menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Öğretmenlerin atama krizi!

Atanamayan öğretmenler, Aksaray, Niğde, Tokat, Kırşehir ve Trabzon'daki kaderdaşları ile eş zamanlı eylem yapmak için Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldi.
07 Nisan 2021, Çarşamba

Bağımsız olarak hareket eden grubun eylemine, Eğitim Bir-Sen ve Türk Eğitim-Sen üyeleri de destek verdi. Öğretmenler adına açıklama yapan Rabia Olgun, ilan edilen 20 bin atamanın kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını, ek 40 bin atama daha istediklerini söyledi.

‘’ATAMA SAYILARI HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI’’

20 bin atamanın öğretmen açığını kapatmayacağını belirten Olgun, "Devletimizin bizi öğrencilerimize kavuşturacağını düşünerek aylarca bekledik. Fakat yapılacak 20 bin öğretmen ataması Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk'un her seferinde söylediği 40 bin üzeri atama için çalışıldığına dair sözlerine ters düşmüştür. Biz atama bekleyen öğretmenleri maalesef hayal kırıklığına uğratmıştır. üstelik yapılacak olan 20 bin atama, bu sene emekli olan ve Haziran'da emekli olacak öğretmenlerin oluşturduğu kadro boşluğunu doldurmayacak. Verilen atamanın öğretmen açığını kapatma noktasında da hiçbir etkisi olmayacaktır." dedi.

‘’SON YİRMİ ÜÇ YILIN EN DÜŞÜK ATAMA SAYISI’’

2017 yılından itibaren uygulanmaya bağlanan karma alımlardan dolayı mağduriyet yaşadıklarını hatırlatan Olgun, sözü edilen 20 bin atamanın son 23 yıldaki en düşük atama sayısı olduğunun altını çizdi. Olgun, şunları söyledi:
"2017 yılında yapılan 25 bin atamadan sonra sayının yetersizliği nedeniyle, KPSS puanlarının geçerlilik süresi 2 yıla çıkarılmıştır. Bu değişiklik karma alıma neden olmuş ve ortaya çıkan karma alım uygulaması, her geçen yıl öngörülemeyen mağduriyetler doğurmuştur. Bu yüzden 2020 KPSS puanlarının geçerliliği sona erdikten sonra, karma alımın uygulamadan kaldırılacağı açıklanmıştır. Bu durumda karma alım yapılan yıllarda sınava giren öğretmenler 2017 puanlarıyla üç atamaya dahil olarak 65 bin alım için, 2018 puanlarıyla 4 atamaya dahil olarak 80 bin alım için, 2019 puanlarıyla 3 atamaya dahil olarak 60 bin alım için tercih yapma hakkına sahip oldu. 2020 KPSS'de yüksek puan alarak branşlarımızda iyi derece alan bizler ise, 2017'de yapılan atamdan daha düşük bir sayı olan 20 bin atama açıklamasıyla mağdur olduk. Bu sadece karma alım yıllarının değil, son 23 yılın en düşük atama sayısıdır."

‘’ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK VAHİM BİR DURUMDUR’’

Son olarak 40 bin ek atama istediklerini vurgulayan Olgun, "Ülke genelinde 107 bin 909 öğretmen açığı vardır ve ayrıca okullarda 80 bin 583 kişi ücretli öğretmen olarak çalışmaktadır. Ücretli öğretmenlerin sadece 37 bini eğitim fakültesi mezunu iken 35 bini lisans, 8 bini ön lisans mezunudur. Ücretli öğretmenlik başlı başına vahim bir durumdur. İşte bu yüzden 2020 KPSS için verilmiş 20 bin atamaya ilaveten 40 bin atama daha verilmesi şarttır. Çünkü öğretmenin yeri okuldur." ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Diğer GÜNCEL Haberler

 
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır