menüler
HAVA DURUMU

WP'A Anadolu Yayıncılarından Sert Tepki

ABD'de Washinston Post gazetesinin geçtiğimiz günlerde bebek katili PKK'nın elebaşı Cemil Bayık'ın yazısına yer vermesi üzerine Anadolu Yayıncılar Derneği harekete geçti.
04 Temmuz 2019, Perşembe
320 yerel medya kuruluşu Washington Post’a tepki mektubu gönderecek. 
 
Amerikan Washington Post gazetesinin skandal yazısına Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan’dan kınama geldi. Burhan, gazetenin PKK elebaşlarından Cemil Bayık'ın yazısına yer vermesi hakkında, "Batı medyasının zaman zaman Türkiye aleyhtarı yazılara yer vermesi Anadolu medyası tarafından tepkiyle karşılanmaktadır. Washington Post gazetesinin bugünkü nüshasında terör örgütü mensubu bir kişinin yazısını yayımlaması büyük bir skandaldır. 320 yerel medya kuruluşu Washington Post’a tepki mektubu gönderecek" dedi.
 
ABD ve Avrupa Birliğinin (AB) terör örgütleri listesinde olan ve başına ödül konulan bir teröriste sayfalarını açan Washington Post hakkında Burhan, "Açıkça terör propagandası yapmaktadır. Bunun basın ve ifade özgürlüğü ile izah edilmesi mümkün değildir. 320 yerel medya kuruluşu Washington Post’a teröre yardım ve yataklık nedeniyle tepki mektubu gönderecektir. Bizler terörün her türüne ve onun destekçilerine karşı tepkimizi ortaya koymaya devam edeceğiz. Bu skandal yaklaşım terörle mücadelede ikiyüzlü uygulamanın skandal bir örneğini daha ortaya çıkarmıştır. 320 yerel medya adına kınadığımızı belirtirken, tüm uluslararası toplumları teröre karşı ortak tavır almaya davet ediyoruz" diye konuştu. 
 
Dışişleri’nden “Washington Post” açıklaması 
 
Dışişleri Bakanlığı, Washington Post’ta yayımlanan yazıyla ilgili olarak, “Bu yayınla birlikte, uluslararası toplumun terörizmle mücadelede en temel taahhüdü olan ‘terörizmin teşvik edilmesinin önlenmesi’ ilkesi ağır biçimde ihlal edilmiştir. Terörle mücadelede terör örgütleri arasında ayrım yapılmaması elzemdir” açıklamasını yaptı. 
 
Dışişleri Bakanlığı, Washington Post’ta yayımlanan yazı ile ilgili açıklama yaptı. 
Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, "ABD dahil birçok ülkenin terör örgütleri listesinde yer alan, on binlerce masum insanı hunharca katletmiş olan PKK'nın elebaşlarından biri bugün Washington Post gazetesini kullanarak alenen terör propagandası yapmıştır. Bu yayınla birlikte, uluslararası toplumun terörizmle mücadelede en temel taahhüdü olan 'terörizmin teşvik edilmesinin önlenmesi' ilkesi ağır biçimde ihlal edilmiştir. Terörle mücadelede terör örgütleri arasında ayrım yapılmaması elzemdir” denildi. 
 
Açıklamada, “PKK'nın terör propagandasına alet olan ve DEAŞ, El Kaide ve diğer terör örgütleri konusunda sergilenen duyarlılıkla bağdaşmayan bu yaklaşım terörle mücadelede ikiyüzlü uygulamanın yeni ve vahim bir örneğidir” ifadeleri de yer aldı. 
 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “Bunun basın ve ifade özgürlüğü ile izah edilmesi mümkün değildir” 
 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “ABD ve AB’nin terör örgütleri listesinde olan ve ABD yönetiminin başına ödül koyduğu bir teröriste sayfalarını açan Washington Post, açıkça terör propagandası yapmakta ve ABD yasalarını da çiğnemektedir. Bunun basın ve ifade özgürlüğü ile izah edilmesi mümkün değildir” dedi. 
 
Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Washington Post gazetesinde bugün yayımlanan bir yazıya ilişkin açıklamada bulundu. Sözcü Kalın açıklamasında, "Washington Post gazetesinin bugünkü nüshasında terör örgütü mensubu bir kişinin yazısını yayımlaması, büyük bir skandaldır. ABD ve AB’nin terör örgütleri listesinde olan ve ABD yönetiminin başına ödül koyduğu bir teröriste sayfalarını açan Washington Post, açıkça terör propagandası yapmakta ve ABD yasalarını da çiğnemektedir. Bunun basın ve ifade özgürlüğü ile izah edilmesi mümkün değildir” ifadelerini kullandı. 
 
Sözcü Kalın, açıklamasını şöyle sürdürdü: 
“Bu durum, El-Kaide yahut DEAŞ terör örgütünün bir mensubuna gazete yazısı yazdırmaktan farksızdır. Bir terör örgütünün başını Kürtlerin temsilcisi gibi göstermek, her şeyden önce Kürtlere yapılmış bir hakarettir. Türkiye, terörün her türüne ve onun destekçilerine karşı kararlılıkla mücadele vermeye devam edecektir.”  HABER: İHA

Diğer MEDYA Haberler

 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır