menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Vergi Yapılandırması yürürlüğe girdi

Kayseri Vergi Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, '7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un, yürürlüğe girdiği ifade edildi.
01 Aralık 2020, Salı

Söz konusu yapılandırmadan yararlanılması halinde, vatandaşların kamuya olan borç yükünün azalacağı belirtildi. Yapılandırmanın avantajları şu şekilde sıralandı:
"Yapılandırılan borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacak. Borçlar taksitler halinde ödenebilecek. Borçların takibiyle ilgili vergi ihtilafları sonlandırılacak. 7143 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden alacaklar talep edilmesi halinde 7256 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılabilecek. Yapılandırılan alacakların tamamının ilk taksit veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde kalan taksit tutarları içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarları üzerinden indirim yapılacak."

31 ARALIK SON TARİH
Yapılandırma için en son başvuru 31 Aralık'ta yapılabilecek. 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri kullanılabilecek ve taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Peşin veya ilk taksit ödemeleri 1 Şubat 2021 tarihine kadar yapılabilecek ve ilk iki taksidin ödenmesi konusunda hassas davranılacak. Peşin ödemelerde indirim uygulanacak. Ödemeler, 31 Ağustos tarihinden sonraki borçları kapsayacak.

HANGİ VERGİ TÜRLERİNDE YAPILANDIRMA OLACAK?
Yapılandırma kapsamında; gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV, trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar dahil idari para cezaları, YURTKUR’dan kredi alan öğrencilerin, öğrenim ve katkı kredisi borçları ile çiftçilerin, işletmelerin ecrimisil borçları taksitlendirilebilecek.

Motorlu taşıtlar vergisi borcunu yapılandıran araç sahipleri, taksitlerini ödediği sürece fenni muayenelerini yaptırabilecek.

Yapılandırma ihlal edilmediği sürece borcu yoktur belgesi alınabilecek.

Diğer EKONOMİ Haberler

 
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır