menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Ateşin tadını yanan bilir

İsa ALTUN
İsa ALTUN
22 Ocak 2018, Pazartesi
Madde Bağımlılığı ile mücadele sadece devlete bırakılamayacak kadar önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda STK’lara, medyaya, Belediyelere, eğitim kurumlarına, ebeveynlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Merkezi Ankara İli Pursaklar ilçesinde bulunan UMDER Derneği gerek önleme çalışmalarında, gerekse ailelere de rehberlik etmede önemli işlere imza atıyor.  ‘Ateşin tadını yanan bilir.’ Sözüyle, madde Bağımlılığı gibi yıkıcı etkisi olan bir unsur karşısında çok ağır bedel ödeyen ve  ‘Ben ne yapabilirim’ diyerek kolları sıvayan bağımlı yakını Leyla Yağanoğlu yüzlerce bağımlı çocuğu iyileştirerek umut olmaya devam ediyor. Yağanoğlu sahada eğitimci kimliğinden gelen bir anne ve STK başkanı. ‘Her içici potansiyel bir satıcıdır. Uyuşturucu almak için önce aileden, çevreden bir şeyler çalmaya başlıyorlar. Kızlar fuhuş, erkekler de hırsızlık yapıyor. Hırsızlık yapan çocuğun adli dosyası kabarıyor. Geçenlerde 16 yaşında 22 dosyası olan bir çocuk gelmişti. Bu yaşta suç makinesi olan çocuk, 20 yaşına gelince ne olur Allah bilir. Adli dosyalar da kabarınca hem içmeyi hem de satmayı düşünüyorlar.’ Şeklindeki açıklamalarıyla durumun vehametini ortaya koyuyor.
 
“OĞLUM DA MADDE BAĞIMLISIYDI”
 
UMDER’in 2014 yılında kurulduğunu ifade eden Madde Bağımlılığı Danışmanı, Yaşam ve Nefes Koçu Leyla Yağanoğlu, “Oğlum da madde bağımlısıydı. Derneğimizi, oğlum gibi madde bağımlısı olan gençleri topluma yeniden kazandırmak amacıyla kurduk” dedi.
 
UMDER’de yapılan faaliyetlerden de bahseden Başkan Yağanoğlu, “Çalışmalarımızı Ankara Pursaklar’da kamu kurumlarıyla birlikte yürütüyoruz. Bakanlıklar bünyesindeki çalıştaylara da görevli olarak katılıyoruz. Derneğimizde yatan hastaları ilk önce aileleriyle birlikte Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi’ne (AMATEM) götürüyoruz. AMATEM’in verdiği ilaçları bir ya da iki gün kullanıyoruz. Çünkü ne yazık ki o ilaçlar da bağımlılık yapıyor. Daha sonra bitki çayları, vitaminler, nefes seansları, meditasyon, NLP, beden dili, kitap okuma ve psikoteknik eğitimlerimizle birlikte tedavilerimize devam ediyoruz. Rehabilitasyon sürecimiz de en az 3 ay oluyor. Uzun süre kalmak isteyen kişiler de isteğe bağlı kalabiliyor.
 
“GÜCÜMÜZ YETTİĞİ SÜRECE BU GÖREVDE OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
 
Ev ziyaretlerimiz oluyor. Çıkan hastalarımızın ne yaptığını takip eden ekiplerimiz de var. Yıllar önce ayrılan çocuklarımız bizi ziyaret ediyor. Onları iyi ve hayata tutunmuş olarak görmek inanılmaz duygular yaşatıyor bize. Ömrümüz ve gücümüz yettiği sürece biz bu görevde olmaya devam edeceğiz. Bir gün madde bağımlısı bir çocuğun annesi, ‘Ben her gün namaz kılıyorum. Secdeye vardığım zaman önce Allah, sonra da Leyla aklıma geliyor. Allah senden bin kere razı olsun. Oğlum sanki yeniden doğdu” demişti. Bu duaları almak gerçekten farklı bir duygu” şeklinde konuştu.
 
“1 OĞLUM VARDI ARTIK 600 OĞLUM VAR”
 
Uyuşturucu ile mücadele eden kişilere yardımcı olmanın tarif edilemez bir duygu olduğunu söyleyen Yağanoğlu, şunları kaydetti: “Benim şu an yaklaşık 40 askerim, 4-5 de torunum var. 1 oğlum vardı, şimdi ise 600 oğlum var artık. Onların hayatlarına dokunmanın mutluluğu tarif edilemez. Gerçekten de anlatılmaz, yaşanır. Ben oğullarımı, civcivin yumurtadan çıkarken zorlanması, çıktıktan sonra da düşe kalka yürümeye başlamasına benzetiyorum.
 
“ATEŞİN TADINI, YANAN BİLİR”
 
Uyuşturucu ile mücadele etmek takdir edersiniz ki tercih edilecek bir durum değil. Aslında iş olarak bakmıyorum ben bu duruma, çok farklı bir şey. Gecenin 3’ünde 4’ünde madde bağımlısı birinin acısını paylaşıp ona sarılıp onunla birlikte ağlamak bana göre iş değildir. ‘Geçecek oğlum’ deyip gözyaşlarını silmek, yüreği yanan annelerin, gözündeki hüznü hissetmek gerçekten anlatılması çok zor durumlar. Hani derler ya, ‘Ateş düştüğü yeri yakar’ diye. Ateşin tadını, yanan bilir. Allah hiç kimsenin evladına, hiçbir anneye de bu acıyı yaşatmasın. Bu illet, inşallah memleketimizden bir an önce temizlenir de herkes feraha ulaşır. Bana, ‘Bu iş çok zor, nasıl yapıyorsun? Hayati riski var. Bağımlı krize girdiği zaman sana her şeyi yapabilir’ diyorlar. Ben hiçbirine itibar etmiyorum. Onların hepsi benim evladım. O çocukların edeplerini, saygılarını, efendiliklerini gelin bir de burada görün.”
 
“YOLU YOLUMUZ, CANI CANIMIZDIR”
 
Eskiden uyuşturucu bağımlısı olduğunu dile getiren Mustafa K., Leyla Yağanoğlu ile tanıştıktan sonra hayatının nasıl değiştiğini anlattı. Mustafa K., “6 sene bonzai kullandım. Artık bu işe bir ‘Dur’ demenin vakti gelmişti. Hayatımı ne kadar mahvettiğinin farkındaydım. Leyla Hanım’a beni annem getirdi. UMDER’de bir süre yattım. Bu süre zarfında Leyla Hanım bizim annemiz gibi oldu. Bize yuvasını açtı, bütün desteğini sağladı. Bizi tekrar hayata döndürmek için elinden gelen her şeyi yaptı. Zaten Leyla Hanım’ın da hayattaki tek amacı budur. Kendisi, bu ülkeyi daha yaşanabilir hale getirmeyi, ülkedeki gençleri tekrar vatana ve millete hizmet edebilir hale getirmeyi gönülden amaçlamış birisidir. Hakkını ne yapsak ödeyemeyiz. Yolu yolumuz, canı canımızdır” ifadelerini kullandı.
 
“ARTIK TERTEMİZİM”
 
UMDER faaliyetlerinden son derece memnun olduğunu belirten bir diğer eski madde bağımlısı Erhan A. ise şunları söyledi: “Coğrafya öğretmeniyim. 2 sene önce eroin tedavisi için bu dernekte kalmıştım. Şu an tertemizim. Evliyim, çocuğum da var. İşlerim şu anda çok düzgün. Dernekteki faaliyetlerden de son derece memnunum. Leyla Yağanoğlu, uyuşturucu ile mücadelede elini taşın altına koymuş birisidir. Kendisine teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.”

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır