menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KKTC’de Yonpaş Metin Derinel Lisesinin temeli atıldı

Kayseri’nin hayırsever iş insanlarından, Yonpaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Derinel’in babası Metin Derinel adına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine yaptıracağı Lisesinin temeli düzenlenen törenle atıldı. Temel atma törenine KKTC Başbakan Ersan Saner ile KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ta katıldı.
28 Eylül 2021, Salı

Yonpaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Derinel temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Ülkemizin gelişmesi ve kalkınmış toplumlar içerisinde saygın bir yer alması için kaçınılmaz gerçeğin eğitim ve cesaret olduğuna inanan bir aileyiz. Ülke gençliğine spor alanında süper ligde oynayan Yonpaş Dumlupınar vasıtasıyla yaptığımız desteği bugün eğitim alanında genişletmenin gururu içerisindeyiz” dedi.

700 ÖĞRENCİ OLACAK

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu da konuşmasında, “Çocuklarımızın hizmetine sunulan bu irfan yuvasında 700 öğrencimizin geleceği kucaklaması adına KKTC topraklarına sahip çıkması adına atılacak olan bu temeller inanın ülkemizin her kesimi için önemli bir işaret önemli bir planlamanın sonucunda ortaya çıkacak olan güzel bir harekettir” ifadelerini kullandı.

“NE KADAR ÖVÜNSEM AZDIR”

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ise “Türkiye Cumhuriyeti’nden bu topraklara gelip bu topraklarda ticaret yapmak için uğraşırken KKTC’deki sosyal hayata da katkı vermek hedefini ortaya koyan vizyonunu ortaya koyan eserin temel atma töreninde buluştuk, bununla Türkiye Cumhuriyeti temsilcisi olarak ne kadar övünsem azdır” ifadelerine yer verdi.

BAŞBAKAN’DAN TEŞEKKÜR

KKTC Başbakanı Ersan Saner de, “Gazimağusa’da hep birlikte tarihi günü yaşıyoruz. Üzerinde bulunduğumuz alan Gazimağusa’nın gelişimine her zaman katkı koymuş çok önemli bir bölüm. Yonpaş Metin Derinel Lisesi’nin hep birlikte temellerini atacağız. Devlet-özel sektör işbirliğindeki en güzel örneklerden bir tanesini daha icra ediyoruz. Dolayısıyla burada baba Metin Derinel’e Başbakan olarak teşekkür ediyorum” dedi.

Törende son konuşmayı ise KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptı. Tatar konuşmasında şunları kaydetti: “Derinel ailesine ben de Cumhurbaşkanı olarak teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Bu anlamlı ve KKTC’nin gençliğinin ve gelecek nesillerin eğitilmesinde böyle bir güzide kurumun bu şekilde yeni bir binayla yeni bir tesisle KKTC’nin eğitimine vereceği hizmetlerin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Konuşmaların ardından Gazimağusa’da yapılacak olan Yonpaş Metin Derinel Lisesinin temeli atıldı. 17 dönüm üzerine 3 etapta tamamlanacak olan lisede 30 derslik, 4 laboratuvar,25 kişilik konferans salonu, 2 adet suni çim saha, bir basketbol sahası, soyunma odaları ve kafeteryaların yanı sıra öğretmen ve idari birim odaları güvenlik kulübeleri 115 kişilik otopark bulunuyor.

Haber Merkezi

Diğer EĞİTİM Haberler

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır