menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Bağımlılık Bilinçle Aşılır

İsa ALTUN
İsa ALTUN
19 Mart 2018, Pazartesi
Her zaman bahsettiğimiz gibi, madde bağımlılığı ile mücadelede ‘Önlemek, tedavi etmekten daha kolaydır’ ilkesinden yola çıkarak, geçtiğimiz hafta Düzce ilimizin şirin ilçesi Çilimli’deydik. Madde bağımlılığı ile mücadelede “Erdemliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği”nin uhdesinde gerçekleşen ’ Bir El Bin Genç’ projesi kapsamında öğrencilere yönelik seminer sunumu gerçekleştirdik. Projenin amacı aileleri, öğrencileri ve eğitimcileri bağımlılık konusunda bilinçlendirmek.
 
Proje kapsamında, 72 ülkeyi bisikleti ile dolaşan Türk bisiklet gezgini Ahmet MUMCU sporun mutlu ve sağlıklı yaşama etkisini ve Düzce Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. İsmail Alper KUMSAR  ise akademik başarının önemi ve gereği hakkında öğrencilerimize tecrübelerini, anılarını ve tavsiyelerini  aktardılar.
 
İlçenin lise ve ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirilen söyleşiye okul müdürleri, okulların Yeşilay Kulübü rehber öğretmenleri, ilçe bağımlılık komisyonu üyesi STK temsilcileri, proje ortağı kurum temsilcileri katıldı.
 
Etkinliğe iştirak eden katılımcılara proje tanıtım ve etkinlik broşürü ile Yeşilay’ın gençlere yönelik hazırlamış olduğu madde ve teknoloji bağımlılığıyla ilgili broşürleri dağıtıldı.
 
Tören bitiminde İlçe Kaymakamı Sayın, Mahmut Şener’i makamında ziyaret ettik ve konuyla alakalı görüş alışverişi gerçekleştirdik. İlçe Kaymakamı Mahmut Şener çağımızın rahatsızlığı olan tüm bağımlılıklara karşı savaş açmış durumda. Teknoloji bağımlılığının yanı sıra, diğer bağımlılıklara yönelik bilinçlendirme ve farkındalık sağlama eğitimleri için oldukça duyarlı olduklarını gözlemledik. Kendilerine hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. ‘Erdemliler Derneğinin ekibine de ayrıca şükranlarımı sunuyorum.
 
Yeşilay Birleşmiş Milletler’de Uyuşturucuyu anlatacak
 
Uyuşturucuyla mücadele konusunda dünya çapında 53 ülkenin üyesi olduğu ve üye ülkelerin uyuşturucu politikaları ile model uygulamalarının konuşulduğu BM Uyuşturucu Komisyonu 12-16 Mart 2018 tarihlerinde Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenleniyor. Tüm bağımlılık alanlarında çalışan dünyadaki tek sivil toplum kuruluşu olma niteliğinde olan Yeşilay, bu yıl 61’incisi düzenlenen BM Uyuşturucu Komisyonu’nda, Türkiye’deki faaliyetlerini ve tecrübelerini anlatacak.
 
1920 yılından bugüne bağımlılıklarla mücadelesini sürdüren ve teşkilatlanmasını 40 ülkeye ulaştıran, Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından Yeşilay, bu yıl 61’incisi Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik Sosyal Konseyi’nin Uyuşturucu Komisyonu toplantılarında Türkiye’yi temsile hazırlanıyor.
 
Yeşilay’ın sponsor olduğu “2019'a Giden Yolda Sentetik Uyuşturucu Tehdidine Karşı Müdahale Çalışmaları”, “Önleyici Adımlarla İlgili Tecrübe Paylaşımı ve Yenilikçi Politikalar” oturumlarında önleme, koruma ve rehabilitasyon faaliyetlerini anlatacak olan Yeşilay, 98 sivil toplum deneyimini “Uyuşturucu Kullanımının Önlenmesinde Sivil Toplumun Yeri” ilgili komisyon üyesi 52 ülkeye aktaracak. 
 
Türkiye’nin Yeşilay öncülüğünde bağımlılıklarla mücadelesinde çok önemli mesafeler kat edildiğini belirten Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, “T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle tüm okullarda, yaş gruplarına uygun şekilde bağımlılık koruma temelli eğitim programı olan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM), bu alanda en çok kişiye ulaşmış, sonuçlarıyla da oldukça başarılı olan bir program. ‘Önleyici Adımlarla İlgili Tecrübe Paylaşımı ve Yenilikçi Politikalar’ başlıklı oturumda faaliyetleri ile ilgili bilgi verilecek TBM aracılığı ile bugüne kadar 11 milyon öğrenci ve 2 misyon yetişkine ulaşıldı. Hedefimiz bu sayıyı 2023 yılına kadar 18 milyon öğrenciye ulaştırmak. TBM ayrıca BM tarafından önleme alanında iyi uygulama örneği olarak seçildi” dedi.
 
Alkol ve uyuşturucu bağımlılarına ve yakınlarına ücretsiz psiko-sosyal ve rehabilitasyon hizmeti veren Yeşilay Danışmanlık Merkezi YEDAM, model olarak dünyaya açılıyor. Yılmaz, modelin aileyi de rehabilitasyona dahil ederek oluşturduklarını, sosyal uyum çalışmalarıyla bağımlıları hem rehabilite edip hem de topluma kazandırdıklarını ifade ederek; Viyana’da gerçekleşecek olan toplantıda 52 ülkeye modelin tüm ayaklarını aktaracaklarını belirtti.  
 
12-16 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek toplantılarda Yeşilay’ın yer alacağı, faaliyetleri ve Türkiye’de uyuşturucu ile mücadele anlamında atılan adımları sponsor olduğu oturumlarda paylaşacak. Bu kapsamda 15 Mart’ta düzenlenecek ilk oturumda, sürekli ortaya çıkan sentetik uyuşturucular ve tehditleri konuşulacak. Başbakanlığa bağlı Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu’nda yer alan tek sivil toplum kuruluşu olduklarını belirten Savaş Yılmaz; “Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulunun hazırladığı uyuşturucuya karşı 5 yıllık eylem planında, önleme, eğitim, farkındalık ve rehabilitasyon görevleri Yeşilay’ın görev alanı olarak belirlendi. Yıl içerisinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı desteğiyle ülke genelinde 40 YEDAM açılacak. Milli bir rehabilitasyon modeli olarak, bağımlıya bütüncül bir tedavi ve iyileştirme merkezi olarak 20 ülkeyi inceleyerek oluşturduğumuz Türkiye Bağımlılık Rehabilitasyon Merkezi de yıl içerisinde 10 yerde hizmete açılacak. Tüm bu deneyim ve bilgi birikimlerimizi, Türkiye’nin bağımlılık politikasını 52 ülkeye aktaracağız” dedi.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır