menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Bağımlılık Kader Değil

İsa ALTUN
İsa ALTUN
26 Mart 2018, Pazartesi
Teknolojik gelişmelere paralel olarak ‘Bağımlılık’ ve ‘Dijital dünyadaki istismarlar’ günümüzün en önemli sorunları olarak karşımıza çıkıyor. Büyük mağduriyetler yaşatan suistimallere karşı alınacak tedbirlerin başında ‘ Bilinç kazandırmak’ geliyor.
 
  Bilişim medya okuryazarlığı için toplumsal farkındalık ve bilinç kazandırmak için tüm kesimlere iş düşüyor. Bu kapsamda Aydın ilimizin şirin İlçesi Efeler Belediyesi ile Türk Kadınlar Birliği Efeler İlçe Şubesinin değerli işbirliğinde ‘Bağımlılık ve siber saldırılara yönelik  "Bir Kereden Çok Şey Olur" adlı seminerimizde, ailelere ve kamuoyuna, madde ve teknoloji bağımlılığına dikkat çektik.
 
  Yaklaşık iki saat süren seminer boyunca sahada ve meslek yaşamımızda şahit olduğumuz hikâyeleri paylaştık. Her türlü bağımlılıkta aile tutumu ve faktörü çok önemli.
 
Efeler Belediyesi uhdesinde yer alan Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi'nde gerçekleşen seminere, Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan ile eşi Gülay Özakcan, Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın ile eşi Sevgi Akın, Türk Kadınlar Birliği Aydın Şubesi Başkanı Yıldız Saray ve üyeleri, Efeler Belediyesi Birim Amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Teknolojinin geldiği noktada yaşanabilen siber saldırıların, ciddi sorun olduğunu belirten Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, "Siber saldırılar yaşanabilen ciddi sorunlardır. Bu tür durumlarda adli makamlara başvurarak gerekli işlemlerin başlatılmasını sağlıyoruz. Fakat dileriz ki hiç kimse bu konuda zarar görüp, mağdur edilmesin. Ülkemizde yaşadığımız bir başka sorun ise uyuşturucu bağımlılığı. Uyuşturucu kullanımı, ne yazık ki ilkokul çocuklarının yaşlarına kadar indiği bir sorun haline geldi. Çocuklara kahvaltı vererek okula gelmelerini sağladık, spora yönlendirerek kötü alışkanlıklardan koruduk"
 
Efeler Belediyesi olarak uyuşturucu sorunlarının yaşandığı mahallelerde; ailelerle, muhtarlarla ve okul müdürleriyle görüşerek kötü alışkanlıkları engellemek adına tüm imkânları seferber ettiklerini kaydeden Başkan Özakcan,"Bir mahallemizde çocuklar okula bile gitmiyordu ve ciddi bir uyuşturucu kullanımı vardı. Çocuklar evlerinde kahvaltı yapamadıkları için okula gelemiyorlardı. Biz Efeler Belediyesi olarak bu çocuklarımıza her gün kahvaltı vermeye başlayınca; 120 öğrenciden, 10'u okula gelirken, bugün 110 öğrenci okula gelip gitmeye başladı. Bu çocuklarımıza sporla ilgili aktivite ortamı da oluşturarak, spora yönelterek, kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmaya çalışıyoruz. Ciddi anlamda uyuşturucu sorunu yaşayan çocuklarımız bugün basketbol sporuna yöneldi ve her biri üç sayılık atış yapabilen çocuklar haline gelerek yeteneklerini ortaya çıkardılar. Çocuklarımızı her türlü kötü alışkanlıktan korumak için imkânlarımızı sonuna kadar kullanarak, çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.   Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan gençleri her türlü madde bağımlılığından uzak tutmak için sporun, kültür ve sanatın gücünü kullanıyor ki, en doğrusu da bu zaten.
 
   Ergenlerin içindeki enerjiyi olumlu yönde kullanmanın yolu da spordan geçiyor. Peki dijital dünyada karşımıza çıkan olumsuzluklarla baş etmede temel unsur ‘Bilişim medya Okuryazarlığı’ndan geçiyor.
 
  Ebeveynler bilişim güvenliğini öğrenirse evlatlarına da öğretirler. Çünkü sanal ortam demek, sokağı eve getirmek demek. Çocuklar sosyal medyada ve internet ortamında güvenlik ve gizlilik yarları konusunda yeterli bilince ve donanıma sahip değiller. Seminerde şu unsura dikkat çektim. ‘Sevgili çocuklar siz hiç tanımadığınız bir insanı evinize davet eder misiniz? Cevap elbette ki ‘Hayır.’ Çoğu zaman tanımadıkları ve bilmedikleri kişilerin gönderdikleri arkadaşlık isteklerini kabul ediyorlar. Bir anlamda da tanımadıkları insanları evlerine davet etmiş oluyorlar. Dijital dünya hata kabul etmez. Çünkü bunun bedeli ya maddi ya da manevi kayıp demek.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır