menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

“Yolcu uçsa da uçmasa da işletmeci garanti parasını alacak mı?”

Kayseri 'ye yapılacak yeni terminal binası sonrasında yılda 8 milyon yolcuya hizmet vereceğinin öngörüldüğünü dile getiren İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, bu konuda diğer havaalanlarında ortaya çıkan dövize endeksli yolcu garantilerine değinerek, “Kayseri’de de yolcu uçsa da uçmasa da işletmecinin, Devlet Hazinesinden garanti parasını alacağı bir durum var mı?” diye sordu.
02 Aralık 2020, Çarşamba

Diğer yandan Ataş, bu konuda diğer bazı şehirlerde uygulanan yolcu taşınsa da taşınmasa da işletmecilere verilen devlet garantisi ile ilgili de yaşanan tartışmaları Meclis gündemine taşıdı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Adil Karaismailoğlu’nun cevaplandırması istemiyle soru önergesi veren Milletvekili Ataş,  Erkilet Havalimanındaki çalışmaların Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılıp, yapılmadığının merak edildiğini belirtti.

Ataş, önergesinde şu ifadeleri kullandı: “Önceki senelerde Yap-İşlet-Devret modeli ile Kütahya 'ya, Ordu 'ya ve İstanbul 'a havalimanları yapılmıştır. Adana 'ya da aynı model ile havalimanı yapılacağı basında yer almaktadır. Kütahya ' ya yapılan havalimanı yıllık 2 milyon, Ordu-Giresun havalimanı ise yıllık 3 milyon yolcu kapasitesi sahiptir. Kayseri ye yapılan yeni terminal binasının ise yılda 8 milyon yolcuya hizmet vereceğinin öngörüldüğü söylenmektedir. Daha önce yapılan diğer havalimanlarına dövize endeksli yolcu garantisi verilmiş olup, İşletmeciler yolcu uçsa da uçmasa da Devlet Hazinesinden parasını almaktadır. Bu bilgiler ışığında; Kayseri 'ye yapılacak olan yeni terminal binasının maliyeti ne kadardır? İhale bedeli üzerinden herhangi bir iş artışı düşünülmekte midir?  Kayseri Erkilet Havalimanı Yap-İşlet-Devret modeli ile mi yapılacaktır? Eğer bu model ile yapılacaksa, hangi şartlar öngörülmektedir? Hazine garantisi verilen yolcu sayısı ve garanti süresi ne kadardır? 18 yılda Kayseri’ye iletişim ve ulaşım altyapısı için 6 milyar 346 milyon liranın üzerinde yapılan yatırım hangi senelerde ve nerelere yapılmıştır?” Kurumsal Haber

Diğer SİYASET Haberler

 
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır