menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Bağımlı Köyü Projesi

İsa ALTUN
İsa ALTUN
13 Mart 2018, Salı
Madde bağımlılığında önleyici tedbirler almak, tedavi etmekten daha kolaydır. Çünkü bağımlılığın tedavisi çok pahalı ve güçtür. 
 
Bu bilincin tüm kurumlarda, ailelerde, medyada ve eğitim kurumlarında hayat bulması ülkemiz açısından büyük önem taşımaktadır. Bağımlılığa karşı bilinçlenmiş bir toplum asla maddelere mağlup olmayacaktır. Bu bağlamda, geçtiğimiz günlerde Ankara İli Pursaklar İlçe Kaymakamlığı ile UMDER derneği bünyesinde Ankara Kalkınma Ajansının uhdesinde düzenlenen ‘ Madde bağımlılığına karşı eğitim’ projesi ile Kaymakamlık bünyesinde görev alan personel ile vatandaşlara yönelik bilinçlendirme eğitimi oldukça verimli geçti. 
 
Bilinçlendirme seminerinde bağımlılık yapıcı maddelerden, tedaviye, korunma metotlarından tarihçesine kadar tüm olguları paylaşma imkânı bulduk. Madde bağımlılığı çok boyutlu bir sorun. Düşünün, evinde madde bağımlısı olan bir aile düşünelim. Bağımlı bireyin yanı sıra tüm ailenin rehabilitasyona tabi olması gerekiyor. Çünkü bağımlılık bir aile rahatsızlığıdır. Hasta olan sadece bağımlı birey değil, tüm aile fertleridir. Evde yaşanan gerilim ve travma tüm aile fertlerini etkilemektedir. Gerek eğitime katılan vatandaşlardan, gerekse görevli personellerden gelen sorularda tedavi yaklaşımlarında nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiği soruldu. Madde bağımlısı bireyler aldıkları maddelerden dolayı kaygı bozukluğunun yanı sıra stresli ve depresif duygularla hareket etmektedirler. Bağımlıların tedavisinde sadece arınma ve detokstan ziyade sosyal hayata uyum ve adaptasyon da büyük önem arz ediyor. 
 
UMDER Dernek başkanı Leyla Yağanoğlu da madde bağımlılığı konusunda ateşin tadını yanarak tadanlardan. Uzun yıllardır hayata uyarlamak istediği bir projesi bulunuyor. Projede bir şekilde madde olmuş gençlere yönelik ‘Bağımlı Köyü’ nde hem rehabilitasyon hem de tedavi sonrası hayata uyum çalışması yer alıyor. Bağımlıların toprakla buluşup haşır neşir olmalarını içeriyor. Bağımlı köyünde bireylerin tarım ve hayvancılık gibi alanlarda istihdam edilmesi ve kendi hayatlarını idame ettirmeleri hedefleniyor. Leyla Yağanoğlu bağımlı yakını. Aynı zamanda eğitimci. Bağımlıların yaşadıklarını yakından izliyor. Sahada olduğu için bu konudaki tecrübelerini kamuoyu ile paylaşmak istiyor. Bağımlıyı sadece hastaneye hapseden anlayıştan uzak bir şekilde ‘Bağımlı Köyü’ ile hayatını yeniden kuran, meslek edinen ve kimseye muhtaç olmayacak şekilde kurtulmalarını hedefliyor. Bağımlıyı tedavi etmek yeterli değildir. 
 
Aslolan tedaviden sonra ona sahip çıkabilmektir. Meslek kazandırmak ve yaralarını sarabilmektir. Yoksa bağımlının bir süre sonra ‘maddeye kayma’ olma ihtimali yüksektir. Bağımlılıkla mücadele sadece Polise ve devlete bırakılamayacak kadar ciddi ve önemli bir konudur. Medyaya, STK’lara, Belediyelere, eğitim kurumlarına, ailelere önemli görevler düşüyor. Küresel bir sorun olarak karşımıza çıkan bağımlılık konusunda her kesimin elini taşın altına koyması gerekiyor. Bizim uyuşturucuya verecek tek bir gencimiz bile yoktur.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır