menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Kayseri'ye uzanan sevdaları sergide

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, belediye fuaye alanında açılan İran’ın İsfahan’dan Kayseri Erciyes’e uzanan Kerem ile Aslı’nın hüzünlü ve çok az bilinen sevda hikâyesinin yer aldığı minyatür sergiyi gezdi.
19 Mayıs 2021, Çarşamba

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş. (KAYMEK) tarafından hazırlanan ve büyük ilgi gören canlı anlatımlı sanal sergi, şimdi de Büyükşehir Belediyesi fuaye alanında açıldı.3 ay gibi kısa bir sürede hazırlanan 18 farklı el sanatı ve 24 eserden oluşan Kerem ile Aslı’nın hikâyesinin anlatıldığı sergi, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergiyi gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, pandemi sürecine rağmen hiçbir mazeret üretmeden faaliyetlerini sürdüren KAYMEK’in gerek yetkililerine, gerek kursiyerlerine, gerekse de eğitmenlerine teşekkür etti.

Kerem ile Aslı, 16. yüzyılda İran’da bir şahın oğlu olan Kerem ile şahın hazinedarı olan keşişin Aslı isimli kızı arasında yaşanan bir sevda öyküsüdür. Sergide, Kerem ile Aslı sevdasının İran’ın en önemli şehirleri olan İsfahan’dan Kayseri’ye uzanan hüzünlü yaşanmış gerçeği, KAYMEK eğitmenleri tarafından sıfır atık projesine katkı sağlamak amacıyla yüzde 90 atık malzemelerden yapılan minyatürle anlatılıyor.Vatandaşların da ziyaret edebileceği sergide ayrıca, Kerem ile Aslı sevdasının ayrıntılarını içeren 8 tablo ve 2 çini vazo ve bir ağaç dalına asılan Kerem’in Aslı’ya yazdığı şiirler de yer alıyor.

Kurumsal Haber

Diğer KÜLTÜR-SANAT Haberler

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır