısı geliştirememek olduğunu vurgulayan Mehmet Dinç, “Teknoloji bağımlılığını herkesin baktığı açıdan ele alırsak, bir katkı sağlayamayız. Yapılan çalışmalar genellikle belli konulara odaklanılmış. İlk akla gelen şey üzerine çalışıyoruz, ancak o akla gelen şey daha önce binlerce insanın da aklına gelmiş ve üzerinde çalışılmış. Dolayısıyla akla ilk gelen konulardan ziyade, literatürde eksik olan farklı alanlarda çalışma yapmalıyız. İnternet bağımlılığı ile ilgili elimizde bayağı bir çalışma birikti. Ancak sosyal medya, özgül internet ve cep telefonu bağımlılığı konularında eksik durumdayız. Yeşilay da bu alanlarda yapılacak olan tüm çalışmalara gerek burs gerek mali destek programlarıyla destek olmaya hazır” diye konuştu.
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır