menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ARAMA MOTORLARINDAKI TEHLIKELER

İsa ALTUN
İsa ALTUN
26 Kasım 2019, Salı
Teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte arama motorları hayatımızın bir parçası haline geldi. Ancak arama motoru sonuçları her zaman ihtiyacınız olan bilgiyi önünüze getirmiyor!. Konuya ilişkin olarak siberzorbalik. orguzmanları arama motorlarındaki gizli tehlikeleri anlattı.
 
BlacHatSEO olarak da bilinen arama motoru zehirlenmesi nedeniyle kullanıcılar aradıkları bilgiye ulaşmakta zorluk çekiyor, çocuklar uygunsuz içeriklere yönlendiriliyor. Konu ile ilgili olarak bilgi veren Siberzorbalik.org uzmanlarından SEO Uzmanı Ali Değişmiş, arama motorlarında yapılan manipülasyonları ve beraberinde getirdiği riskleri anlattı. Değişmiş şöyle konuştu: “Her web sitesi, kendisini ön sıralarda göstermeye ve daha çok kitleye ulaşmaya çalışır. Bu nedenle daha çok kelimede çıkabilmek için artık doğru bilgi vermekten uzaklaşıp, internette kocaman bir bilgi çöplüğü oluşturmaktadırlar. Bu veri kirlenmesi, bizim kolay bilgiye ulaşmamıza mani olmakta ya da en iyi ihtimalle ulaşmayı zorlaştırmaktadır. Peki ‘zehirlenme bunun neresinde’ diye soracak olursak, her manipülasyon bizim bildiklerimizi aslında gerçeğe çok uzak başka bir bilgiye yönelmemize sebep oluyor. Örneğin arama motoruna ‘savaş’ yazdığınızda, aslında savaşın iyi mi kötü mü, yahut terim anlamını sormak için arama ihtimaliniz yüksektir. Ancak karşınıza arama sıralamalarında ‘savaş oyunları’ çıkmakta ve ‘savaş oyundur’ algısı zihnimizde canlandırmaktadır. Hemen aklınıza ilk gelen arama motoruna ‘savaş’ yazın ve sizde sonucu görün. Bu kadar zor değil. Artık siz de arama motorunda çıkan her doğrunun aslında doğru olmadığı bilinciyle onu kullanırsanız, oyuna gelmez, doğru bilgiye ulaşıp kalan zamanınızı doğru kullanabilirsiniz.” şeklinde konuştu. Değişmiş, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Şu an durum o kadar vahim ki çoğunlukla ‘nasıl olsa arama motorundan bulurum’ diye, girdiğimiz web sitelerinin isimlerini ve adreslerini bile ezberlemekten imtina ediyoruz. Örneğin arama motoruna kredi yazdığımızda banka web sitesi yerine tefeciye ait bir web sitesini ziyaret edebiliyoruz. Ya da daha korkuncu, bankaya borç ödemek için farkında olmadan kart bilgilerimizi kopyalayan bir siteye yönelmiş olabiliyoruz. Bunu sadece ‘kart bilgisi paylaşmak sakıncalıdır”’ olarak görmemeliyiz ve her türlü bilgi manipülasyonuna açık olduğumuzun farkında olmalıyız. Bu durum bize arama motorlarının aslında amacına uygun kullanıldığı zamanlarda çok
faydalı olduğu kadar, amaç dışına çıkarılmaya da o kadar müsait olduğunu gösteriyor” dedi. Daha temiz bir internet hedefiyle yola çıkan Siberzorbalik.org’un Kurucusu Nurhan Demirel ise hayatımızın adeta bir parçası haline gelen arama motorları ile ilgili güvenlik riskleri konusunda uyarılarda bulundu. Demirel, arama sonuçlarının art niyetli kişiler tarafından manipüle edilerek, internet kullanıcılarını yanıltıcı ve uygunsuz internet sitelerine yönlendirildiğini söyledi.
 
Arama motorlarının her zaman ihtiyacımız olan doğru bilgiyi önümüze getirmediğine dikkat çeken Demirel, “Bu platformlar her ne kadar sık sık algoritmalarını değiştirseler de, dezenformasyonla baş edilemiyor. Örneğin yalan ve gerçeği yansıtmayan haberler, arama sonuçlarında üst sıralarda listelenebiliyor. Ya da çocuklar için şiddet, uygunsuz içerik ve yasal olmayan internet sitelerine yönlendirme yapılabiliyor” dedi. Demirel sözlerine şöyle devam etti: “Arama motorları, çocuklar için de sakıncalı içeriğe ulaşma konusunda önemli riskler taşıyor. Örneğin son zamanlarda uygunsuz içerikli çizgi filmler, arama motoru sonuçlarında çocukların karşısına çıkabiliyor. Bu nedenle ebeveynler çocukların arama motorlarından ulaşabileceği içeriklere karşı çok dikkatli olmalılar. Ayrıca anne ve babalar, çocukların rahatsız edici içeriklere maruz kalmaması için arama motorlarının gerekli güvenlik ayarlarını ve filtreleri kullanabilirler. Filtrelenmiş arama sonuçlarında çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler görünmez. Neredeyse bütün arama motorları bu ayarları yapmanıza olanak verir. Bu ayarlar yapılmadığı takdirde çocuklar arama sonuçlarının yönlendirdiği siteleri ziyaret ederek, reklamlar aracılığı ile şiddet içerikli oyunlara ve uygunsuz sitelere yönlendirilebilir.
 
Diğer taraftan, internet sağlayıcılar her ne kadar rahatsız edici içerikleri önlemeye yönelik filtreler ve kontrol yazılımları sunsalar da, çoğu zaman bu çözümler etkili olmayabiliyor.” dedi.
 
Arama motorlarında her ilk sıralarda ulaştığımız bilgiye kesin doğru olarak kabul etmemeli, diğer sonuçlarıda dikkatlice inceleyerek tedbirli yaklaşmalıyız. Aynı kitaplardaki gibi, kaynakça belirtmeyen web kaynaklarını doğru kabul etmemeliyiz. (Yemin etseler bile) Ne kadar çok farklı görüşler incelerseniz, doğru bilgiyi analiz etme ihtimaliniz o kadar artar. Bir sonraki ve daha sonraki arama sonuçlarını da sentezleyin. Sonunda önyargıya sevk eden, mesaj kaygısı içeren kaynaklardan uzak durmalıyız. Resimler en güzel manipülasyon aracıdır. Size dayatılan bir görseli, arama motoru görsellerinde başka hangi makalelerde ve hangi zamanda kullanılmış araştırınız.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır