menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ERÜ’de hayvanlar üzerinde Covid-19 aşısı denemelerine başlandı

Erciyes Üniversitesi, Covid-19’a karşı iki farklı teknoloji ile aşı geliştirilmesi çalışmaları devam ederken, aşıların hayvanlar üzerinde denenmeye başlandığı bildirildi.
20 Mayıs 2020, Çarşamba

Erciyes Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, " Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) Merkezi araştırmacıları Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Erciyes Üniversitesi tarafından desteklenen projeler kapsamında Covid-19’a karşı hücre kültür temelli inaktif aşı ve rekombinant aşı olmak üzere iki farklı teknoloji ile aşı geliştirilmesi çalışmaları devam etmektedir.

Erciyes Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, Covid-19’a karşı geliştirilen hücre kültür temelli inaktif aşı adayının deney hayvanları denemelerine 15 Mayıs 2020 tarihi itibariyle başlandığı ve devam eden süreçte aşılanan hayvanlarda aşı adayının etkinliğinin test edileceği ifade edilmiştir.

Yapılan açıklamalarda, projeler kapsamında Covid-19’a karşı rekombinant aşı adayları da geliştirildiği ve bu aşı adaylarının deney hayvanlarına verilmesi çalışmalarına ise Haziran ayı içerisinde başlanmasının öngörüldüğü belirtilmiştir. Covid-19’a karşı geliştirilen inaktif ve rekombinant aşı adaylarının deney hayvanları üzerindeki denemelerinin Ağustos ayı içerisinde tamamlanmasının hedeflendiği bildirilmiştir." denildi.

Diğer SAĞLIK Haberler

 
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır