menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Arkadaşları mı Bilgisayarı mı?

İsa ALTUN
İsa ALTUN
21 Haziran 2019, Cuma
Okulların tatile girmesiyle beraber, çocukların bolca vakit geçirecekleri zamanlar çoğalacak. Peki? Bu değerli vakitleri spor, sanat, kültürel faaliyetlerle mi geçirecekler yoksa eve kapanıp saatlerce teknolojik cihazların başında mı olacaklar. Uzmanların belirttiklerine göre, en sağlıklı yol çocukların ruhsal ve bedensel gelişimleri için spor alanlarında geçirecekleri vakitler. Dünyanın birçok ülkesinde çocuklar evde cihazlar başında değil de sokağa çıksın diye milyar dolarlar harcanıyor.
 
 
 
Başta obezite olmak üzere, onlarca sağlık sorununa sebep olan teknoloji bağımlılığı beraberinde akademik başarının düşmesi, göz sağlığı, duruş bozukluğu ve antisosyal kişilik bozukluğu olmak üzere çeşitli problemlere sebep oluyor.
 
 
Artık sokaklarda oynayan minikler yerine telefon ve bilgisayar ekranından gözlerini ayırmayan çocuklar görüyorsak tüm suçlusu teknoloji midir? Yoksa çocuklarını eski alışkanlıkları kolayca yok eden teknolojinin kucağına bırakan ebeveynler mi?
 
 
Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte birçok şey değişime ve dönüşüme uğradı. Bu değişim rüzgârından en çok etkilenenlerse çok daha savunmasız olan çocuklar oldu. İnternetin bir bilgi kaynağı olarak sonsuz seçenekler sunduğunu ve bu anlamda önemli bir avantaj olduğunu söyleyen Reem Nöropsikiaytri Merkezi’nin Kurucusu Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz,  internetin karanlık yüzünü anlatıyor.
 
Çocuğum internet ve oyun bağımlısı mı?
 
Gereklilikten ziyade bir zorunluluğa dönüşen internet, çocukların zamanının önemli bir kısmını geçirdikleri bir mecraya dönüşüyor. Ödev veya ders çalışılmak için alınan bilgisayar ve tabletler zamanla bir oyun aracı haline geliyor. Önceleri evin içinde koşturup oyunlar oynayan çocukların yerini ise ‘Normal’ oyunlardan zevk almayan teknoloji bağımlıları alıyor. Bu noktada ebeveynlerin şu sorulara cevap araması gerekiyor;
 
Çocuk zamanı en çok nerede harcıyor?
 
Sizinle vakit geçirmek yerine bilgisayar oyunlarını veya interneti mi seçiyor?
 
En çok mutlu olduğu zamanlar bilgisayar başında olduğu zamanlar mı?
 
Giderek sizden veya arkadaşlarından uzaklaştığını düşünüyor musunuz?
 
Okul başarısı giderek düşüyor mu?
 
İnternette daha fazla vakit geçiriyor mu?
 
Bu sorulara vereceğiniz cevaplar çocuğunuzun internet ve oyun bağımlılığını ortaya koymak için önemli bir adımdır. Eğer buradaki sorulara genel olarak evet cevabını veriyorsanız mutlaka konuyla ilgili bir şeyler yapmalısınız.
 
İnternet bağımlılığında ailenin rolü nedir?
 
Çocukları yetiştirme sorumluluğu öncelikle aileye aittir. Bu noktada çocuklarıyla sağlıklı bir iletişim kuramayan ve yaptığı davranışlar konusunda doğru yol izlemeyen aileler genel olarak yanlış bir yolda ilerliyor. Çünkü çocukları bu duruma iten ve internetin savunmasız dünyasında yalnız bırakan genellikle ailenin yanlış tutumu oluyor. Sevgisizlik ve ilgisizlik ise bu tutumların başında yer alıyor. Bu noktada önce ailelerin kendilerine karşı bir özeleştiri yapması ve doğru bir iletişim dili seçmesi gerekir.
 
Tedavi edilmezse…
 
 
 
İnternet ya da oyun bağımlısı olan çocuk, okuldan eve dönüp bilgisayarla vakit geçirmek için hayaller kurar. Hatta sanal dünyaya karşılık gerçek dünyadaki ilişkilerini görmezden gelir. Bilgisayar tutkunluğu nedeniyle çevreden eleştiri ve uyarılar alır. Bu durumun farkına varsa bile istediği zaman bilgisayara olan ilgisini sonlandıramaz ve ayrı kalamaz. Bilgisayardan ayrı kaldığında sinirli ve mutsuz hisseder Bu durum çocuğun aile içi ilişkilerini etkilediği gibi sosyal ilişkilerini de olumsuz yönde etkiler. İnternet bağımlısı çocuk, asosyal, öfke kontrolünü sağlayamayan ve gerçek ilişkiler kuramayan bir bireye dönüşür.
 
 
 
Peki, ne yapılmalı?
 
 
 
Öncelikle sırf çocuğunuz oyalansın veya sizden uzak vakit geçirsin diye eline tablet veya telefon tutuşturmayın. Çocuğunuzun uzun süre ve kontrolsüz bir şekilde internette vakit geçirmesine müsaade etmeyin. Mutlaka bu konuda bir kota uygulamanız olmalı. Bunun yanı sıra;
 
Çocuklarınızla sağlıklı ve kaliteli zaman geçirmek için ortak alanlar yaratın.
 
Çocuklarınız için alternatifler yaratın.
 
Arkadaşlık ilişkilerini destekleyin, gerçek ilişkiler kurması için teşvik edin.
 
Sanal ortamdaki arkadaşlarını tanıyarak yanlış bir yöne sürüklenmediğine emin olun.
 
Siz de internet ve akıllı cihazların kullanımına dikkat edin. Unutmayın, çocuklarınız için en iyi rol model sizsiniz.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır