menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Kayseri Barosu ‘o genelge’ye karşı dava açtı

Kayseri Barosu, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, gazetecilerin sahada fotoğraf, video ve ses kaydı almasını engelleyen genelgesinin iptali için dava açtı.
03 Mayıs 2021, Pazartesi

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş imzasıyla yayınlanan ve güvenlik güçleri tarafından görevini ifa ederken ses ve görüntü alan gazetecilerin engellenmesi ifade edilen genelge sivil toplum kuruluşlarının da tepkisine neden oldu.

DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ 'NÜN ÖNCESİNDE...

Genelgenin, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nün hemen öncesinde imzalanması, gazetecilik meslek örgütlerinin ardından, Türkiye’nin çeşitli illerindeki barolar tarafından da; anayasanın 20 ve 26’ncı maddeleri ile güvence altına alınan şeffaflık ve haber alma hakkını engellemesi nedeniyle eleştirilere neden oldu.

ANAYASA VE KANUNLARA AYKIRI

İstanbul Barosu’nun ardından Kayseri Barosu da, söz konusu genelgenin iptaline dair dava açtı. Kayseri Baro Başkanı Cavit Dursun, konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, “Kayseri Barosu Başkanlığı tarafından, kamusal olaylarda kolluğa ses kaydı ve görüntü alınmasını engelleme emri veren ve bu kapsamda, temel hak ve özgürlükler ile Anayasa ve Kanunlara açıkça aykırı olan Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesinin, yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü aleyhine, Danıştay Başkanlığı nezdinde, YD talepli idari iptal davası açılmıştır.” İfadelerine yer verdi.

>>Selma Kara

Diğer GÜNCEL Haberler

 
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır