menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Bağımlılara Yedam Desteği

İsa ALTUN
İsa ALTUN
25 Ekim 2018, Perşembe
Madde bağımlılığı ile mücadelede bilinç ve farkındalık sağlamak en etkin çözümler arasında gösteriliyor. Bu konuda sadece Yeşilay’a değil, toplumun tüm kesimlerine iş düşüyor. Geçtiğimiz günlerde Kartal Anadolu Adliyesi 8. Sulh Ceza hâkimliği emsal niteliğinde bir karara imza atarak uyuşturucu kullanmaktan yargılanan kişileri adli kontrol şartıyla Yeşilay Danışmanlık Merkezi YEDAM’a yönlendiriyor.
 
Türkiye’de ilk kez uygulanan ve emsal niteliği taşıyan bu karar neticesinde Yeşilay’a yönlendirilen kişiler haftada bir gün Yeşilay’ın uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin zararları konulu seminer ve faaliyetlere katılmak ve Yeşilay’ın kendisine vermiş olduğu diğer işleri yapmak şeklinde adli kontrol tedbirine tabi tutuluyor.
 
Emsal niteliğindeki karar ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Yeşilay Genel Müdürü Sultan Işık mahkemenin verdiği kararın sevindirici olduğunu belirtti. Işık, “bu kararı veren Kartal Anadolu Adliyesi 8. Sulh Ceza Hâkimi Sayın Turgay Nas, Yeşilay’ın bağımlılık alanında faaliyetlerinden haberdar olduğu, etkililiğine inandığını ve kurumun hizmetlerine katılım sonrasında kişilerin toplumsal fayda kazanacağını düşündüğü için kararlarını bu doğrultuda yönlendirmiştir. Daha sağlıklı bir toplum için çalışmalarımızın sonuç verdiğini görmekten büyük bir memnuniyet duyuyor, kararın diğer mahkemelerce de verilmesini arzu ediyoruz” dedi.
 
Mahkeme kararı ile Yeşilay’a yönlendirilen kişilerin süreçleri ile ilgili bilgi veren Işık, “kişiler kurumumuzda adli kontrol süreçlerinde bağımlılık ile ilgili bilinçlenme ve farkındalık kazanma, bağımlı yakınlarını tedavi sürecine dahil etme, motivasyon kazandırma konularında psiko-eğitimlerin verildiği grup terapilerine dâhil edildi. Uzman psikologların yaptığı bireysel görüşmelerle kişilerin hem adli kontrol süreçleri takip edilmiş hem de kişilere ruhsal destek verildi.  Bu çerçevede kişilerin sosyal becerilerinin arttırılması ve yaşam becerilerinin geliştirilmesi için sosyal rehabilitasyon merkezi olan YEDAM Atölye hizmetlerinden yararlandırılmaktadır.” dedi.
 
Yeşilay Genel Müdürü Sultan Işık, “Kartal Anadolu Adliyesi 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin bu kararını çok değerli buluyor ve bunun mümkün olduğunca başka diğer bütün mahkemelerce de uygulanmasını istiyoruz. YEDAM Atölye’lerde psikolojik destek ve sosyal hizmet desteği de veriliyor. Grup terapilerimize, diğer seminerlerimize katılmak için de gelebilirler. Bir günle sınırlı kalmayabilir, bunu çoğaltabilirler. Bu şekilde artık suçlu olarak görülen kişileri rehabilite ederek yeniden topluma kazandırabileceğimiz bir sisteme dönüştürmüş oluruz" diye konuştu.
YEDAM Atölye, alkol ve madde bağımlılığı tedavisi gören veya tedavisini tamamlamış kişilerin faydalanabilmesi için kurulmuş bir ayaktan terapi ve sosyal destek merkezidir. İyileşme aşamasında olan danışanlar burada sosyal işlevselliğini arttırabilir, meslek edindirme faaliyetlerine katılabilir ve boş zamanlarını değerlendirebilir. YEDAM Atölye, kişilerde alkol ve madde kullanımına bağlı olarak azalan veya kaybolan yaşam becerilerinin tekrar kazandırılması ve tekrar kullanmayı önleme hakkında bilgilendirme amacı ile kurulmuştur. Danışanların boş zamanlarını değerlendirmelerini sağlama, riskli ortamlardan uzak tutma ve meslek edindirme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesiyle danışanın tedavi sistemi içerisinde kalması amaçlanmaktadır.  YEDAM Atölye’de el sanatları, gastronomi, grafik tasarım, spor ve sağlıklı yaşam atölyesi gibi 4 farklı atölye bulunuyor. Bunların yanında; düzenli olarak gerçekleştirilen film gösterimleri, aile ve yetişkin grup terapileri, bağımlılık tedavisi üzerine kurgulanmış oyunlar vb. aktiviteler yapılmaktadır.
 
Avustralya'da kuruluş çalışmalarını tamamlayan Yeşilay, ülkede artan bağımlılıklarla mücadele ediyor.
 
Yaklaşık 6 ay önce resmi prosedürleri tamamlayarak kurumsallaşan Yeşilay Avustralya, ilk tanıtım toplantısını Melbourne'da gerçekleştirdi. Tanıtım toplantısına, Yeşilay Genel Başkan Vekili Dr. Mehmet Dinç de katıldı.
 
Yeşilay Avustralya Başkan Yardımcısı Zeynep Sertel,  yaptığı açıklamada, Yeşilay'ın Avustralya'da dünyanın her tarafında yapılan mücadelenin bir parçası olarak "bağımlılıkla" mücadele edeceğini söyledi. Küresel bir sorun haline gelen bağımlılıkların Avustralya'daki Türk toplumunun da bir problemi olduğunu ve bu yüzden de toplum bireylerinin Yeşilay vasıtasıyla kendilerini anlayan uzmanlardan yardım alabileceklerini belirten Sertel, "O yüzden bizim farkımız budur. Avustralya'da kendilerini anlayan insanlarla konuşup, eğitim alıp bu bağımlılıkla mücadele ediyoruz." dedi.
 
Avustralya'daki istatistiklere göre, internet alanındaki bağımlılığın hızla arttığını vurgulayan Sertel, "Yeşilay olarak bu alanda araştırmaya başladık ve üniversitelerle çalışıyoruz." diye konuştu.
 
Yeşilay Avustralya'nın amacının sadece ülkede yaşayan Türk toplumu olmadığının altını çizen Sertel sözlerini şöyle sürdürdü:  "Hedefimiz Yeşilay olarak tabii ki değişik toplumlarla çalışmak. Sadece Türkleri hedeflemiyoruz çünkü bu bağımlılık sadece Türklerin problemi değil, biz insanlık için buradayız ve her topluma açığız, çalışmalarımıza inşallah bu yönde devam edeceğiz."
 
İlk toplantıya Yeşilay'ın yapacağı faaliyetlere katkıda bulunmak isteyen profesyonellerin gösterdiği ilgiden memnun olduklarını belirten Sertel, "Görebiliyoruz ki herkes gerçekten büyük bir grubun parçası olmak istiyor, toplumdaki bağımlılıklara karşı savaşı beraber verebilmek için ve bu bizi çok mutlu etti." dedi.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır