menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Kayseri'nin turizm değerleri için çalışacaklar

Kapadokya-Kültepe-Koramaz Tarih, Kültür, Eğitim ve Araştırma Derneği, kentin turizm değerlerini ön plana çıkarmak ve tanıtmak için çalışmalarını sürdürüyor.
15 Eylül 2021, Çarşamba

Dernek Başkanı Halit Erkiletlioğlu, Dernek Başkan Yardımcısı Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ve dernek yönetim kurulu üyeleri Kültepe'de bir araya gelerek derneğin çalışmaları hakkında gazetecilere bilgi verdi.

“KAPADOKYA ADINI ÜRGÜP, GÖREME'YE KAPTIRDIK”

Erkiletlioğlu, Kapadokya'nın Kayseri'nin kaybettiği bir değer olduğunu dile getirdi. Kapadokya krallarının dördüncü kraldan sonra tamamen Kayseri'de yaşadığını anlatan Erkiletlioğlu, "Biz Kapadokya adını Ürgüp, Göreme'ye kaptırdık. Burası Kapadokya'nın merkezi, kralları burada oturmuş, tanrıları Erciyes Dağı. Böyle bir kültür varlığını biz iyi anlatamıyoruz. Kültepe'de kazılarda çıkarılan 23 bin civarındaki tablet Ankara Medeniyetler Müzesi'nde onları getirmeye çalışacağız ve bunun mücadelesini vereceğiz." diye konuştu.

ZİYARETÇİ MERKEZİNDE SONA GELİNDİ

Kazı Başkanı Kulakoğlu ise Kültepe Ören Yeri'nde çeşitli çalışmalar yaptıklarını bildirdi. Kültepe'de ziyaretçi merkezinin yapım aşamasında sona gelindiğini belirten Kulakoğlu, şöyle konuştu: "Ören yerinde Asurlu tüccarların nasıl yaşadığını gösterecek bir canlandırma düzenlemesine gidilecek. Bunlar ören yerinin farkındalığını artıracak. AB'den aldığımız iki proje var. Bunlardan biri Kültepe'nin 70 yıllık hikayesi başlıklı bir proje, bunu Belsin Vakfı ile çalışıyoruz. Kültepe'nin bütün hikayesini elimizdeki belgeleri dijital hale getirerek ziyaretçilerin de buna ulaşmasını sağlayarak anlatacağız. İkinci projemiz de Bünyan'da kurulu olan ANKA Turhan Vakfı ile birlikte yaptığımız bir proje. Kültepe'de çıkarılan eserlerin çoğu Kayseri Arkeoloji Müzesi'ndeki depolarda bekliyor. Bunların restore edilerek sergiye hazır hale getirilmesi için yapılmış bir proje. Bunu da gelecek yıl bir sergiyle tanıtacağız."

Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akgül de kentte 3 tane müze çalışması gerçekleştireceklerini kaydetti. Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Osman Özsoy da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Koramaz Vadisi'nin kalıcı listeye girmesi için bir sivil toplum kuruluşu olarak mücadele edeceklerini ifade etti.

>>AA

Diğer GÜNCEL Haberler

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır