menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ARACINIZDAN OLMAYIN

İsa ALTUN
İsa ALTUN
02 Eylül 2018, Pazar

Otomobil fiyatları malum, ikinci eli bile artık ateş pahası. Tatil ve bayram dönemine girdiğimiz, uzun uzun yollara çıktığımız, üstelik sıcaklığın arttığı şu günlerde, aracınıza daha iyi bakmanız, ufak bakımlar ve koruyucu önlemlerle hem aracınızı hem cebinizi yakmamanız mümkün! Dünya boya restorasyonu endüstrisinde devrim yaratan RestorFX’ten, işte aracınızı seviyorsanız neler yapmanız gerektiğinin listesi…   

Dünya boya restorasyonu endüstrisinde devrim yaratan çözümleriyle ülkemizde de kısa zamanda hızla büyüyen RestorFX, araçların iyice kıymete bindiği şu dönemde, onları sadece kaliteli, hızlı, etkili ve uzun süre kalıcı en son teknolojilerle güçlü bir şekilde koruma altına almakla kalmıyor, nelerden korumanız gerektiği konusunda da tavsiyelerde bulunuyor. RestorFX Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Elönü’ye göre, arabanızın boyasına ciddi zararlar vermemek için yapmamanız ya da yapmanız gerekenler şunlar:Güneşli günlerde araba yıkamamakAracınızı güneşin etkili olduğu zamanlarda, suyla yıkamak, boyası ve verniği için kötü sonuçlar doğurabilir. Zira güneş, metali, dokunma sıcaklığından fazlasına kadar ısıtır. Aracınızın üzerinde kalan su damlaları ve nem büyüteç görevi görürken, iyi temizlenip kurutulmayan temizleyici kimyasallar ve kirecin de etkisiyle, direkt güneş ışınlarına maruz kalan dış yüzeyi zarar görür. Sonuçta güzel ve temizden öte, değerini yitirmiş bir araca sahip olabilirsiniz. Araç bakım uzmanı RestorFX yetkililerine göre, opak boyalı olan yeni otomobiller, özellikle güneş hasarlarına karşı hassastır, çünkü çok ince ve şeffaf üst katı bir kez yandığında ya da başka bir şekilde zarar gördüğünde, boya ne kadar sert olursa olsun, vernik yapılmazsa da asla parlamaz. Aracınızı bulutlu günlerde veya en azından gölgede, doğrudan güneş ışığından uzak yıkamak çok daha iyidir.

Boyadaki böcekler

Gerçek bir ilkbahar ve yaz yolculuğunun işareti, arabanızın ön camında ve tamponundaki böcek kalıntılarıdır. Böcek sıvılarının bıraktığı asitler, uzun süre bırakılırsa arabanızın boyasını ciddi şekilde eritebilir. Böceklerin kanında bulunan asitler arabanıza kalıcı olarak zarar verebilir ve çıkarılma açısından özel dikkat gerektirir. Bu izler en kısa sürede temizlenmelidir.

Ağaç reçinesi

Ağaç özü, bir otomobilin boyasına yapışabilir ve çıkarılması ciddi bir çaba gerektiren, gözle görülür bir leke bırakır. Aracınızın yüzeyi ile reaksiyona girdiği taktirde ise boyada sert bir yama izi bırakabilir. Sadece yıkama ile çıkmayan ağaç reçinelerini özel işlemlerle, RestorFX gibi uzmanlara temizletebilirsiniz. 

Zift

Sıcak bir günde, diğer arabalar asfalttan arabanıza zift bulaştırabilir. Temizlemesi zor, inatçı zift, uygunsuz bir şekilde temizlendiğinde arabanızın boyasını kaldırabilir. Araç üzerine yerleştirilen bir takım profesyonel ürünler ve uygulamalarla zift, boyadan kolayca ayrılıp, daha fazla zarar vermeden çıkartabilir.

Kuş pislikleri

Yapılan bir araştırmaya göre, aracınızın boyasına asıl zarar veren kuş pisliğinden öte, güneşin etkisiyle kuruması, sertleşmesi ve büyüyerek boyayı ve metali zedelemesidir. RestorFX uzmanları kuruduktan sonra otomobilin boyasında çıkarılması zor bir leke bırakan kuş pisliklerinin verdiği kalıcı hasarı önlemek için mümkün olduğunca çabuk, nemli bir bezle silinmesini tavsiye ediyor.Benzin-gaz pompalarıBazen birkaç damla benzin pompadan dışarı taşar ve arabanıza damlar. Eğer temizlenmezse gaz olarak buharlaşır ve boya üzerinde bir leke bırakabilir veya açık kapağa zarar verebilir. Araç üzerine bırakılan kahve-asitli içecekler ve tozlar-polenler de aracınızın yüzeyine zarar veren diğer etmenler…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır