menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

FLAŞ! BÜYÜK FETÖ DAVASINDA KARAR!

Haber: Şeref Kahraman  - Kayseri’de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında açılan ve aralarında tanıdık işadamlarının olduğu 18 sanığın yargılandığı davada karar çıktı. Sucuk fabrikası işleten kardeşlerden ağabeye 8 yıl 9 ay, itirafçı olan kardeşe ise 2.5 yıl hapis cezası veren mahkeme, Boydakların gelinine de 6 yıl 3 ay ceza verdi.
25 Eylül 2020, Cuma

Yerel mahkemenin 2018’de FETÖ/PDY davasında verdiği karar istinafa gönderildi. Karardan iki yıl sonra Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nden itiraza cevap geldi.  İstinafın, yerel mahkemenin kararında bir kısım delillerde eksiklikler olduğu gerekçesiyle usül yönünden bozdu, dosyayı yeniden yargılama yapılması için Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden karar duruşması görüldü. Karar duruşmasında tutuklu ve tutuksuz bir kısım sanıklar ile avukatları hazır bulundu. Yaklaşık 3 saat süren davada tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları esasa ilişkin savunma yaptı.

SANIKLARA CEZA YAĞDI

Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu tutuklu sanık işadamı Nuri Korkmaz’a ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası ile tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme, tutuksuz sanıklar Ahmet Osman Başatlı, Davut Ünsal, Doğan Ünsal, Osman Büyükberber, Süleyman Ünsal, Sami Gülhan, Uğur Payza, Ülkü Seçilay Selman ve Ömer Erdoğan’a ise ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Tutuksuz sanık İbrahim Hakkı Gazezoğlu’na 3 yıl 9 ay ceza veren heyet, tutuksuz sanık Ahmet Büyükşekerci’ye 2 yıl 6 ay, tutuksuz sanıklar Mehmet Büyükberber ve Abdurrahman Özbahçeci’ye 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, sanık Bayram Gültekin 'e ise ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti.

BOYDAKLARIN GELİNİ DE CEZA ALDI

Mahkemede yargılanan Yusuf Boydak’ın gelini tutuksuz sanık Nagihan Boydak da ‘silahlı terör örgütü üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

4 YIL SONRA GELEN İTİRAF SONRASI CEZA 10 YILDAN 2.5 YILA DÜŞTÜ

Ayrıca ünlü sucuk fabrikası işleten işadamı Halil Korkmaz 4 yıl sonra etkin pişmanlıkta bulunarak bildiklerini anlatmıştı. Tutuklu sanık Halil Korkmaz etkin pişmanlık ifadesinde, “Daha önce sayın heyete yaşadığım olayları anlatırken şöyle bir hataya kapılmışım. gerçeklerden kaçınmışım, doğruları gizlemişim, yapmış olduğum bu hatanın mazereti olmadığını biliyorum. Artık doğru olanı yapmak istiyorum, eksiksiz anlatmak istiyorum” diyerek, 4 sayfalık dilekçe sunmuştu. 2018’de sanığa 10 yıl hapis cezası veren Mahkeme Heyeti, itiraf sonrası cezayı 2 yıl 6 aya düşürdü.

2018’DE NE CEZA ALMIŞLARDI?

2018’de yapılan yargılamada mahkeme heyeti tutuksuz sanıklar İbrahim Hakkı Gazezoğlu, Sami Gülhan, Ülkü Seçilay Selman’a ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan ayrı ayrı 7 yıl 6 ay hapis, Nagihan Boydak, Abdurrahman Özbahçeci, Ahmet Osman Başatlı, Davut Ünsal, Doğan Ünsal, Süleyman Ünsal, Ahmet Büyükşekerci, Osman Büyükberber ve Ömer Erdoğan’a ise ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezası verirken, tutuksuz sanık Bayram Gültekin’e ise etkin pişmanlık hükümlerince 4 yıl 2 ay hapis cezasına hükmetti. Tutuksuz sanıklar Mehmet Büyükberber ve Uğur Payza ise delil yetersizliğinden beraat etti. Mahkeme heyeti, Savcılığın tutuksuz sanıkların tutuklama talebini ise reddetti.

Diğer GÜNCEL Haberler

 
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır