menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Kuş cenneti turizme kazandırılmayı bekliyor

'Kuş cenneti' olarak bilinen Sultansazlığı Milli Parkı'ndaki tarihi yerleşim alanları definecilerin istilasına uğradı. Yöre halkı söz konusu alanın turizme kazandırılmasını istiyor.
27 Mayıs 2021, Perşembe

428 BİTKİ VE 301 KUŞ TÜRÜNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Kayseri'de Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçelerinin oluşturduğu üçgen içerisinde bulunan, 428 doğal bitki türü ile 301 kuş türünün yaşadığı Sultansazlığı Milli Parkı'nda bulunan eski yerleşim yerleri turizme kazandırılmayı bekliyor.

DEFİNECİLER TALAN EDİYOR

Konuyla ilgili bilgi veren Sindelhöyük Fatih Mahallesi Muhtarı Ahmet Sınırtepe, söz konusu alanda bulunan Kilis, Bozla, Daşlı ve Salkım Adaları'ndaki tarihi alanların defineciler tarafından talan edildiğini belirterek yetkililerden yardım istedi.

Sınırtepe, "Buralar milli parklardır. Buralarda eski zamanlar da yaşam olmuş. Mesela Kilis adası, Bozla, Daşlı Ada ve Salkım'da daha öncelerde yaşam varmış. Ben çobanlık yaptığım zamanda görmüştüm. Kilis Adasına Karapınar'dan olukla beraber su gelmiş. Lakin vatandaşlar buraları ektiğinde oluğu da sökmüşler. Buralar Milli Parklardan dolayı meşhur ama tarihçesi bilinmiyor. Ayrıca hazine avcıları tarafından da tahrip edilmiş. Buraların tarihinin tanınması amacıyla arkeologlar tarafından incelenmesini istiyoruz." dedi.

İHA

Diğer YAŞAM Haberler

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır