menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

TURKOVAC’a hayırsever desteği

Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen ve adını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koyduğu yerli koronavirüs aşısı TURKOVAC’a hayırsever desteği geldi. Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış hayırseverlerin desteğiyle getirilen cihaz ve transgenic farelerin sayesinde yerli aşının daha hızlı ve kaliteli hale getirdiğini söyledi.
05 Temmuz 2021, Pazartesi

Türkiye’nin yerli aşısı TURKOVAC'ın Faz-3 çalışmaları devam ediyor. Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, üniversitenin son yıllarda adından başarıyla söz ettirdiğini vurguladı. Rektör Çalış, “Son yıllarda Erciyes Üniversitemizin başarıları gururla takip ve takdir edilmektedir. Üniversitemiz Kayserimiz ve ülkemizin yüz akı olmuştur. Halen gerek yurt içinden gerekse yurt dışından tebrik ve takdirler almaktayız. Bu başarıda üniversitemizin eski yöneticileri, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimizin ve tabi ki hayırseverlerimizin çok büyük katkısı vardır. Geçen hafta yaptığımız bir protokolle hayırseverlerimiz Adalet Meslek Yüksekokulunu ve diğer bir hayırseverimiz de Ziraat Fakültesi Laboratuvar Merkezinin binasını yapacaktır” dedi.

AŞIYA HAYIRSEVER DESTEĞİ

TURKOVAC aşısının geliştirilmesinde hayırseverlerin katkısının büyük olduğunu aktaran Rektör Çalış, Kayserili hayırseverlerin destekleriyle yurt dışından getirilen transgenik fare ve 1 milyon 200 bin TL’lik cihazın aşıyı daha hızlı ve kaliteli hale getirdiğini belirtti. Çalış sözlerini şöyle sürdürdü: “Fevzi Mercan amcamız Kovid-19 nedeniyle vefat etmeden 1 ay önce beni aradı. Tam da o sıra transgenik fareyi getirmek üzereydik Amerika’dan. Transgenik fare ve maymun, preklinik çalışmadan insana geçmeden önceki en önemli safhaydı. Transgenik fareyi getirmek üzereydik. Fevzi Mercan ‘400 bin TL var, ne yapalım hocam?’ dedi. ‘Aşıya verir misin’ dedim, ‘veririm’ dedi. Sağ olsun transgenik farelerin bir kısmı Fevzi amcanın parası. İkinci konu ise Faz-1’e geçmek üzereydik. Süleyman Çetinsaya beni aradı, ‘Hocam aşı ne alemde, bir ihtiyacınız var mı?’ dedi. Ben de Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’yi aradım. Aykut hoca bir tane cihazın olduğunu, alındığında çok hızlı gideceklerini ve aşının daha da mükemmelleşeceğini söyledi. Süleyman Çetinsaya 1 milyon 200 bin TL değerinde bir cihaz aldı. Onun sayesinde TURKOVAC aşımız daha da hızlandı ve kaliteli hale geldi. Bu aşının insanlığa bir faydası olacaksa hayırseverlerimizin de damgası var.”

İHA

Diğer SAĞLIK Haberler

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır