menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

VALİ GÜNAYDIN 'DAN YEREL BASINA CAN SUYU

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, yerel basının güçlendirilmesi ve gazetelere destek amacıyla, tüm kamu kurumlarına, ihalelerin basın yoluyla duyurulması ve ilanların Basın İlan Kurumu aracılığı ile yayınlanması hususunda bir genelge gönderiyor.
28 Haziran 2019, Cuma
Kayseri Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Üstün Tuncer’in önceki gün Vali Günaydın’a yaptığı ziyaret sırasında, “Yerel Basının Sorunları ve Resmi İlanlar” konusu gündeme geldi. Vali Günaydın, görüşme sırasında, yerel gazetelerin sorunlarını çok iyi bildiğini belirterek, resmi ilanlar ve bu ilanların yayınlanması konusunda ortaya çıkan uygulamaları takip ettiğini, bu uygulamalara bağlı olarak resmi ilanlarda, yerel gazetelerin hayatiyetini tehdit edecek önemde azalmalar olduğu konusunda şikayetlerin kendisine de ulaştığını kaydetti.
 
Vali Günaydın, “Yerel basının güçlendirilmesi ve hayatını sürdürmesi için gereken her türlü önlemi almaya hazırım. Yerel basın, biz kamu yöneticilerine yol gösteren, rehber olan ve toplumun gerçekleri öğrenmesinde, doğru haber alması ve kamuoyunun oluşturulmasında çok önemli görevler üstlenen, büyük sorumluluk taşıyan kurumlarımızdır. Bu kurumlara sahip çıkmak ve yaşatmak hepimizin görevidir. Bu nedenle, yerel basının yanında olmaya ve sorunlarının çözümü için elimden gelen bütün gayreti göstermeye devam edeceğim” dedi.
 
Kayseri Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Üstün Tuncer, Türkiye genelinde olduğu gibi, ilimiz genelinde de, ihalelerde, “Doğrudan temin” usulünün genel bir ihale yöntemi olarak algılandığına dikkat çekerek, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için yapılacak, ya da, alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi, kamu ihale kanununda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, istenilen ve beklenilen rekabet ortamının oluşturularak, kamu menfaatlerinin en üst düzeyde sağlanması, ihalenin ilana ilişkin hükümlerinin yerine getirilerek olası iptallerin önüne geçilmesi gerektiği husususlarına dikkat çekti.
 
Tuncer, “Bazı kamu yöneticileri, ihaleleri parçalama yoluyla doğrudan temin yoluna gitmekte, bazı ihaleler, ilana dahi gerek duyulmadan davetiye yöntemi ile yapılmaktadır. Bu ihaleler, kamu yararını ortadan kaldırmakta, toplumu rahatsız edecek, yaralayacak boyutlarda söylentilere yol açmaktadır. Bu da, kamu vicdanını yaralamakta ve güveni sarsmaktadır. Kamu ihalelerinin yerel basın yoluyla duyurulması halinde, ihalenin şeffaf bir şekilde yapılması yanında, katılımın artırılması ve kamu kaynaklarının en verimli şekilde kullanılması da sağlanmış olacaktır. Ayrıca, resmi ilanlar yoluyla yerel gazetelere sağlanan destek, vergi, istihdam, SGK primleri, dolaylı ve dolaysız çok sayıda vergilendirme yoluyla kamuya yeniden kazandırılmaktadır” dedi.
 
Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, konuyla yakından ilgileneceğini ve Basın İlan Kurumu yetkililerinden alacağı görüşler doğrultusunda, kamu yöneticilerini resmi ilanlar ve bu ilanların yerel gazeteler yoluyla duyurulması konusunda bir genelge yayınlayabileceğini kaydetti.
 
Bilindiği gibi, son günlerde Gündeme gelen, “Yargı Reformu Yasası”da, icra ilanlarının yayınlanmasını ortadan kaldıran bir düzenleme getirmektedir. Yasanın kabul edilerek yürürlüğe girmesi halinde, yerel basına büyük bir darbe daha indirilmiş olacak ve ilan gelirlerinde büyük düşüşlere yol açacaktır.
 
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ve cemiyetimiz, bu konuda önemli çalışmalar yürütmekte ve yasadan icra ilanlarının yayınlanmasına gerek bulunmadığı şeklindeki düzenlemenin, yasa taslağından çıkartılması hususunda ilgili kurumlarla görüşmelerini sürdürmektedir.
 
Resmi ilanlardaki azalmalarla ilgili yerel gazetelerin güçlendirilmesi için yeni kaynaklara ihtiyaç duyulduğu kaydedildi. BÜLTEN

Diğer MEDYA Haberler

 
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır