menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Arkadaş ortamı alkol kullanımını tetikliyor

İsa ALTUN
İsa ALTUN
25 Aralık 2017, Pazartesi
Hatırlatmak istiyorum. Bağımlılık yapıcı maddelerin zararını anlatırken topyekün bir yaklaşımla hareket etmemiz gerekiyor. Sadece kimyasal maddelerin zararını anlatıp da sigara ve alkol gibi diğer maddeleri atlamak, ya da görmezden gelmek olmaz. Bağımlılık yapıcı maddelerin hepsi ölümcül ve kötücül sonuçlara sebep olmaktadır.  Alkolü deneme yaşının 8-10 yaşına kadar düştüğüne dikkat çeken uzmanlar, çoğu çocuk ve gencin ilk alkol kullanma deneyimini yılbaşı gecelerinde ailelerin “Dışarıda değil, evde denesin” ve “Artık erkek oldun, gel tadına bak” söylemleri ile gerçekleştirdiğini ifade ediyor. 12-17 yaş grubunun en sık alkole başlama yaşı olduğunu vurgulayan uzmanlar, kural koymak kadar kural koymanın erken yaşlarda olmasının da önemine dikkat çekiyor. Her yıl alkol kullanımı nedeniyle dünyada ortalama 3,5 milyon insanın hayatını kaybettiğini belirten uzmanlar, erken yaşlarda başlayan alkol alışkanlığının bu bağımlılığın ağır düzeyde olmasına neden olduğunu kaydediyorlar.
 
Arkadaş ortamı alkol kullanımını tetikliyor
 
Arkadaş ortamı, eğlence anlayışı ve bir gruba dâhil olma isteğinin alkol kullanımını tetiklediğini belirten uzmanlar,  ailelerin bir kısmının çocuklarının evde onların gözetiminde alkol kullanmalarını, arkadaşları ile denetimsiz şekilde içki içmelerine tercih ettiklerini söyledi. Bu durumun son derece yanlış olduğu gibi, gelecekte çocukların aşırı alkollü içecekler kullanmalarına da yol açabileceğini bildiren psikologlar, alkolün başta ergenler olmak üzere hiç bir kimseye sunulmaması gerektiğin, bir çocuğun ne kadar erken alkol alırsa, sorunların gelişme ihtimalinin de o kadar yüksek olduğunu belirtiyorlar.
 
Aile büyüklerinin içme alışkanlıkları kişilerin içme davranışlarını etkiliyor
 
12-17 yaş grubunun en sık alkole başlama yaşı olduğunu hatırlatan Psikiyatrist Dr. Ali Gök, erken yaşlarda başlayan alkol alışkanlığının bu bağımlılığın ağır düzeyde olmasına neden olduğunu bildirdi. Aile büyüklerinin ve akrabaların içme alışkanlıklarının kişilerin içme davranışlarını da etkilediğini söyleyen Dr. Ali Gök, “Alkol, madde ve sigaranın sağlıksız olduğunu, insanın sağlığını olumsuz etkilediğini, uzun vadede istenmeyen birçok hastalığa neden olacağı anlatılmalı” dedi. Gelenek ve töreleri alkolü onaylamayan toplumlarda alkol bağımlılığı oranının düşük olduğunu ifade eden Dr. Ali Gök, “Çocuğun yaşamında, bedensel ve ruhsal gelişiminde aile tartışılmayacak derecede önemlidir. Çocukların alkol kullanımından uzak tutulmasında aile belirleyicidir. Çocuğun aile ortamı, sosyal ve ruhsal gelişimi bağımlılık oluşumunda başat roldedir. Dolayısıyla çocuğun aile ile alkol kullanması, sonrasında kullanıma devam etmesini etkileyeceğinden dolayı yanlıştır” dedi.
 
Teşekkürler İzmir Bayraklı Osmangazi İlkokulu Müdürlüğüne
 
Madde Bağımlılığı ile mücadelede her şeyi devletten beklemeden her kesime görevler düşüyor. Geçtiğimiz günlerde İzmir İli Bayraklı İlçesinde bulunan Osmangazi İlkokulundan bize seminer için çağrı geldi. Biz de başta ebeveynler olmak üzere, eğitimcilere de yönelik Madde Bağımlılığı konusunda sahadaki tecrübelerimizi paylaştık. İki saate yakın süren seminer sunumu sonrasında anne ve babaların merak ettiği soruları da cevapladık. Seminerin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Okul Müdürü Öztürk Sarıdede ve Öğretmenlerden Figen Fert’e teşekkür ediyorum. 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır