menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Özer: “Ergenlik çağı savaş alanı gibidir”

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nevzat Özer, çalkantılı ve fırtınalı ergenlik çağını, savaş alanı gibi tanımladı ve aileleri bu döneme dair bilinçli olmaya davet etti.
17 Ocak 2020, Cuma

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü ve eğitimci-yazar Nevzat Özer, kız çocuklarda 11-13, erkek çocuklarda ise 13-15 yaşlar arasını tanımlayan ergenlik döneminin, çocuklar açısından hassas ve çalkantılı bir süreç olduğunu belirtti. Çocuğun bu dönemde yetişkin olmakla çocuk olmak arasında kaldığı için, çatışma yaşadığını kaydeden Özer, “Kısaca ergenlik çağı, savaş alanı gibidir. Her şey darmadağın ve karmakarışıktır. Coğrafya bilgilerimizden hatırlayacağımız üzere, İç Anadolu bölgesinde “kırkikindi” yağışları hakimdir. Bu yağışlar özellikle bahar aylarında düşer. Günlük güneşlik hava aniden kararır, gök olağanca şiddetiyle gürler ve yağmurlar olağanca şiddetiyle yağar. Dereler, özler dolup taşar. Sular, önünde ne varsa alır götürür. Bir saat sonra o kızgın gök sesini kesmiş, yağmur dinmiş ve güneş parlamaya başlamıştır. Yani bir ferahlama, bir sükûnet oluşmuştur. Ergenlik çağı da böyledir. Birden kabarmalar, coşmalar, sakinlemeler… Bu duyguların yaşanacağı en tatlı zamanlar, işte bu zamanlar olacaktır zaten. Yaşın vermiş olduğu coşkunun, toplum tarafından hoş görülen dönemi de bu zamanlardır.” diye konuştu.

"AİLELER BİLİNÇLİ DAVRANMALI"

Çocukların bu dönemde fiziksel görünümleri bakımından oldukça hassas olduğunu belirten Özer, aileleri ergenlik döneminde dikkatli davranmaya çağırdı. Özer, “Ergenlik çağlarının sağlıklı geçmesinde en önemli etkenlerden biri de ailelerin bu konuda bilinçlenmeleridir. Ergenlik çağında bir takım fizyolojik ve psikolojik değişmeleri ergen birey, eski usulle komşu Fatma Teyze’den, arkadaşından ya da bu konuda bilgisi olmayan insanlardan öğrenmemeli. Eğer ebeveyn olarak bu konuda bilginiz yoksa okullardaki rehberlik servisinden ya da uzmanlardan bilgi almakta yarar vardır.” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi 

Diğer GÜNCEL Haberler

 
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır