menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Müteahhitliği bıraktı çilek yetiştiriyor

Kayserili Mevlit Çalış, müteahhitliği bırakıp yıllar sonra döndüğü memleketinde çilek yetiştiriyor.
17 Mayıs 2021, Pazartesi

Develi ilçesinde henüz 13 yaşındayken inşaatlarda çalışmaya başlayan ve askerden sonra da çalışmak için gurbete giden 58 yaşındaki Çalış, daha sonra kendi işini kurarak müteahhit oldu. Uzun yıllar bu işi yaptıktan sonra 5 yıl önce memleketine dönüp stresten uzak yaşamaya karar veren Çalış, Erciyes Dağı eteklerindeki ata topraklarında geçimini sağlayabilecek 3 dönümlük araziye çilek ekti.

“PARADAN ÇOK HUZUR LAZIM”

Çalış,  önceki işinden çok daha fazla para kazandığını ancak stresten uzak, huzurlu bir yaşamı tercih ettiğini söyledi. İnsana paradan çok huzurun lazım olduğunu belirten Çalış, şunları kaydetti: "İnsanlarla uğraşmak gerçekten çok zor ve bunun için müteahhitliği bırakmaya karar verdim. Stres atmak, doğa ve bitkiyle iç içe olmak için bu işle uğraşmaya başladık. İnşaat işini yaklaşık 5 yıl önce bıraktım. Yazın serin olduğu için ve hep dışarı illerden gelen çileğin bu bölgede az olmasından dolayı, doğal olarak yetiştirelim istedik. İlaçsız, gübresiz tamamen doğal olarak hazırlıyoruz. Sadece doğal hayvan gübresi ve su ile yetiştiriyoruz. Ben 3 dönümlük arazide bu işi yapıyorum ve yaklaşık 6 ton çilek alıyorum. Yıllık 60 bin lira gibi bir gelirim oluyor. Çok şükür yevmiyemiz çıkıyor. İşçi getirsek 200 lira günlük para alır ama biz kendimiz bu işi yapıyoruz. Biz, müşterilere 'kendin gel kendin topla ' diyoruz."

Ailelerin çocuklarıyla bahçesine geldiğini anlatan Çalış, insanların böyle yaşamlara hasret kaldığını dile getirdi. Çalış, oğlu Emre 'nin de işlerinde kendisine yardım ettiğini ve beraber çilek üretimini keyifli hale getirdiklerini sözlerine ekledi.

AA

Diğer YAŞAM Haberler

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır